Dnes přináším dobrou zprávu pro všechny fanynky autorského dua Christiny Lauren! Nakladatelství Jota právě vydalo jejich nejnovější román Každá ráda kamaráda. Ptáte se, čím vás autorky zaujmou tentokrát? Odpověď je jednoduchá: hlavní hrdinkou! Na tu totiž jen tak nezapomenete.

Hazel Camille Bradfordová je jednou z dívek, kterým se smůla lepí na paty. Ať udělá cokoli, vždy je výsledkem obrovský trapas. Můžete se spolehnout na to, že přesně v tu nejméně vhodnou chvíli řekne či udělá naprostou blbost. Lidé kolem ní tedy mají pocit, že ze sebe neustále dělá pitomce. A věřte, že v takovém případě je poměrně těžké najít přítele. Většina mužů totiž Hazel nedokáže vystát.

„Svět často vypadá plný mužů, které naše výstřednosti zpočátku nadchnou, ale záhy je omrzí, protože čekají, že jde jen o dočasnou úchylku.“

Hazel pracuje jako učitelka. Právě se jí podařilo získat zaměstnání na základní škole, kde učí i její nejlepší kamarádka Emily, se kterou se seznámila před devíti měsíci. Na oslavu Emily naplánovala pracovní večírek s několika učiteli, aby Hazel poznala své budoucí kolegy. Hazel si je dobře vědoma toho, že si musí dávat pozor, aby moc nepila, jinak by se opět mohla stát součástí nějakého trapasu. A přece jen by se mezi svými novými kolegy ráda dobře zapsala. Jenže to ještě netuší, že na večírku potká i svého idola z vysoké školy: Joshe. Pozitivní je, že Josh není jedním z jejích budoucích kolegů (pracuje jako fyzioterapeut). Je to totiž bratr její nejlepší kamarádky! Už před lety se ho Hazel pokoušela svádět, ovšem neúspěšně, protože jejich setkání vždy vyvrcholilo nějakou kompromitující situací. Teď to ale vypadá, že by z nich mohli být alespoň kamarádi. Joshe už v souvislosti s ní snad nemůže nic překvapit, protože už dříve se v jeho přítomnosti chovala nepatřičně. Není tedy potřeba, aby se na něj pokoušela udělat co nejlepší dojem. Nemusí se přetvařovat a může zůstat taková, jaká je.

Josh má přítelkyni, ale zdá se, že jim to příliš neklape. Jeho sestra Emily je přesvědčená o tom, že v jejich vztahu chybí zábava. A ideální adeptkou, která by mu zábavu mohla poskytnout, je právě Hazel. Jenže ta se snaží Joshovi dohodit úplně někoho jiného… Oba totiž čeká hned několik schůzek naslepo, na kterých se budou snažit vzájemně si dohodit potenciálního partnera!

„Jsem jako ledovec, jen s tím rozdílem, že to, co je pod hladinou, u mě brzy vyplave na povrch.“

Jak jsem naznačila už v úvodu, Hazel je naprosto nezapomenutelná hlavní hrdinka. Je vtipná, sarkastická, potrhlá, spontánní, bezprostřední, srší energií, nechá se snadno pobláznit, miluje zvířata a má pěkně prořízlou pusu. Její upřímnost vás odzbrojí. Zároveň i při těch největších trapasech působí nevinně, za což jistě může její diblíkovský úsměv. Svým způsobem vlastně dokáže být okouzlující. Potrpí si na osobní kontakt a objímání a pro ty, na kterých jí záleží, udělá vše, co je v jejích silách. A z nešťastného manželství svých rodičů si odnesla důležité poučení: nikdy se nezmění kvůli muži!

„Asi bych se měla za spoustu věcí omluvit, ale nevím, jestli nebudu pokračovat i v budoucnu, takže asi raději počkám, až zestárneme.“

Vyprávění je psáno z pohledu obou hlavních hrdinů: Hazel a Joshe. Dozvíte se tedy, co se odehrává v myšlenkách každého z nich. Styl psaní je jednoduchý, zápletka jasně daná. A i když tak nějak tušíte, jak se vše bude vyvíjet, stejně budete chtít vědět, do jakých situací se Hazel dostane.

Příběh o tom, jak spolu Josh a Hazel (ne)randili, pro mě byl „jednohubkou“, jenž mi zpříjemnila večer. Pokud hledáte něco oddechového, u čeho se zasmějete, je kniha dobrou volbou. Nejde o žádné intelektuální čtení, ale zaručuji vám, že si u ní odpočinete a královsky se pobavíte. A možná dokonce zjistíte, že protiklady se skutečně přitahují!

Ukázka:

„Myslím, že debatě o prsou se raději vyhnu,“ poznamená a suše si při tom odkašle.
Nevím, jak je to možné, ale vypadá ještě líp, než jak si ho pamatuju z vysoké. Je nádherně opálený a v obličeji připomíná antické sochy.
Josh se začíná vyděšeně stahovat, ale můj mozek rychle využije příležitost k odplatě.
„Vlastně o nic nejde,“ mávnu přehnaně nenuceně rukou, „protože Josh už moje prsa viděl.“
Všichni mlčí. V naprostém tichu se nehne jediný lístek.
„Tedy, ne že by je chtěl vidět.“ Mozek dělá, co může, aby to napravil. „Prostě na něj vykoukly.“
Vzdálený cinkot zvonkohry zní jako umíráček.
„Čímž nechci říct, že bych mu je ukazovala,“ pokračuju a Emily bolestně vzdychne.
„Prostě mě zastihl se svým spolubydlícím, když jsme–“
Josh mně položí ruku na paži. „To stačí, Hazel. Raději už… nemluv.“
Emily se tváří naprosto zmateně. „Tak moment. Odkud se vy dva vlastně znáte?“
„Z vysoké,“ vysvětluje Josh, aniž by uhnul pohledem.
„Přesně tak, z báječných časů za studií,“ přitakám a usilovně se křením.
„Takže jste spolu chodili?“ zeptá se Trin a střídavě po nás přejíždí tázavým pohledem.
„Bože můj, to ani náhodou,“ ohradí se Josh a najednou je bledý jako stěna.

Každá ráda kamaráda – Christina Lauren. Brno: Jota, 2022. 

logo_Jota