1150Nacházíme se v aktuální době v Rakousku, kde se bývalý detektiv Simon Brenner stává hlavním hrdinou celého tohoto detektivního románu Brennerová od Wolfa Haase. Velice důvěřivý a ženami poměrně snadno ovlivnitelný policista ve výslužbě už má sice rád svůj klid a pohodu, ale na druhou stranu je v něm stále srdce dobrodruha a muže toužícího po spravedlnosti.

Trochu zvláštní Simonova obliba v internetovém prohlížení ruských slečen na vdávání ho zatáhne do nemalého dobrodružství. Co konkrétně ho vedlo k tomu, aby si s jednou potencionální nevěstou začal rovnou chatovat, není úplně zřejmé. Každopádně ho krásná Naděžda zaujala, především když se přiznala, že ve skutečnosti nehledá ženicha, ale svou sestru. Ta podle ní naletěla na velice podezřelou exkluzivní nabídku fotomodelky, a teď určitě bůh ví kde, musí pracovat pro nějakého pasáka.

Jakmile Brennerova přítelkyně Herta odjede na zájezd do Marrákeše, nenapadne ho nic lepšího než svou novou online kamarádku navštívit. A zde už celé to dobrodružství začíná. Hned v Moskvě nabere pár modřin od malých kluků a bez peněz, mobilu i bez pasu pak jen ztěžka dorazí do Nižního Novgorodu za Naděždou. K jeho překvapení je i ve skutečnosti tak krásná jako na internetových fotografiích. Vyslechne si její smutný příběh a pak jí dokonce slíbí, že bude její sestru ihned po návratu hledat. Doma ho však okouzlení přejde, neboť si uvědomuje, do jak nebezpečného vosího hnízda by svým pátráním mohl píchnout. Jenže netrpělivá Naděžda raději vezme věci do vlastních rukou a přijede do Rakouska pátrat osobně. Brenner tedy musí celý ruský výlet přiznat Hertě, která se nakonec zachová jinak, než by člověk čekal. Vezme Naděždu k sobě domů, donutí Brennera, aby začal s intenzivním pátráním po její sestře a nakonec taky k tomu, aby si Naděždu vzal. Samozřejmě čistě platonicky jen kvůli vízu.

Pátrání novomanžela dovede k novináři Gruntnerovi a tatérovi Inreiterovi, kteří nejspíš nemají se zmizením Naděždiny sestry nic společného, ovšem vzhledem k tomu, že se oba zapletli s gangerským klanem Wu-Tan, začne být i Brenner v jejich hledáčku. Nakonec Gruntner přichází o život a Inreiter o obě své umělecky nadané ruce. Situace je skutečně nebezpečná, ale právě v tu chvíli se celé pátrání vyjasňuje, zápletka se rozplétá a odhalují se překvapivé skutečnosti.

Dílo začíná být napínavé až ve své druhé polovině. Je však psáno už od začátku poměrně zajímavou formou, kdy vypravěč po celou dobu dohlíží na hlavního hrdinu a občas přidá i svůj vlastní názor na jeho jednání či myšlenky nebo jinak komentuje právě probíhající situaci. Celkově se čtenář začte do 31 kapitol na 227 stranách. Jedno vyprávění, jedna rovina posloupného děje oživeného dialogy mezi hlavními postavami, přiměřené tempo vývoje příběhu. Prostě nic složitého, takže i vzhledem k velikosti knihy ideální na dovolenou k odpočinkovému čtení.

Za zmínku zde určitě stojí ještě obálka této publikace. Ta musí na první pohled každého zaujmout. Oslovila mě a líbilo se mi, jak perfektně vlastně vystihuje celý obsah díla. Každý detail obrázku i název během čtení nabírá svého smyslu a přitom je velice jednoduchý. Toto se opravdu povedlo.

Ukázka:

A tady bych chtěl Brennerovi vyseknout poklonu, že Naďu ani v nejmenším nebalamutil takovejma těma řečma, jakože uvidíme, co se dá dělat, promluvím s kámošem, co je u mafie velký kápo, a taky hodím řeč se šéfem kriminálky, a to by bylo, abysme Serafimu za chvilku nenašli. Ne ne, Brenner jasně řekl: tady není šance. 

Naděžda statečně polkla slzu a kývla, jakože to uznává, ale docela proti její vůli se jí stejně vedrala voda do očí. Ale bojuje, holka, nerozbrečí se a to Brennera tak dojme, že kdyby nebyla Volha tak daleko, samou lítostí by se do ní vrhnul. Ale nemysli si, stejně ještě odolává a neřekne hned: tak jo, koukneme se na to.

Wolf Haas – Brennerová. Nakladatelství HOST, 2016.

 

HOST-logo