9788025905289Ve službách zla je již třetím pokračováním detektivní série od Roberta Galbraitha. Tuto sérii určitě není nutné dlouze představovat, stejně tak jejího autora, respektive autorku – všichni víme, že Robert Galbraith je pseudonymem světově známé a oblíbené spisovatelky J. K. Rowlingové.

Opět se setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho asistentkou Robin Ellacottovou. Cormoran je mohutný muž s hustým obočím, rozpláclým asymetrickým nosem, tmavými a kudrnatými vlasy a se zachmuřenou nevrlostí ve tváři. Jde o vysloužilého boxera, který příliš kouří a stravuje se zejména v bufetech, což rozhodně neodpovídá zdravému životnímu stylu. Kromě toho je stále přitažlivou postavou pro masmédia – přímo pod nosem Metropolitní policie již vyřešil případy dvou vražd, které budily obrovský zájem veřejnosti. Tentokrát se ovšem situace komplikuje. Může se stát, že brzy se v souvislosti se Strikem a jeho soukromou detektivní kanceláří nebudou objevovat chvalořeči na jeho dva nejznámější a nejúspěšnější případy, nýbrž krutý fakt, že jde o člověka, kterému chodí poštou kusy lidských těl… Dovedete si něco takového vůbec představit?

Robin Ellacottová ne. Alespoň do toho dne, kdy přijde na její jméno do Strikovy kanceláře záhadný balíček, ve kterém se ukrývá právě kus lidského těla – noha neznámého člověka. Koho by takový balíček nezarazil? A to Robin opravdu není žádná citlivka – původně sice přišla ke Strikovi do kanceláře jen na brigádu jako sekretářka, kterou ovšem Cormoran nijak nadšeně nevítal, nakonec však zůstala mnohem déle, pomohla mu vyškrábat se z hrozící platební neschopnosti a společnými silami se jim podařilo vybudovat celkem úspěšný podnik. S Cormoranem už ledacos zažila a v podstatě se stala jeho neoficiální partnerkou. Jejich vztah však vždy zůstával na profesionální úrovni – Robin už je nějakou dobu zasnoubená se svým přítelem Matthewem a zásnubní prstýnek na jejím prostředníčku vždy představoval jasně danou hranici. Záhadný balíček však nyní nezarazil pouze Robin, ale i samotného otrlého detektiva. Sarkasmus vraha se opravdu nezapře, protože šlo o pravou nohu uříznutou pod kolenem, tedy přesně v místě, ve kterém amputovali pravou nohu samotnému detektivovi Strikovi. Kdo je vrah? A co chce tímto balíčkem naznačit?

Samozřejmě by to nebyl náš oblíbený a bystrý detektiv, kdyby okamžitě nezaujal podezření, kdo by mohl být vrahem, který jim nohu poslal. Otázkou je, zda opět bude chytřejší než Metropolitní policie a dokáže případ vyřešit rychleji… Podaří se Cormoranovi znovu obnovit slávu člověka, který uspěje tam, kde Metropolitní policie selhává?

„Je zákon a pak to, co je správný. Já udělám to, co je správný.“

Čtenář tentokrát dostává možnost více nahlédnout do minulosti Cormorana Strika, např. do vztahu jeho matky Ledy a jejího přítele, se kterým Cormoran marně hledal společnou řeč, nebo do některých případů, kterými se zabýval dříve jako vojenský policista. Dále se více rozvíjí vztahová linie mezi Strikem, Robin a jejím snoubencem Matthewem – v této dějové linie se skrývá hned několik překvapení. Některé kapitoly jsou psané z pohledu Robin či Cormorana, jiné dokonce z pohledu samotného vraha – čtenář tedy není o nic ochuzen. Celý příběh je protkaný písničkami od skupiny Blue Öyster Cult – pro knihy Roberta Galbraitha (J. K. Rowlingové) začínají být typické anglické výrazy, které dotváří atmosféru celého díla. Nedostatky v angličtině však nejsou pro čtenáře nevýhodou, v knize najdeme i jejich překlad.

Protože patřím k těm čtenářům, kteří mají styl J. K. Rowlingové rádi, mohu vám knihu Ve službách zla jednoznačně doporučit. Na druhou stranu musím uznat, že tento její nejnovější počin je pro mě ze všech dílů detektivní série s Cormoranem Strikem nejslabší – zejména proto, že mi některé situace přišly zkrátka až příliš nechutné (uřezávání částí lidského těla není nic pro mě). I přesto však Rowlingová dokáže svým stylem psaní čtenáře do příběhu polapit a nepustit, dokud ho celý nedočte – právě to zejména od detektivky očekávám.

Ukázka:

Sekretářčina cena – převyšující cenu kterékoli jiné ženy, s níž by se mohl ocitnout o samotě – spočívala v tom, co se skrze ni chystal způsobit Strikovi. Jeho vytouženým cílem bylo pomstít se Strikovi – brutálně a natrvalo – a tato touha v něm rostla tak dlouho, až se stala ústřední ambicí jeho života. Byl takový odjakživa. Jestliže mu někdo zkřížil plány, zapamatoval si to a nakonec, jen co se naskytla příležitost, i kdyby to mělo být po letech, dostal dotyčný svoje.

Cormoran Strike mu ublížil víc než kterýkoli jiný člověk a zaplatí za to spravedlivou cenu. Na několik let se mu sice Strike ztratil z očí, ale potom mu náhlá publicita toho hajzla znovu odhalila. A byl teď oslavovaný jako hrdina. To bylo přece postavení, po kterém vždycky toužil on. Jako by musel pít ocet, dusil se servilními články o něm, ale musel spolykat všechno, co dokázal, protože pokud chcete napáchat co největší škody, musíte svůj cíl dokonale znát. Měl v úmyslu způsobit Cormoranu Strikovi nadlidskou – nikoli lidskou, protože on sám je víc než pouhý člověk – bolest. Muselo to být něco úplně jiného než bodnutí nožem někde v temném koutě. Ne, Strikův trest musí být dlouhý, pomalý a neobvyklý, děsivější, mučivější a nakonec drtivě pustošivý.

Nikdo se nikdy nedozví, že to provedl on; proč by taky měl? Unikl před odhalením už třikrát za sebou: tři ženy jsou mrtvé a nikdo nemá ani páru, kdo ty činy spáchal.

 Ve službách zla – Robert Galbraith. Nakladatelství Plus, 2016.

 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92