9788075440006Knih s ,,obyčejným“ textem jsem již přečetla mnoho. Ať se jednalo o nejrůznější žánry beletrie, literatury faktu či poezie. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet něco nového a neotřelého a pustila se do knihy-neknihy Čurbes.

Čurbes je v pořadí již třetí (po Destrukčním deníku a Tohle není kniha) takovou kreativní knihou Keri Smithové. Všechny se staly bestsellerem a není se co divit. Na této knize se vyřádí opravdu každý!

Na první pohled zaujme toto dílko svou obálkou. Vypadá totiž, jako by se její majitel nudil, a tak ji celou pokreslil a počmáral. A samozřejmě přidal nějaký ten flíček, jakožto vzpomínku na včerejší oběd. V tomto duchu se pak nese celá kniha. Nebo spíše ponese se, až ji vyšperkujete svými výtvory a dáte tak vzniknout unikátnímu dílu.

V úvodu si bere slovo samotná Keri Smithová, která zde objasňuje, proč dala vzniknout této netradiční knize. Vysvětluje také, proč jsou v životě pokusy a experimenty důležité, v čem je krása neuspořádanosti a přiblíží vám některé postupy, které byste si měli zkusit. Už jste vyzkoušeli třeba vrozené štěstí?

Čurbes je vlastně opakem toho, co po vás celou dobu všichni vyžadovali. Jakožto malí žáčci sedící za školními lavice jste museli mít všechny knihy poctivě obaleny a uloženy ve složkách. Běda, jestli se nějaká pokrčila, nebo ještě hůř, pokud jste ji něčím ušpinili. V této knize to nejen není zakázané, ale naopak vás k pořádnému čurbesu jednotlivé strany ponoukají.

Úkoly jsou zde skutečně různorodé. Na své si přijdou jak výtvarně nadaní čtenáři, tak i ti, kteří zvládnu nakreslit jen dům pomocí pravítka. V knize však nebudete zaměstnáni  jen zábavným kreslením a jejím cílem není vás výtvarně zdokonalit, ale prostě jen pobavit. Pobavit a rozptýlit nad úlohami, které nemají obdoby a zcela jistě jste žádné takové pokyny ještě neplnili. Třeba stránka, kde máte nalepit jen modré věci nebo rozstříhat text a znovu jej slepit tak, jak vám přijde pod ruku. A co teprve, když máte malovat podle zvuků! Keri Smithová je však v knize dobrým rádcem i průvodcem, takže i tento zapeklitý úkol bude pro vás hračkou. Při některých úkolech pak zaměstnáte mozek na plné obrátky, třeba při vymýšlení nových slov podle pokynů v knize. Vaše kuchařské umění pak zdokonalíte při vytvoření naprosto nového receptu.

Čurbes vás donutí zapojit všechny smysly a najít dosud nepoznané vlohy.  Budete kreslit, škrábat, kapat, kopat, vařit a mnoho dalšího. Dovoleno je prostě vše a fantazii se rozhodně meze klást nebudou. Jak říká samotná autorka: V téhle knize najdete jen tři pravidla: 1. Nesnažte se o krásu. 2. Moc nemyslete („špatně“ tady neexistuje). 3. Pokračujte za všech okolností.

 
Keri Smithová – Čurbes. CooBoo, 2015.
 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92