Dnes přináším tip na čtení hlavně pro ty z vás, kdo máte ve svém okolí nějaké malé dítko. Nikdy bych nevěřila, jak komplikované je vybrat solidní knihu pro malé dítě. Sama mám docela velké požadavky, které by měla splňovat. Největší problém však nastává, když dítě v knihách nenajde vůbec žádné zalíbení. V takovém případě je opravdu těžké najít příběh, který by ho dokázal zaujmout a zároveň splnil požadavky rodičů (pokud tedy nepatříte k těm, kterým je to úplně jedno). A víte co? Já takovou knihu našla: Nejúžasnější věc, která vypráví o malé dívce Ninon. Rozhodně mě baví tématika, na které je založena: důležité místo zde zabírá přátelství, ale také zdravá soutěživost. Věřím, že je potřeba dětem ukazovat důležité životní hodnoty v té správné míře.

Hned na úvod mohu říct, že autorská dvojice Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes si s příběhem pěkně vyhrála. Mně osobně na první pohled dostaly hlavně nádherné ilustrace, které jsou velmi pěkně zpracované. Následně jsem si ověřila, že i má malá dcerka je z obrázků nadšená. Momentálně nás baví knihy, u kterých nemá hlavní slovo text, takže tahle je pro ni opravdu ideální. Jen podle samotných obrázků mohou i ty děti, které ještě neumí dobře číst, příběh vyprávět. Jejich fantazie tak nabírá na obrátkách a uvidíte, že budete jen tiše koukat, co všechno se od nich dozvíte.

Musím pochválit ještě jednu věc, která se nezdá být příliš důležitá. Mezi dětskými knihami je pouze málo takových, které mají vlastní záložku. Tahle ji však má. Je to možná trochu banalita, ale v očích dítěte, které básní o „provázku” v knihách pro dospělé, je to zásadní věc. Měla jsem to štěstí vidět radost v očích šestileté holčičky a to právě díky této knize s „provázkem”.

Nejúžasnější věc je ideálním čtením pro děti, které knížkám příliš nefandí nebo které ještě neumí dokonale číst. Doprovodný text sice najdete na každé stránce, ale je to tak maličké množství, že to dítě prostě neznechutí. Třeba právě tento příběh pomůže ve vašich dětech vzbudit tu pravou lásku ke knihám.

A ještě jedna věc: pokud vás zajímá, jak vypadají obrázky namalované opravdovou čokoládou, rozhodně si Nejúžasnější věc nenechte ujít! A připravte si ke čtení i něco dobrého na zub (ideálně právě čokoládu), protože vaše chuťové pohárky dostanou jinak opravdu zabrat.

„Pohádka nejúžasnější věc je vyprávěním o tom, jak vznikla pizza, špagety a zmrzlina. Podivuhodný příběh o protivných šéfkuchařích, o zlobivém kocourovi, o pěti kakaových bobech, ale hlavně o dívce s bohatou představivostí.”

Nejúžasnější věc – Maja Lunde a Hans Jørgen Sandnes. Omega, 2018.