Lenka Dostálová, mladá česká autorka, právě vydala již třetí pokračování série Dcery světla a temnoty nazvané Koruna ze světla. Pokud jste četli předchozí dva díly, tak nejspíš není nutné přesvědčovat vás o tom, abyste si nenechali ujít ani další pokračování. Jistě dobře víte, že boj světla a temnoty stále pokračuje.

„Dokud existuje světlo, temnota nikdy nezvítězí.”

Dvojčata Lea a Sára už mají za sebou několik úkolů, které bylo třeba splnit. Každá z nich stála na jiné straně: zatímco Sára je spojená se světlem, Leu ovládá temnota. Díky spojení, které mezi sebou dvojčata mají, se však zdá, že se Leu podařilo osvobodit. Pokud si však myslíte, že tím je všechno vyřešeno, jste na omylu. Dvojčata před sebou mají těžký úkol: je třeba přesvědčit Radu moudrých, že Lea už skutečně není démonem. Navíc Temní stále dvojčata ohrožují a jsou schopni k tomu využít kohokoli. Komu tedy mohou věřit?

„Temnota je v každém z nás. Ale neovládá nás, když jí to nedovolíme.”

Autorka už v předchozích dílech dokázala, že v jejím příběhu se může situace kdykoli zvrtnout. A platí to i nyní. Momentálně totiž nikdo neví, kde vlastně Lea je. Pouto mezi sestrami je však stále velmi silné, takže Sára rozhodně nemíní nechat Leu na holičkách. Svou vlastní pošetilostí se však zbytečně dostává do dalších komplikací. A aby toho nebylo málo, ukazuje se, že dvojčata jsou dědičkami koruny Aximatu. Koruna ze světla je jeden z nejsilnějších zdrojů magie a Pán temot už se zmocnil dvou ze tří důležitých artefaktů. Chybí mu právě koruna…

Obě dívky tak opět před sebou mají nebezpečné dobrodružství, při němž zase půjde o život. Setkáte se s postavami, které už z předchozích dvou knih dobře znáte. A objevují se i postavy nové. Dochází k odhalení dalších střípků pravdy ze života Ley a Sáry, dozvíte se více o jejich matce i babičce. Styl, kterým Lenka Dostálová píše, je velmi čtivý. Dobře ví, jak upoutat čtenářovu pozornost, o čemž svědčí krátké, jednoduché a úderné věty. Žádná komplikovaná souvětí, ve kterých se brzy ztratíte. Děj má spád, neustále jde někomu o život, což vás nutí číst dál. Navíc pokud máte rádi magii, rozhodně byste si tuto sérii neměli nechat ujít. Bavilo mě se se Sárou objevovat její magické schopnpostí a sledovat myšlenky ostatních. Nebo pátrat myslí po tom, kdo se skrývá v blízkém okolí.

Musím se ale přiznat, že ze začátku jsem měla trochu problém se do příběhu začíst. Přece jenom druhý díl jsem četla více jak před rokem. A od předčtení prvního dílu uběhlo ještě více času. A ačkoli se mi první dva díly líbily, některé věci jsem prostě zapomněla a bylo třeba si je před čtením připomenout. Proto bych na začátku třetího dílu ocenila nějaké shrnutí zásadních událostí, ke kterým došlo. Svým způsobem na to autorka myslela, protože postupně se důležité informace dozvíte, takže k osvěžení mých vzpomínek nakonec došlo, ale pár desítek stran to trvalo.

Tuto sérii ocení zejména náctileté dívky, které mají rády fantasy. Ačkoli já už do této věkové kategorie nepatřím, mohu říct, že i mě baví, jakým směrem se autorka ubírá. Na druhou stranu ideální počet knih jedné série jsou pro mě tři. V dalších dílech už často mívám dojem, že je příběh prostě jen natahovaný. Koruna ze světla zatím není závěrečným dílem série, čemuž nasvědčuje její otevřený konec. Takže ještě uvidíme, jakou cestou se dále autorka a její hlavní hrdinky Lea a Sára vydají.

Ukázka:

„Jenom se bránila! Odsoudili byste ji dřív, než by mohla říct jediné slovo!” vykřikla vztekle Sára. Lukáš se ji pokoušel zadržet, ale nedala mu k tomu jedinou příležitost.

„V dnešní době si nemůžeme dovolit, aby se zde pohyboval démon, který kvůli spojení s tvou krví může proniknout přímo do srdce Pevnosti,” pronesl další člen tvrdě. „Tvá sestra je nebezpečná pro nás všechny. Je naší povinností před ní ostatní chránit!”

„Ale Lea už není démonem. Osvobodila se,” ozval se Lukáš a postavil se vedle Sáry.

Jedna Moudrá se pohrdavě rozesmála. „A kde máte důkazy pro takové tvrzení? Démoni jsou navždy spjati se svou silou. S temnotou, která je ovládá. Nemohou se změnit. Lea Tirenová musí zemřít! Pro bezpečí nás všech!”

„Pokud je tohle vaše konečné slovo, pak už s vámi nechci mít nic společného!” vykřikla Sára, až se její hlas rozlehl síní a vrátil se v ozvěnách. V ten okamžik nastalo v celé místnosti hrobové ticho.

Dcery světla a temnoty: Koruna ze světla – Lenka Dostálová.