Nepochybuji o tom, že je mezi vámi hned několik čtenářů, kteří se těšili, až vyjde další díl skvělé série Tatérka od Alison Belshamové. A dočkali jste se! I já jsem se s chutí pustila do třetího případu inspektora Francise Sullivana s názvem Balzamovač.

A o co půjde tentokrát? Inspektor Francis Sullivan obdrží záhadné sdělení o vloupání do Boothova přírodovědného muzea v Brightonu. Jde o staromódní muzeum s vitrínami, v němž byste jen těžko hledali jakékoli interaktivní prvky. A v jedné z vitrín, ve které původně byl páreček orlů mořských, se objevila mumie. A také nádoby s neidentifikovatelným obsahem. Klidně by mohlo jít o tělesné ostatky. Nalezen byl i pergamen se dvěma symboly. Co znamenají? A co je uvnitř mumie? Jde jen o prázdnou atrapu? Nebo je uvnitř mrtvé lidské tělo? A kdo mohl něco takového udělat? Odpovědi na tyto otázky bude muset nalézt Francis se svým vyšetřovacím týmem. A už teď je vám nejspíš jasné, že bude muset jednat rychle, protože by mohl čelit sériovému vrahovi… Dokáže odhalit šíleného balzamovače dříve, než bude pozdě?

Je jasné, že v takovéto situaci je nutné kontaktovat ředitelku muzea. Tou je Alicia Russellová. Zarážející však je, že ji není možné sehnat. Nedorazila do práce, nezvedá telefon. Vypadá to, že ji několik dní nikdo neviděl. Co se s ní stalo? Další úkol pro našeho inspektora!

Pokud jste četli předchozí díly série (což vám samozřejmě doporučuji učinit předtím, než se pustíte do tohoto třetího pokračování), řadu postav z příběhu už dobře znáte. Inspektor Francis Sullivan je muž činu, který se neštítí práce v terénu. Má za sebou již několik pracovních úspěchů, protože za poslední dva roky si poradil hned se dvěma strašlivými brightonskými zabijáky. Má tedy pověst schopného detektiva. Čerstvou posilou v jeho vyšetřovacím týmu je Gavin Albright. I tohoto muže už však znáte, protože pomohl zatknout Jedovatého tatéra. A samozřejmě nesmím zapomenout na Marni Mullinsovou! Jde o místní tatérku, která byla zapojená do pátrání po Zlodějce tetování. Jistě si všichni dobře pamatujete, že tenkrát měla velmi blízko k Francisovi. Něco se mezi nimi rýsovalo… Pak se však na scénu vrátil její manžel Thierry a jejich manželství zase fungovalo. Jenže jen na chvíli. Opět mezi nimi dochází k domácím roztržkám, kvůli kterým sousedi často volají policii. Jak se bude její život vyvíjet nyní? Dokáže si v něm konečně udělat pořádek? Aby svých problémů neměla málo, bude zatčená pro podezření z vraždy!

Nebudu vám lhát, byla jsem nadšená už z prvních dvou dílů této série. A ani po přečtení Balzamovače se mé dojmy nezměnily. Baví mě styl, kterým autorka píše. Její vyprávění jsou napínavá a jednotlivé zvraty přicházejí přesně v ten správný moment. Mám moc ráda tyto překvapivé a nervy drásající okamžiky, díky kterým je velmi těžké se od příběhu odtrhnout. Oblíbila jsem si postavy, které zde vystupují. Hlavní hrdinové se liší od ostatních, se kterými se můžete potkat v dalších thrillerech, jimiž se to na pultech knihkupectví jen hemží. Ano, inspektor Sullivan není žádná troska závislá na alkoholu, která své případy vyřeší spíše s přispěním řady náhod a notné dávky štěstí. Jeho kroky jsou logické a při řešení problémů uvažuje rozumně. Navíc tato autorka umí dokonale propojit profesní a soukromé životy svých postav. A samozřejmě zejména ženy ocení dějovou linku založenou na vztahu mezi inspektorem a tatérkou, která je jako pavučinka vetkaná do všech dosud vydaných dílů této série.

Máte-li chuť na čtivý a napínavý thriller se sympatickými postavami a originálním námětem (jednotlivé případy spolu nesouvisí, ale spojuje je téma potetované kůže), nenechte si tuto sérii ujít!

Ukázka: 

„Tady,“ řekl a ukázal na scvrklý  měchýř, jenž stále trůnil na bílém poprašku.
Rose si ho prohlédla z nej
různějších úhlů, načež si natáhla gumové rukavice.
„To jste vyklopil z té kanopy?“
Nathan Cox přikývl.
Rose přešla k mumii. Dvířka vitríny byla stále otevřená. Rose se naklonila dovnitř a soustředěně zavětřila. Pak pohlédla na zbylé tři nádoby a zamračila se.
„Francisi?“ Do hlasu se jí vloudil znepokojený tón.
„Ano?“
„Jak velkej je podle tebe kočičí žaludek, zvlášť když uvážíš, že při mumifikaci vyschne?“
Pohlédl na předmět na pultu. Pochopil, kam Rose míří. Káva mu v puse zhořkla a on se zašklebil.
„Přesně tak,“ přikývla Rose. „Tohle nebude z kočky. Řekla bych, že jde o lidský žaludek. Což znamená, že šlapeme po místě činu.“

Balzamovač – Alison Belshamová. Praha: Kniha Zlín, 2022. 
logo-albatros-media-5162a4e38cf92