Tradiční cukroví v moderním provedení
Vánoce se nezadržitelně blíží, což znamená, že většina z nás pomalu začíná přemýšlet, jaké cukroví upečeme. Přiznávám, že nepatřím k lidem, kteří by na štědrovečerním stole měli dvacet druhů, ale naše oblíbené vždy upeču. Letos bych však ráda vyzkoušela i něco nového, co běžně nedělám. A právě to je důvod, proč mě zaujala nejnovější kuchařka Vše sváteční od jedné z nejlepších cukrářek v Česku Ivety Fabešové.
Čím mě kniha okouzlila? Samozřejmě svým obsahem. Najdete v ní mnoho receptů na klasické cukroví, které by dle autorky nemělo chybět na vánočním stole: pracny, perníčky, vanilkové rohlíčky, ořechy plněné krémem, linecké půlměsíčky s mandlovou nádivkou, linecká srdce, betlémské hvězdičky, zázvorky, ořechové rohlíčky s čokoládových krémem… A nechybí ani recept na vánočku či na biskupský chlebíček.
Pokud vám dochází čas a vy řešíte cukroví na poslední chvíli, pak oceníte několik receptů na nepečené cukroví. Můžete vytvořit třeba chutné fíkové kuličky či lanýže. Stačí jen smíchat několik surovin, udělat kuličky a za chviličku je hotovo. Potěším i milovníky likérů: součástí knihy je postup na vaječný likér a indický punč.
Rozhodně se nemusíte bát, že kuchařku využijete jen v předvánočním čase a po zbytek roku vám bude zbytečně ležet v knihovně! Iveta do ni přidala i další recepty, po nichž můžete sáhnout kdykoli. Členové vaší rodiny určitě ocení, když jim víkend zpestříte čajovým pečivem, citronovou bábovkou, jablkovým závinem, čokoládovými řezy, vanilkovými koblížky, ovocným chlebíčkem či křehkými kynutými rohlíčky.
A pozor: pokud patříte mezi zkušenější cukráře, určitě vás potěší i dva slavnostní dorty (vánoční dort a novoroční dort), jejichž recepty v knize také najdete a můžete si je tedy upéct. Ačkoli jejich názvy souvisí s vánočními svátky, jsem si jistá, že k chuti přijdou kdykoli – třeba je můžete upéct někomu z vašich blízkých k narozeninám.
Kniha je vhodná i pro začátečníky, kteří se do pečení nepouští příliš často. Iveta na nic nezapomníná a v úvodních kapitolách, ještě před samotnými recepty, najdete i několik důležitých postupů se slovním popisem i doprovodnými fotografiemi, které vám objasní několik základních technik, jež během pečení využijete. Dozvíte se např. jak se plete vánočka, jak se plní cukrářský sáček a jak se dělají různé polevy a krémy. Bonusem je i pár důležitých rad: věděli jste třeba, že kovové formičky byste měli umývat pouze čistou vodou, tzn. bez jaru?
U jednotlivých receptů je uvedena doba přípravy, doba pečení, přehled surovin a samotný postup. Vše je samozřejmě doplněno i krásnou fotografií, na které vidíte, jak výsledný pokrm vypadá.
Jakmile se mi kniha dostala do ruky, hned jsme s dcerkou vybíraly, co bychom si mohly upéct. A protože na vánoční cukroví je ještě čas, vybraly jsme kynuté rohlíčky. I s malou pomocnicí šlo vše podle plánu, nenarazily jsem na žádný problém a nakonec jsme si užily chutnou svačinu. Vypadá to tedy, že jsou recepty skutečně vychytané!
Musím se přiznat, že nepatřím k lidem, kteří by měli doma mnoho kuchařek. Vystačím si s recepty z internetu, kde jsem vždy našla, co jsem potřebovala. Rozhodně netvrdím, že je to dobrý přístup: i já už jsem narazila na postupy, které mi nevyhovovaly. Nebo zkrátka výsledek vůbec nebyl podle mých představ. Zárukou receptů v kuchařce určitě je, že jsou vyzkoušené a vše by se vám tedy mělo povést – stejně jako nám!
Vše sváteční – Iveta Fabešová. Praha: XYZ, 2022.
Napsat komentář