Víkendové tipy na čtení
Nevíte, co číst? Pak jsou víkendové tipy na čtení určeny právě vám! Dnes si představíme jednu knihu pro děti a jednu pro dospělé. A protože se blíží Vánoce, můžete se našimi tipy inspirovat při výběru dárků pro vaše blízké.
Začneme knihou pro dospělé. Pokud k vašim oblíbeným literárním žánrům patří historické romány, nenechte si ujít ani novinku Ani ne pět minut. Autorkou je Hana Raduličová, kterou můžete znát díky knize Esterčiny otcové. Hana žije v Chorvatsku, kde se také narodila. Její maminka je však Češka, takže Hana Českou republiku pravidelně navštěvuje a považuje ji za svou druhou vlast. V Chorvatsku v roce 2010 vyšel její román Láska v Kanadě, který sepsala podle skutečného příběhu z Osvětimi. Následně byla kniha přeložena i do češtiny – znát ji můžete pod názvem Láska za ostnatým drátem.
A o čem tedy je autorčin nejnovější příběh? Zavede vás do Chorvatska, protože právě tam se z Prahy vydává hlavní hrdina Lukáš. Rád by našel odpovědi na otázky týkající se jeho maminky. Proč jeho maminka během jejich posledního setkání před smrtí opakovala slova „ani ne pět minut“? A proč zmiňovala přímořské chorvatské městečko Baška Voda? Když Lukáš najde fotografii, která byla pořízena právě na tomto místě v roce 1968, je překvapen, že maminka na ní vypadá úplně jinak, než ji on znal – šťastná a usměvavá. Pokud si Lukáš dobře pamatuje, maminka nikdy neprojevovala emoce. Usoudí tedy, že nastal čas odhalit tajemství, které roky skrývala…
Celý příběh je rozdělen do dvou časových rovin – jedna se odehrává v současnosti, druhá v minulosti (konkréně v roce 1968) – události z minulosti jsou prezentovány v maminčiných vzpomínkách. Autorka stejně jako ve své předchozí knize vsadila na komplikované rodinné vztahy. Lukáš a jeho matka neměli takový vztah, jaký by mezi synem a matkou měl být. A právě kvůli tomu teď Lukáš neví, jak se chovat ke své dospívající dceři. Jak ji má přesvědčit, že mu na ní záleží? Snad nebude stejný jako jeho matka, která nikdy neprojevovala žádné city? Uvidíte, že často lidé neznají ani své nejbližší. A přesvědčíte se, že některé rány nezhojí ani čas…
Druhá kniha je určena dětem – zejména těm, které se alespoň někdy rády bojí! Arnošt Goldflam totiž napsal několik strašidelných příběhů z ponurých šumavských hvozdů, které vyšly pod názvem Strašidelná Šumava. Autor má na svém kontě několik povídkových a dětských knih (za titul Tatínek není k zahození získal dokonce cenu Magnesia Litera) a také více než 40 divadelních dramatizací a divadelních her. Pokud se rádi bojíte, určite znáte i autorovy předchozí dvě knihy: Strašidelné Brno a Praha strašidelná. Po Praze a Brnu tedy nastal čas přesunout se na Šumavu!
Jaká tajemství skrývají husté lesy, prastaré hory a bublající bažiny? Jak lehké je se v této části naší země ztratit? Zmizet z povrchu zemského… Umrznout, propadnout se do mokrého bahna… A co třeba Černé jezero – neukrývá se v něm poklad? Víte, jaké legendy a podivuhodné příběhy jsou se Šumavou spojovány? Nebo kde potkáte lesní skřítky? A proč byste si měli dávat pozor na kouzelné studánky? Nenechte si ujít další sbírku, která zaujme děti i jejich rodiče. Garantuji vám, že během čtení budete mít husí kůži! Tak seberte odvahu a rozšiřte svou sbírku strašidelných příběhů.
„Šumava je krásný kus naší země. Husté lesy, voda, bažiny, prostě místo, kde si člověk může užívat všelijakých malebných zákoutí a tajemných míst.“
Obě zmíněné knihy můžete zakoupit na webu nakladatelství Albatros Media.
Napsat komentář