Znáte českou spisovatelku Barboru Šťastnou? Vystudovala scenáristiku na FAMU a pracovala jako novinářka v časopisech Týden, Premiere, Elle a Moje psychologie. Nyní je editorkou archivu Paměť národa společnosti Post Bellum, která zaznamenává vzpomínky pamětníků na střetávání s dramatickými okamžiky dějin. Na svém kontě má již několik knih. Nejprve se věnovala blogu, kde v letech 2010 až 2018 sepisovala své postřehy z každodenního života. Jimi se také následně inspirovala pro svou prvotinu – vyšla pod názvem Šťastná kniha. Dále napsala sbírky fejetonů Jak jsem sebrala odvahu a Dobrá tak akorát. Znát můžete také její román Láska pro samouky, který byl později i zfilmován. Mnoho čtenářek také jistě zaznamenalo i román o třech generacích Samotářky. Já bych vás dnes ráda seznámila s její novinou Hotel Atlantic.

Barbora Šťastná vás zavede do období druhé světové války, příběh tedy můžeme zařadit mezi historické romány. A pokud upřednostňujete knihy, v nichž autoři zpracovávají skutečné události, určitě si Hotel Atlantic nenechte ujít. Hlavní postavy a jejich osudy jsou sice smyšlené, ale cesta a historické události, které ji provázejí, se skutečně odehrály (autorka čerpala z řady historických dokumentů). Některé ze zmíněných událostí navíc nejsou příliš známé, takže je vysoká pravděpodobnost, že se během čtení dozvíte i něco nového.

A o čem tedy autorka vypráví? Můžete se těšit na příběh několika židovských dívek a chlapců. Všichni dobře víme, jaké bylo postavení Židů v době války. Čelili nacistickému teroru, před kterým prakticky nebylo úniku. Mnohým zbývala jediná možnost: museli opustit domov, aby si zachránili život. Někteří z Židů se rozhodli utéct do bezpečí jiných zemí – ovšem nutno podotknout, že zemí ochotných přijmout židovské uprchlíky neustále ubývalo. Mezi výjimky patřila např. Palestina. Jenže uprchlíci, kteří se rozhodli odejít právě do Palestiny, před sebou měli dlouho cestu plnou různých nástrah. Život riskovali třeba na přeplněných lodích, kterými pluli po moři. Bohužel však jejich šance na přežití byla v takovém případě stále vyšší, než kdyby zůstali „doma“ a nadále čelili nacistům.

Nejspíš je vám jasné, že během cesty lodí docházelo i k tragickým událostem: např. v roce 1940 se v palestinském přístavu potopil zaoceánský parník, na kterém se nacházelo téměř dva tisíce židovských uprchlíků – včetně Čechoslováků. Vy prostřednictvím autorčina vyprávění budete sledovat počínání dvou dívek a dvou chlapců, kteří se rozhodli opustiti válečnou evropskou vřavu. A správně tušíte, že život hlavních hrdinů rozhodně nebude bezstarostný. Čekají je různá nástrahy, se kterými se budou muset vypořádat. Jaká bude jejich cesta do Palestiny? Naši hlavní hrdinové plují na lodi Atlantic – skutečně se díky ní dostanou do bezpečí? A podaří se jim uniknout před smrtí a najít vytouženou svobodu?

Čtyři hlavní hrdinové (čtveřice dospívajících přátel), přátelé, nepřátelé, válka, strach, touha po jiném životě, (ne)bezpečí, nástrahy, smrt, nacismus, útěk, naděje. To vše v knize najdete. Líbí se mi způsob, jakým autorka osudy Židů zpracovala. Téma je vskutku  originální – přece jen knih pojednávajících o osudech Židů v koncentračních táborech je na knižním trhu dost. Takže oceňuji, že autorka našla jiný pohled, který čtenářům zprostředkovala. Samozřejmě jde o jeden z příběhů, který ve vás vyvolá řadu emocí. Budete s hlavními hrdiny soucítit, budete si přát podat jim pomocnou ruku. Jenže to nejde. Nezbyde vám tedy nic jiného, než jen se zaujetím a z povzdálí sledovat, jak se vše vyvine. Tak neváhejte a pusťte se do čtení!

Hotel Atlantic – Barbora Šťastná. Praha: Motto, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92