Léto pro většinu z nás znamená dovolenou. A kdy jindy si najít čas na čtení než právě o dovolené? Zároveň ale většina čtenářů nebude mít chuť na knihu se složitým dějem. A pokud jste na tom stejně jako já, tak nastává správný čas pro nějakou tu oddechovku. Občas prostě potřebuji knížku, u které nemusím moc přemýšlet a jen se nechám unášet na vlně příběhu. Tentokrát jsem zvolila Miluji tě, nenávidím tě od prověřené autorské dvojice, která svá díla vydává pod jménem Christina Lauren.

Hlavními hrdiny jsou Evelyn Abbeová a Carter Aaron. Evie je třiatřicetiletá žena, která je zatím svobodná. Zdá se však, že její biologické hodiny začínají pomalu a neúprosně tikat. Je velmi úspěšná v práci, ale věřte mi, že její úspěchy jsou opravdu vydřené. Její šéf je totiž sexistický hajzl, který vám poleze na nervy každou druhou větou. Evie pracuje jako agentka v oddělení celovečerních filmů a své práci je naprosto oddaná. Až tak moc, že jí nezbývá čas na soukromý život. Možná se však situace změní ve chvíli, kdy se seznámí s Carterem. Carter je osmadvacetiletý muž, pěkný, chytrý, zajímavý, zkrátka ideální protějšek. Pracuje však ve stejném oboru jako Evie. Oba vědí, že veškerý svůj čas věnují práci. Je tedy otázka, zda dokáží skloubit zaměstnání a vztah. To však není všechno, čemu musí tato dvojice čelit. Po fúzi dvou firem se ukáže, že Carter je kandidátem na místo, na kterém již několik let pracuje Evie. Oba si firma nechat nemůže… Začíná tedy pořádný boj mezi dvěma lidmi, kteří se zároveň milují i nenávidí.

„Pro oba neexistuje horší situace, do které by se mohli dostat. S Carterem je někdy těžké poznat, jestli zrovna miluje, nebo nenávidí.”

Hlavní hrdinku Evie jsem si oblíbila. V mnoha situacích mi připomínala Briget Jonesovou. I Evie je trochu ztřeštěná, zároveň je to ale smolařka s dobrým srdcem. Občas sama sebe přesvědčuje o tom, že vede staropanenský život, ovšem myslím, že když se do čtení pustíte, sami zjistíte, že tomu tak úplně není.

Styl psaní je jednoduchý, žádné složitosti zde opravdu nenajdete. Obrovským plusem v mých očích je, že kapitoly jsou psány z pohledu obou hlavní hrdinů. Střídá se tak ich forma z pohledu Evie s pohledem Cartera. Díky tomu vám nemůže nic uniknout a jsou vám odhaleny bezprostřední pocity obou hlavních postav.

Musím ocenit, že autorkám se do tohoto jednoduchého příběhu podařilo zakomponovat i závažnější témata. Jak jsem již naznačila výše, Evie má hodně komplikovaný vztah se svým šéfem. Vždy si najde nějaký způsob, jak ji ponížit. Autorky se dotýkají i oblasti emancipace žen, které za stejnou práci (někdy možná odvedenou lépe) dostávají méně než muži, s čímž se můžeme setkat i v realitě. Občas je zkrátka těžké se prosadit.

Od knihy Miluji tě, nenávidím tě jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. A díky tomu jsem si čtení užila. Je to pohodový příběh, který je postavený na „pohádkových” základech. Je zde kladen důraz na ty správné hodnoty. Pochopíte, že základem všeho je přátelství a rodina, kéž by si tohle všichni uvědomovali i v reálných životech. V některých věcech je příběh sice předvídatelný: sexuální napětí mezi hlavními hrdiny je natolik hmatatelné, že od začátku prostě víte, jak to mezi nimi dopadne (v té posteli spolu prostě skončí). Rozhodně ale neodhadnete, jak se bude vyvíjet jejich pracovní vztah a kdo v této bitvě bude vítězem. Bavily mě humorné okamžiky, kterých je v knize plno. A oceňuji, že šarvátek a naschválů zde bylo více než sexuálních hrátek. Opravdu jsem se bavila tím, co na sebe Evie s Carterem ještě dokáží vymyslet.

„Cartere, ženy nejsou až tak komplikované,” řekne Avya, pootočí se a usměje se na mě. „Chytřejší? Možná. Komplikované? Ani ne. Chceme, aby se to nějak vyvíjelo. Nestojíme o dokonalost.”

Podle mě je tohle zkrátka ideální letní čtení. Nenáročné, pohodové, vtipné. Pokud máte tyto romantické příběhy se sexuálním nábojem rádi, věřím, že zklamaní nebudete.

Ukázka:

„Nechápu to,” ozvu se. „PaD je jedna z nejúspěšnějších agentur v zemi. Jak je možné, že neuživí nás dva?” Podívám se na Cartera a zpět na Brada. „Brade, podívej se na moje výsledky, překonala jsem…”

„Až na malý zádrhel s Field Day,” připomene mi a povýšeně pokyvuje hlavou. Narovnám se na židli. Proč to, do hajzlu, vytahuje zrovna teď? „Poslyš, kotě, problém je, že filmový průmysl stagnuje. Výdaje jsou vysoké. V takových situacích se prostě musí dělat škrty. Tak to je. Vy dva nejste jediní, kterých se to dotkne.”

Miluji tě, nenávidím tě – Christina Lauren. Jota, 2018.

logo_Jota