Vztahy, ach ty vztahy
Kniha Štěstí – neštěstí, láska – manželství dává nahlédnout za zavřené dveře tří rodin. Čtenář s nimi prožívá jejich radosti, strasti i významné životní změny.
Příběh sleduje osudy tří žen – Hany, Martiny a Ireny. Všechny tři jsou kamarádky a vzájemně se svěřují téměř se vším. O první ze zmiňovaných, Haně, se dozvídáme ze všech tří žen asi úplně nejvíc. Řeší zde své problémy s manželem, s nímž se právě rozvádí, se svou dcerou, která je v největším rozkvětu puberty, a aby toho nebylo málo, starosti ji přidělávají její těžce nemocní rodiče. O Hanině rodině víme tedy téměř vše. Martina si naopak užívá poměrně klidný rodinný život, ale ve své práci nemá o pořádné ,,vzrůšo“ nouzi. Irena vystupuje v příběhu nejméně a z jejího života toho moc nevíme. Jen to, že má dospělou dceru a manžela, s nímž ji spojuje stereotyp, a proto hledá nějaké to osvěžení u milence.
Společné problémy se jim řeší o to lépe, že je spojuje stejná profese – všechny tři ženy jsou učitelky. Je tak zajímavé nahlédnout do školního prostředí z jiného spektra, než z pohledu žáka. Nechybí ani netradiční a často úsměvné příběhy ze školních lavic či různých školních exkurzí.
Celá kniha je psána formou dopisů, které později přecházejí v e-maily. Příběh začíná v roce 1998 a končí o pět let později. Ano, čtete dobře, skutečně je začátek knihy datován do doby před více jak 17 lety. Nejdřív jsem pečlivě prozkoumala první listy knihy, zda se nejedná o druhé vydaní, či zda kniha vyšla skutečně v letošním roce. Ano, opravdu je kniha vydaná letos a jedná se o první vydání. Přemýšlela jsem tedy nad záměrem autorky datovat knihu do roku 1998. Odpovědí mi bylo snad jen to, že první polovinu knihy tvoří téměř výhradně ručně psané dopisy. Jana Robinson zjevně chtěla vyzdvihnout kouzlo právě těchto psaní, která v dnešní době už prakticky vymizela. Následující e-mailová korespondence je opravdu věrohodná a připomíná skutečnou elektronickou poštu – nechybí předmět e-mailu, komu je pošta od koho adresována a také datum s přesným časem.
Čtenáři je tedy umožněno prožít s těmito třemi aktérkami 5 let jejich života. Občas se do děje připletou další postavy (Hanina dcera, matka či další kamarádky), ty však příběh nijak neovlivňují – napíši jeden dopis a tím jejich role v knize končí.
Štěstí – neštěstí, láska – manželství je příjemná oddychovka, kdy si každá žena uvědomí, že v tom není sama, a mnoho problémů je typických pro většinu rodin. Autorka píše knihu s nadhledem, nebojí se ani sprostých slov a nadávek. Na své si přijdou zejména čtenářky v přibližně stejném věku jako hrdinky – tedy ženy ve středním věku mající rodinu. A ideálně alespoň jednoho puberťáka.
Ukázka:
Milá zhnusená,
hele, trochu optimismu. Třeba se to poddá a půjde to ještě upravit – aspoň u nás je v září vždycky všechno jinak, někde se přes léto rozhodne, že skončí, někdo otěhotní… někoho přejede autobus… bla, bla, ale taky mi není dvakrát rozverně: sedím momentálně sama na chatě, hledím na modré nebe a slunce, ale pohoda se nedostavuje: mám na noze elastickou punčochu až nahoru, musím to prý 5 dní vydržet (dnes je 3.den), neb jsem si nechala napíchat nějaký jed do změti červených žilek na levý noze, aby došlo k jejich sklerotizaci a následnému – když to dobře půjde – zmizení… Chci mít nožky jako laňka, cha!
Jana Robinson – Štěstí-neštěstí, láska – manželství. Alpress, 2015.
Napsat komentář