t_6a67f12d,,Dnes uvařím oběd ze superpotravin!“ Tuhle větu říct vaší rodině, tak si přinejmenším mezi sebou vymění nechápavé či zděšené pohledy. Ano, slovo superpotravina zní poněkud nadpozemsky a nejeden z nás si pod ním představí vesmírná jídla připravovaná pro kosmonauty. Ovšem pod pojmem superpotravina se skrývají potraviny, z nichž naprostá většina je všem dobře známá (od borůvek přes med až po vlašské ořechy). Málokdo je však už dokáže jednoduše zařadit do svého jídelníčku.

A proč tedy tento nadnesený název? Jedná se o marketinkový název surovin, které v sobě mají mnoho vitamínů, antioxidantů, aminokyselin, minerálních prvků a mnoho dalších, velmi zdravých složek.

IMG_20160331_161204

Sama Kelly Pfeifferová, autorka nejen této knihy Superpotraviny do všech jídel, ale také blogu o výživě,  zhubla pomocí stravy založené na zdravém jídle o 23 kilogramů. Autorčiny články oceňují zejména věčně uhonění lidé. Její recepty jsou totiž skutečně rychlé a snadné, snad proto se objevují i v časopisech zvučných jmen, jako jsou Cosmopolitan, Harper´s bazaar, Elle a další.

A teď už k samotné knize, protože právě ona je přeci to, oč tu běží. Na první pohled zaujmou čtenáře působivé barevné fotky. Téměř všechny jsou přes celou stranu a už jen při pohledu na ně se vám začnou sbíhat sliny. Ideální motivace k ukuchtění si nějaké této dobroty.

Hned na prvních stránkách knihy je klasicky předmluva autorky. Ani tato část není ochuzená o živé fotky. Následuje výčet deseti superpotravin a stručných informací o nich. Všechny jsou rozděleny do úhledných barevných boxů. Po nich se dostáváme ke stěžejní části knihy, k samotným receptům.

Ty jsou rozděleny do sedmi kapitol – vždy podle denní doby či druhu jídel. První kapitolu receptů tvoří snídaně a brunch. Brunch je u nás ještě poněkud neznámým slovem, jedná se však o anglické slovo vzniklé spojením dvou slov – breakfast (snídaně) a lunch (oběd). Jde tedy o jídlo, které se jí v dopoledních hodinách, a může tak být jak snídani, tak obědem.

Další kapitolou jsou předkrmy. Já se přiznám, že mnoho z těchto předkrmů jsem používala i jako večeři a vždy se po ní jen zaprášilo. Po předkrmech následují polévky a saláty, po nich pak sendviče a quesadilly. Z této kapitoly jsem rovněž čerpala recepty jako večeři či jako zdravou formu svačiny. Poslední dvě kapitoly tvoří hlavní chody (konečně jsem dostala tip na nové recepty, když člověk vaří každý den, tak už je občas opravdu bezradný – hospodyňky určitě znají) a dezerty. Mňam, tyto košíčky, dortíčky, sušenky, koláče a jiné nejen luxusně vypadají, ale také skvěle chutnají. Co víc – chutnají dost netradičně, takže počítejte s tím, že se vás ostatní budou ptát, jaké kouzelné suroviny jste vlastně použili.

aaaaaaaaaaaaU každého z receptů nechybí požadované množství surovin, a to jak na gramy, tak na hrnky, lžíce či lžičky. Najdete zde samozřejmě také přesný postup. Ano, zvládla jsem to i já, v kuchyni začátečník. Autorka také neopomněla dodat, kolik z těchto surovin bude porcí.

Musím vyzdvihnout důvtip Kelly Pfeifferové, neboť u mnoha receptů dodává tipy na malé změny chuti, různé obměny receptů či jak si vypomoci, když vám doma chybí nějaká ta surovina či pomůcka.

Kelly Pfeiferová – Superpotraviny do všech jídel. Metafora, 2016.

logo