Patříte k milovníkům pohádek? Všichni dobře víme, že pohádky rozhodně nejsou jen pro děti. Mohou si je užít i dospělí. V ideálním případě samozřejmě společně s dětmi. Já mám velmi ráda tyto společné chvilky, kdy si děti vyberou pohádku, tiše sedí, poslouchají a jen sledují obrázky doprovázející text. A protože právě nastává období adventu, vyhledávám takové příběhy, které jsou spojeny s tematikou Vánoc. Je to skvělý způsob, jak se na vánoční svátky naladit, připomenout si všechny vánoční tradice a zkrátit si čekání na Štědrý den, jehož se zejména dítka nemohou dočkat. A pokud navíc patříte k milovníkům hrdinů z animovaného světa Walta Disneyho, mám pro vás jeden skvělý vánoční knižní tip! Nenechte si ujít Pohádkové Vánoce, které právě vydalo nakladatelství Egmont patřící pod největší nakladatelský dům v České republice Albatros Media.

Kniha v sobě ukrývá 10 pohádkových příběhů, jenž jsou různými způsoby spojeny s oslavami Vánoc. Hlavní hrdinové jsou navíc zvoleni tak, aby si na své přišli kluci i holky! A na co se můžete těšit tentokrát? S Mickeym a jeho věrným čtyřnohým přítelem Plutem se pokusíte zachránit Vánoce ve chvíli, kdy Santa Claus onemocní. Petr Pan vám prozradí, jak Vánoce probíhají v Zemi Nezemi. S Alenkou budete hledat ztracený dárek pro Srdcovou královnu. První Vánoce prožijete se štěňaty dalmatinů Ponga a Perdity. S příšerkami Mikem a Salym se budete podílet na přípravách Vánoc v Monstropolis. Pomůžete Růžence a jejím hašteřivým kmotřičkám vílám připravit ty nejdokonalejší Vánoce pro prince Filipa. Uvidíte, jak Lady a Tramp seznámí s vánočními svátky svá štěňata. Vánoce pomůžete zachránit i Burákovi a Bleskovi z Kardanové Lhoty. Prožijete první Pinocchiovy vánoční svátky, které stráví s Geppettem a kocourkem Figarem jako skutečný chlapec. A společně s Popelkou naplánujete skvělou vánoční oslavu.

Mám doma již několik sbírek pohádek z Disney edice a mohu tedy přidat i několik svých vlastních postřehů. Těší mě, že jednotlivé pohádky se neopakují. Nemusíte se tedy bát pořizovat další sbírky z této edice, i když už některé doma máte. Zatím se mi nestalo, že bych v některé z našich knih narazila na stejné vyprávění. A vzhledem k tomu, že v sobě tyto knížky ukrývají několik pohádek s různými hlavními hrdiny, každé dítko si najde nějakou, která se stane jeho oblíbenou. Jen je samozřejmě třeba smířit se s tím, že tuto „vyvolenou“ budete číst stále dokola, nejlépe několikrát denně. Délka jednotlivých vyprávění je také vhodně zvolená, obvykle vám jedna pohádka nezabere více než pět minut. Máte-li malé dítko, je to tak akorát. Dítě zvládne těch pár minut vše vnímat, aniž by se během čtení začalo nudit. Máte-li doma třeba předškoláka, zvládnete celou knihu přečíst za jeden jediný večer. A ještě jedna věc je pro sbírky z této edice typická. Nádherné obrázky, které najdete na každé stránce. Grafické zpracování velkou měrou přispívá k tomu, že dětem se tyto příběhy tolik libí. Stačí sledovat obrázky a hned poznají, čeho se dané vyprávění týká. A to nejdůležitější na konec: tyto sbírky pohádek jsou i krásným a originálním dárkem pro všechny kluky i holky, se kterým jednoduše nikdy nešlápnete vedle!

Pohádkové Vánoce jsou doporučeny dětem od 4 let. Já si však myslím, že v tomto případě žádné věkové omezení není potřeba. Máte-li doma mladší dítě, které je odmalička zvyklé na čtení před spaním, klidně mu knihu pořiďte. A věřím, že si její čtení užijí i maminky, tatínci, babičky a dědečkové, kteří mají kladný vztah k animovaným hrdinům. Zkrátka tady věk nehraje žádnou roli.

Pohádkové Vánoce – kolektiv autorů. Egmont, 2021. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92