Dnes bych vám ráda představila další román z mé oblíbené edice 7lásky. Jde o Knihkupectví pana Livingstona, jehož autorkou je Mónica Gutiérrez Artero. Samotný název napovídá, kde se většina příběhu odehrává. A tak mohu hned na úvod prozradit, že při čtení radostí zaplesá srdce všech milovníků knih a knihkupectví!

Hlavní hrdinou je Edward Livingstone. Excentrický a někdy trochu nabručený knihkupec, který lépe rozumí knihám než lidským bytostem. A samozřejmě majitel londýnského knihkupectví, jenž se od ostatních v mnohém liší. Nejen tím, jak vypadá, ale také tím, koho tam můžete potkat. Budovu bezpečně poznáte podle modře lakovaného dřeva a modrého vývěsního štítu s bílým nápisem Moonlight books. Stačí vzít za kliku ve tvaru husího brku a i vy se ocitnete mezi hromadami knih. A jeho největší přednost? Střešní okno, kterým lze po setmění pozorovat hvězdné nebe a měsíc. Právě to má nejraději jeden ze stálých návštěvníků: osmiletý chlapec, pro kterého se toto místo stejně jako pro Edwarda stalo útočištěm. Edwardovi jeho tichá přítomnost nevadí a trpělivě toleruje vrtochy tohoto výjimečně nadaného dítěte. Neprožívá zrovna šťastné dětství, ale když ho zahlédnete usazeného na podlaze mezi knihami, vůbec to na něm nepoznáte.

„Dřív nebo později se vždycky objeví někdo, kdo tě bude milovat a odvede tě zpátky domů.“

Agnes Martíová se do Londýna přestěhovala před třemi měsíci z Barcelony. Vystudovala archeologii a ačkoli má ve svém oboru řadu pracovních zkušeností, zatím se jí nepodařilo najít stálou práci. Jejím snem je pracovat v Britském muzeu, ale zdá se, že zůstane nenaplněný. Začíná být zoufalá, protože její úspory se každým dnem tenčí… A pak se jednoho deštivého odpoledne ocitne přímo před knihkupectvím Moonlight books. V tu chvíli, kdy vezme za kliku, se její život zcela změní. Edward v ní totiž okamžitě uvidí spřízněnou duši. A protože zrovna hledá výpomoc, nabídne Agnes práci.

„Svět byl šedivý, a teprve když se člověk naučil se dívat, dařilo se mu pochytit určitý zlomek zářivých barev.“

Edwar a Agnes se vzájemně zachrání. Ačkoli Agnes nepřestává hledat místo odpovídající jejím profesním ambicím, přináší jí práce v knihkupectví nečekané uspokojení. Možná se ve svém životě zatím ubírala špatným směrem? Najde své štěstí mezi knihami?

„Život bez špetky tajemství nemá cenu.“

Jedna věc vás možná překvapí. Ačkoli Edward působí jako samotář, má přítelkyni. Ta vlastní malé nakladatelství. Pojí je láska ke knihám a ačkoli oba vydělají sotva tolik, aby pokryli své náklady, mají svou práci rádi. A právě tato dvojice vás potěší svým láskyplným pošťuchováním.

Pokud jde o styl psaní, autorka nenechává nic náhodě a vše vám vylíčí do posledního detailu. Její popisné pasáže mi nevadily, protože mě baví prostředí, ve kterém se děj odehrává. Jako každému knihomolovi jsou mi místnosti plné knih zkrátka blízké. Nicméně chápu, že právě tohle může některé čtenáře odradit. Celkově je vyprávění poklidné, oživené britským humorem, ironií, sarkasmem a dvojznačnými dialogy. To vše dělá román čtivým. Do knihkupectví navíc zavítá řada různých (podivných) zákazníků, což je zárukou toho, že se dočkáte i humorných pasáží. Na Edwardovi pak jistě oceníte, že většině z nich dokáže poradit a navést je na správnou cestu, aby se v knihách neztratili. A abyste se během čtení nenudili, přidala autorka do svého příběhu zápletku v podobě zmizení deníku Davida Livingstona, jednoho z předků Edwarda Livingstona, z vitríny knihkupectví. Co se s ním stalo?

„Být statečný znamená se nevzdávat, jít kupředu, i když umíráš strachy.“

Musím pochválit postavy, které autorka vytvořila. Jsou sympatické a oblíbíte si je. Všechny. Mrzutého knihkupce s laskavým srdcem. Chlapce, pro kterého je knihkupectví téměř domovem. I dívku, jenž hledá na světě své místo. Jestliže nejste fanoušky knih založených na romantické lince, bude se vám tato líbit. I když i láska v ní má své místo, rozhodně nejde o milostný román. Je o knihách, o přátelství, o poznávání (sám sebe i druhých) a o lidech. Zejména zapálení knihomolové budou z příběhu nadšeni, protože se to v něm jen hemží odkazy na různé autory a hlavní hrdiny jejich děl. Sám pan Livingstone velmi rád pokouší trpělivost svých zákazníků nejen citáty Shakespeara či Dickense!

Ukázka:

Sioban si z tváří setřela slzy. Umírala smíchy při pouhé představě, jak se Edward tvářil. On, který se zdráhal mluvit dokonce i se zákazníky, se ocitl v situaci, kdy musel vést pohovor s bandou šílenců hledajících práci.
„Povězte mi, jaké máte pracovní zkušenosti,“ pronesl knihkupcův hlas na Oliverově nahrávce.
„Míchám koktejly. V koktejlovém baru. Každou noc, od devíti do dvou.“
„A proč chcete pracovat v knihkupectví?“
„Kvůli pracovní době. Můžu ji sladit s tou v baru. A nemyslím si, že mezi prodáváním knih a servírováním drinků je takový rozdíl.“
„To je jasné.“
„Někteří zákazníci pijí a někteří čtou, víte? Každý má svoje závislosti a volný čas tráví tak, jak se mu zlíbí.“

Knihkupectví pana Livingstona – Mónica Gutiérrez Artero. GRADA Publishing, a. s. (Metafora), 2021.

logo