Knižní edici 7lásky už ode mě z předchozích recenzí velmi dobře znáte, takže vás jistě nepřekvapí, že jsem se pustila do další knihy, která v této řadě nedávno vyšla. Nese název Báječný čas života a její autorkou je Abby Williamsová.

„Člověk se v životě nedokáže posunout dál, pokud se nesrovná s minulostí.“

Abby vám ve svém románu představí hned dvě hlavní hrdinky. Šestadvacetiletá Erin má diplom z architektonického inženýrství a je zasnoubená s Bradem. Poznala ho už na univerzitě, kde vedl přednášku. Pak ji pozval na rande a nakonec ji nabídl práci asistentky ve své společnosti. I když už je Erin nyní plně kvalifikovanou architektkou, stále pracuje jako Bradova asistentka. Její rodina však není z tohoto muže příliš nadšená. Je rozvedený a o dvacet let starší než ona. Možná jsou to jen předsudky, ale mají obavu, že to pro něj není žádný vážný vztah a brzy ji vymění za mladší model. Erin kvůli Bradovi kontakt s rodiči přerušila, ale teď by to ráda napravila. Chybí jí, chce se s nimi opět sblížit a pozvat je na svou svatbu. K tomu už ale bohužel nedojde, protože se brzy ukáže, že rodiče měli pravdu. Erin nachytá svého snoubence ve své vlastní ložnici s jinou ženou… A tak z minuty na minutu přijde o všechno (snoubenec, bydlení, práce, kamarádka…), protože její život byl ve všech ohledech spojen právě s Bradem.

„Přestože mi zlomili srdce lidé, kteří mi byli nejbližší, neztratím kvůli tomu samu sebe.”

Osmasedmdesátiletá Lydia právě pohřbila svého manžela Harryho, se kterým strávila úctyhodných padesát šest let života. Najednou má ale pocit, že tohoto muže vůbec neznala. Kromě prázdnoty po něm zůstala i spousta lží a nevyřčených tajemství. Nebyl k Lydii upřímný ohledně veškerých finančních záležitostí a Lydia teď zjišťuje, že jí nezůstaly prakticky žádné úspory. O všechno v tomto směru se vždy staral Harry. Měli dokonce i obchod se starožitnostmi, který Harry zavřel už před dvěma lety, protože ho stál víc, než mu vydělával. Lydii o tom neměla tušení. Je pravda, že jejich životní styl byl poměrně nákladný, ale mohli to přece vyřešit společně! Teď už Lydii nezbývá moc možností. Buď se bude muset přestěhovat a prodat svůj obrovský dům, ve kterém prožila velkou část svého života, nebo bude muset některou jeho část alespoň pronajmout, aby vyřešila své finanční problémy. Ani jedna z možností se ji nezamlouvá, ale situace je neúnosná. Během jednoho měsíce přišla o manžela, budoucnost, životní styl i o pocit sebe sama. Ale nehodlá přijít i o střechu nad hlavou.

Když jsme se sem před všemi těmi lety nastěhovali, byla jsem nebojácná, pevně přesvědčená o tom, že není nic, s čím bych si nedokázala poradit. Ale jak šel čas, onu mladou neohroženou dívku pomalu nahradila žena, která si zvykla nechávat vše na svém muži. Teď přede mnou ležela děsivá a nejistá budoucnost. Jestli mám tohle všechno překonat, potřebuji tu dívku v sobě znovu najít.”

Erin a Lydia. Na jednu stranu by nemohly být rozdílnější. Na druhou stranu si jsou v tolika věcech podobné. Ačkoli je od sebe dělí více jak padesát let, obě se najednou ocitly v podobné situaci. Jejich nejbližší člověk je tolik zklamal, že musely od základů změnit svůj dosavadní život. A co je nehorší, málem ztratily samu sebe. Osud však jejich cesty spojil a ony dostaly možnost, být si vzájemně oporou, poučit ze svých chyb a opět si začít užívat (a vážit!) svého života.

„Pokud člověk chce, dokáže přestát jakoukoli bouřku.”

Kapitoly jsou psané střídavě z pohledu obou hlavních hrdinek. Zpočátku tak sledujete dvě oddělené dějové linky, které se však velmi brzy propojí. Román je krásným příkladem toho, jak moc se mohou sblížit ženy různých generací a vzájemně si pomoci s nástrahami současného světa. Erin se vyzná v sociálních mediích a moderním světě, Lydia má zase spoustu životních rad a zkušeností (dobře ví, jak křehké vztahy mohou být a jak moc je důležité nebrat je jako samozřejmost). Navíc ve dvou se lépe čelí všem nástrahám života.

Báječný čas života je povedený román, který zpracovává další situace a problémy, se kterými se běžně můžeme setkat i v našich skutečných životech – nevěra, zrada, tajemství, lži. Vyvolá ve vás řadu emocí, pohladí po duši i pobaví svým laskavým (a místy sarkastickým) humorem. Ukáže vám, že nikdy není nic úplně ztracené, i když se vám právě zhroutily veškeré vaše životní jistoty. A ani věk není překážkou toho, aby si člověk zase mohl užívat života. Budete sledovat vývoj přátelství mezi dvěma ženami, které společnými silami dají svým životům nečkaný směr a najdou tak po velkém zklamání své místo v životě. Příběh se velmi dobře četl a vtáhl mě do sebe už od první stránky. A už teď vám mohu slíbit, že si určitě nenechám ujít ani další vyprávění z této mé oblíbené edice.

Ukázka:

Jak jsem se rozhlížela po obývacím pokoji a prohlížela si všechny ty věci, které jsme s Harrym za léta nashromáždili, najednou mi to došlo – jsou to jen věci. Předměty. Všechno, na čem mi skutečně záleželo bylo bezpečně uzamčené v mém srdce. Naše sny, naše úspěchy, naše oslavy, všechny ty cesty, smích, slzy, vzpomínky, to byly ty skutečné poklady. Na nich doopravdy záleželo. A ty mi nikdo vzít nemohl. Věci okolo mě byly jen předměty, které se nám v životě připletly do cesty.

Otočila jsem se k Lukovi a usmála se na něj. „Tak dobře. Seženu si nájemníka a ty věci prodám.”

Radostně vyskočil. Úleva na jeho tváři nemohla být jasnější, ani kdyby se snažil. „To je skvělé, mami – no, není to skvělé, ale je to nejlepší řešení.”

„Neprodám ale všechno,” prohlásila jsem varovně. „Začneme s věcmi na půdě a uvidíme.”

Báječný čas života – Abby Williamsová. GRADA Publishing, a. s. (Metafora), 2020.

logo