kinsellaVždy, když mám chuť na román pro ženy a sáhnu po nějakém od Sophie Kinselly, nezklame mě. A nezklamal mě ani jeden z jejích posledních románů S kým dnes budeš spát. Autorka tentokrát vypráví příběh dvou odlišných rodin, které vyráží na dovolenou do Španělska.

Hugh Stratton, vedoucí oddělení strategie ve velké a dynamické firmě, jeden z nejlepších strategických manažerů komerčního světa, se chystá na dovolenou se svou ženou Amandou a malými dcerkami Octávií a Beatrice. Zatímco v práci působí velmi dominantně, v manželství s Amandou je tomu úplně jinak. O většině věcí rozhoduje Amanda a Hugha prostě postaví před hotovou věc. Nepochybně je to i tím, že vždy hodně času trávil v práci a domů chodil až pozdě večer, což je rovněž příčinou toho, že si příliš nerozumí se svými dcerkami. Neví, jaké hračky jsou jejich nejoblíbenější, jaké jídlo mají rády, zkrátka nic, co by jako jejich otec vědět měl. Důležité je, že si to uvědomuje a rád by to napravil. V tom ovšem selhává Amanda, která ho od holčiček spíše odhání. Na dovolenou s nimi cestuje i chůva Jenna – tak trochu zvláštní postava mladé dívky s červeně obarvenými dredy, kroužky v obočí, vytetovanou květinou na rameni a jízlivými komentáři, které jsou příslibem humorných i trapných situací.

Philip pracuje v Národní jižní bance jako vedoucí pobočky. Banku nedávno převzala internetová společnost PBL a v tuto chvíli nikdo neví, jak to bude dál. Má strach, že práci ztratí. Jeho dlouholetou přítelkyní je Chloe – švadlena, která vede svůj podnik z domova. Společně vychovávají syna Sama a Nata – Philip však není biologickým otcem Nata, ovšem z jejich vztahu byste to vůbec nepoznali. Na dovolenou celá rodina odjíždí proto, aby utekli před problémy. Philip s Chloe navíc potřebují obnovit svůj vztah, poslední dobou si příliš nerozumí. Jejich život ovládá změna majitele Philipovy firmy – právě nejistota ohledně jeho zaměstnání je od sebe vzdaluje.

Obě rodiny odjíždí na dovolenou do Španělska, jejich kamarád Gerard Lowe jim na týden půjčil vlastní dům. Problém tkví v tom, že ho přislíbil oběma rodinám ve stejném termínu. A s tím nikdo opravdu nepočítal – všichni se těšili, že si dovolenou užijí v klidu a o samotě. Vše se začíná komplikovat, odkrývá se minulost a na povrch vyplouvají staré známosti i křivdy. K současným problémům tak přibývají problémy další, které mají své kořeny v minulosti. Možná není náhoda, že se právě tyhle dvě rodiny sešly v jedné vile ve stejném termínu. Nemohl to Gerard udělat schválně? Ale proč? A co mají obě rodiny společného a jak dokáží strávit dovolenou společně v jedné vile? Prospěje jim to a začnou se na život dívat z jiné perspektivy?

„Skutečnosti nemůžete uniknout, ani o dovolené. Celou dobu číhá, aby vám mohla skočit za krk. Dostane se na vás faxem, telefonem nebo televizí. A jestli jste to nečekali, tím hůř pro vás.

V knize nechybí humor, emoce, problémy běžného života a pořád se objevují nová a nová tajemství i překvapení. Autorka má jednu velmi dobrou schopnost – vždy odhalí nové souvislosti v pravou chvíli, pořád tak ve čtenáři udržuje zvědavost, která ho nutí číst dál. Vůbec mě nenapadlo, že bych rozečtenou knihu odložila. Ani závěr není předvídatelný, jako u některých jiných románů pro ženy. Při čtení se rozhodně nebudete nudit – příběh je tak dobře zpracovaný, že si ani nevšimnete, že už jste skoro na konci.

„Lidé mívají mnohem zajímavější život, než by člověk čekal,“ prohodila Jenna najednou. „V každé rodině se děje něco naprosto šíleného. Všichni skrývají nějaké tajemství, velké nepřátelství nebo zásadní problém…

 

Ukázka:

Nerad vás obtěžuju, ale hledám tu jednu vilu. Myslel jsem, že jsem ji našel, ale… nejspíš…  zřejmě jsem se spletl. Pokynům, které jsme dostali, jsme úplně neporozuměli. Vy nejspíš okolí moc neznáte, že? Povzdychl si Philip a promnul si obličej.
Obávám se, že ne, i my jsme měli problém se sem dostat,“ přitakal Hugh.
„Moment, prosím, co jsi říkala?
“ Muž se sklonil, aby odpověděl komusi v autě. Ale to je pravda,“ protáhl a s novým výrazem se narovnal.
Co je pravda?“
Že musíme být na správném místě. Dostali jsme dálkové ovládání, kterým jsme tuto bránu otevřeli. Jsou tu snad dvě vily nebo něco takového?“
Za Hughem cosi zašustilo, a když se otočil, spatřil v bílém tričku a s mrazivým výrazem v obličeji přicházet Amandu.
Co se tu děje a kdo jsou ti lidé?“
Hledají svou vilu na dovolenou,“ vysvětlil ji Hugh a obrátil se k muži. Jak se vlastně ta vila jmenuje?“
Villa del Serrano,“ odpověděl muž.
Nastalo ticho.

Tohle je Villa del Serrano. Ale její majitel nám ji pronajal na tento týden. Takže se ta vaše turistická kancelář musela splést,“ prohlásila Amanda.
Jaká turistická kancelář? My tu nejsme s žádnou turistickou kanceláří! Také se známe s majitelem. Má žena ho zná spoustu let. Gerard Lowe. Tvrdil, že tu můžeme zůstat od 24. do 31.“
Hugh s Amandou se na sebe podívali.
„To nepovažuju za možné, protože Gerard tuhle vilu půjčil od 24. nám,“ prohlásila Amanda a pečlivě artikulovala každou slabiku.


Sophie Kinsella aka Madeleine Wickhamová – S kým dnes budeš spát? BB art, 2015.