obbbbbbbbbbbbbV knižní i filmové sféře se čím dál více dostávají do popředí historické romány z venkovského prostředí, díky nimž se čtenář či divák dostane do doby minulé. Po velkolepém boomu s Cizinkou od Diany Gabaldon se teď velmi mluví o historické sérii Poldark od Winstona Grahama, která se stala mezi čtenáři velmi oblíbenou. Pokud máte i vy rádi příběhy s historickým podtextem, tak si tuto sérii nenechte rozhodně ujít.

„Nějaký čas jsem teď strávil v Americe, pane.“
„Proboha! Odsouzeníhodná chyba. Ta válka. Byl jsem proti ní od samého začátku. Viděl jste z ní něco?“
„Bojoval jsem v ní.“

Celý příběh začíná u smrtelné postele Joeshe Podlarka, který cítí v kostech, že už tu dlouho nebude. Jediný, kdo je mu po ruce, je jeho bratr Charles. Mezi bratry vždycky panovala menší rivalita a i teď, když se spolu setkávají za tak pochmurné atmosféry, Charles myslí na sebe. Je totiž velmi znepokojen, když Joesh začne vzpomínat na svého syna Rosse. Ten už není mnoho let ve své rodném domově, jelikož odcestoval a teď bojuje ve válce. Pro mnohé už je takřka mrtvý. Proto teď Charlese velmi překvapí, že má všechno po svém otci zdědit. A když dokonce Charlese Joesh prosí, aby mu z dálky „opatroval“ jeho milou Elizabeth, připadá mu to už jako vrchol. (Přeci nebudete nechávat to nejlepší někomu, kdo třeba ani nemusí být na živu!) Na sklonku svého života se tak Joesh snaží svému synovi vymalovat budoucnost, která ho bude čekat zpátky doma.

Bohužel, se ale Ross Poldark vrátí, až když je už jeho otec po smrti. Nejenže se tedy vrátí zpátky, aniž by ho mohl naposled spatřit, ale navíc jeho příchod nikdo neočekává.

Na všech je plně znát, že ho už dávno považují za mrtvého. Zvláště pak na jeho strýci Charlesovi, pro kterého je očividně Rossova přítomnost spíše přítěží než radostnou novinou. Další rána pro Rosse přichází, když zjišťuje, že jeho dávná láska, o které si myslel, že na něho čeká, je zasnoubená s jeho bratrancem (synem Charlese) Francisem.

A když poté navštíví dům, který měl zdědit po svém otci, nalézá velmi zchátralou budovu, která je úplně bez života. Všechno teď závisí na něm a jeho schopnostech. Musí vzít do svých rukou to co zbylo po jeho otci a znovu tomu navrátit život. Naštěstí na to nebude sám. Bude mu v tom pomáhat mladá dívka Demelza, kterou zachrání před nešťastným osudem.

Dokáže se Ross vypořádat se vším co ho čeká? A jak moc mu pomůže Demelza?

První díl z dvanáctidílné série – Ross Poldark: Návrat domů – je krásný historický román, který vás zavede do dokonale vykresleného prostředí tehdejší doby. Autor věnoval celé odstavce popisu domů, osob či okolní přírody.

Hlavní hrdina, Ross, je už od prvních kapitol charakteristický jako typ správného hrdiny, který byl v pravou chvíli vtipný, taktní, ale na druhou stranu si taky uměl sjednat pořádek. Dále se v příběhu objevilo mnoho dalších hrdinů, kteří tvořili k Rossovi protiklad- hlavně pak Elizabeth a Charles, kteří patřili vyloženě k aktérům, kteří na nás působili zcela jiným dojmem než Ross.

Je tedy vidět, že Winston Graham dokázal každého hrdinu vykreslit úplně jinak a my jsme tak dostali děj plný protichůdných charakterů hrdinů.

Celý příběh je opravdu moc dobře napsaný a určitě patří mezi historické romány, které na vás budou působit velmi věrohodným dojmem a vy se od nich nebudete moci odtrhnout. Druhý díl, Demlza-Dáma z chatrče, právě vyšel u nakladatelství Baronet jako novinka.

Podle této série je natočený také stejnojmenný seriál Poldark, který vysílá BBC, takže se po přečtení knihy můžete podívat i na její zfilmovanou verzi.

Ukázka:

Ross zaletěl pohledem k Francisovi. „Měli jste tu večírek a já jsem vás vyrušil. Oslavovali jste mír, nebo jste se tu sešli na počest nějaké další války?“
Ačkoliv bylo zřejmé, že se je snaží přimět, aby mu vysvětlili důvod této slavnostní večeře, nikdo se dlouho nemohl odhodlat k odpovědi.
„Oslavujeme něco úplně jiného,“ vypravil ze sebe nakonec Charles. „Francis se bude ženit. Proto jsme se tady dnes sešli.“
„Ženit,“ zopakoval Ross. „To je dobře. A koho si bude –“
„Elizabeth,“ skočila mu do řeči paní Chynowethová.
V hale se rozhostilo ticho.
Ross odložil nůž. „Takže…“
„… si bude brát mou dceru.“
„Elizabeth, můžu vám přinést něco k pití?“ zeptala se Verity šeptem své budoucí švagrové, která právě sestoupala k patě schodiště.
„Ne, ne… Ne, prosím.“
„Takže Elizabeth…,“ zopakoval Ross.“

Winston Graham – Ross Poldark: Návrat domů, Baronet, 2015