Dnes snad potěším ty z vás, kteří dávají přednost české literatuře. Díky nakladatelství Jota jsem objevila českého autora Václava Lásku, který vydal velmi zajímavou knihu nazvanou Advokát. A pokud máte chuť nahlédnout do záklulisí policie a advokacie, tak si troufnu říct, že si autor získá i vaše sympatie.

Hlavním hrdinou je Tomáš Krása. Ambiciózní a cílevědomý muž, který od svých osmnácti let pracuje u policie. Nejprve jako řadový policista v Kladně, pak se stal vyšetřovatelem, při práci studoval práva v Praze a nakonec začal v Praze i pracovat. Po patnácti letech teď s hodností kapitána svou kariéru u policie musí ukončit. Zdá se, že jeho odchod byl vynucen nezákonným nátlakem ze strany nadřízených – ti mu totiž zasahovali do vyšetřování a snažili se (nezákonně) ovlivňovat jeho postupy. A to si Tomáš nenechal líbit. Jenže co teď? Možná je nejvyšší čas, aby zjistil, jak to funguje na druhé straně barikády. Práva vystudoval už během své policejní kariéry, takže teď nastoupí jako koncipient do jedné advokátní kanceláře. Vzhledem k tomu, že má bohaté zkušenosti s praktikami policistů, asi vás nepřekvapí, že se bude specializovat na trestní právo. Je však připraven na to, že po patnácti letech bude lumpy hájit a nikoli zavírat?

„Říká se, že když policajt odchází do civilu, odchází do nového světa, který nezná a který má jiná pravidla.”

Tomáš začíná zjišťovat, jak to chodí ve světě advokacie. Kde jsou mantinely, co je normální a co už je za hranou. Co si budeme povídat, Tomáš je takový hlavní hrdina, který už vzhledem k práci u policie ztratil iluze ohledně toho, jak to v našem světě funguje. Korupce a provokace jsou dvě zásadní věci, které jsou společné jak při práci u policie, tak v advokacii (a nejspíš bohužel i v řadě dalších profesí). Tomáš však patřil k těm zásadovým lidem, kteří často šli hlavou proti zdi. Je to člověk s dobrý srdcem a lidským přístupem k věci. Na druhou stranu teď se musí stát dravcem, jinak ho konkurence ušlape a on si v advokacii ani neškrtne. A tak sem tam lže, jindy přijme úplatek. Občas zneužije své policejní znalosti. Důležité ovšem je, co všechno je ochotný obětovat? Zajde až tak daleko, že prodá své svědomí? Bude se i on nakonec pohybovat na hraně zákona? Nebo pomyslnou hranici dokonce překročí?

„Škrtněte sparvedlnost ze svého slovníku i ze svého myšlení. Máte jen dvě možnosti, buď chcete spravedlnost, nebo chcete být advokát.”

Mohu vám garantovat, že v knize nastanou situace, které vás překvapí. A také naštvou. Takže si tento příběh získá vaši plnou pozornost. Protože to, co se v něm děje, vás nedokáže nechat chladnými. Celé vyprávění pak graduje tím, že se Tomáš dostane v rámci advokacie do stejné kauzy, kvůli které musel chtě nechtě ukončit svou policejní kariéru. Teď se však ocitne v úplně jiném postavení. Všechno se začíná ještě více zamotávat, až nakonec půjde i o život. Podaří se mu odkrýt okolnosti svého odchodu od policie a zkompromitovat osoby na vysokých postech? Nebo je to předem prohraná bitva?

„Člověk se vždycky cítí líp, když ví, že existují životní alternativy.”

Autor se soustředí hlavně na Tomášův pracovní život. Ale nezapomíná ani na ten soukromý, protože i ten je pro čtenáře zajímavý. Tomáš je totiž ženatý, ale zatímco on odešel pracovat do Prahy, jeho žena Eva zůstala v Kladně. Takže spolu vlastně tráví jenom víkendy, kdy se Tomáš vrací domů do Kladna. To je pro každé manželství docela náročné. Eva a Tomáš jsou svoji už jedenáct let a tak není divu, že Eva by se chtěla pohnout dál. Třeba založit rodinu. Je teď ten vhodný čas? A kdy bude? Zatímco Tomáš se snaží více či méně úspěšně udržet své sexuální choutky v Praze na uzdě, Evě začínají tikat biologické hodiny… Co se stane s jeho manželstvím, když se Tomáš začne soustředit na budování kariéry advokáta?

Advokát byl pro mě ve všech směrech zajímavý. Právnické prostředí je mi blízké (také hospodářské kauzy), takže jsem se do čtení pouštěla s velikou chutí a zvědavostí. Obrovským pozitivem je, že autor moc dobře ví, o čem píše. Sice to není autobiografie, ale sám Václav Láska má s Tomášem Krásou mnoho společného – i on se stal z policisty advokátem. Je jasné, že nemohl popsat kauzy, kterých se sám účastnil (ať už při svém působení u policie či v advokacii), ale také je zřejmé, že své znalosti a zkušenosti v určité míře v knize zúročil. Vše je dokonale a výstižně popsané. Vše zapadá do obrazu, který o české společnosti máme. A lze tedy předpokládat, že hranice mezi fikcí a realitou je velmi tenká.

„Domysli si, co chceš, fantazie stejně vždycky předčí realitu.”

Advokát mi vyrazil dech. Zajímavý příběh se zajímavým hlavním hrdinou. Plný sarkasmus, ironie, lží, výhrůžek, vydírání a samozřejmě podvodů. Líbí se mi autorův humor, ačkoli řada situací z podstaty věci vůbec vtipná není, i tak se vám zvednou koutky. Dostala jsem přesně to, co jsem od kombinace policie, advokacie a tak trochu i politiky očekávala. A už teď se těším, až se pustím do Senátora, což je další autorova kniha, kterou by mělo nakladatelství Jota vydat v březnu tohoto roku.

Ukázka:

„Tomáši, od vás se očekává, že budete pro kancelář vydělávat peníze. Jakým způsobem tak budete činit, záleží na vás. V advokacii neexistují věci normální a nenormální, každý vydělává tak, jak umí. Já po vás chci jen dvě věci. Abyste si byl schopen na sebe vydělat a abyste v kanceláři neudělal průšvih. To jsou asi vaše mantinely. Cestu mezi nimi si najděte sám. Když za mnou přijdete, že jste kvalitní přípravou a skvostnou závěrečnou řečí vyhrál pro našeho klienta spor, uděláte mi radost a pochválím vás za dobře odvedenou práci. Když přijdete s tím, že jste ten samý spor vyhrál proto, že jste uplatil soudce nebo prokurátora, poděkuju vám, že jste se postaral o našeho platícího klienta.”

Advokát – Václav Láska. Jota, Brno 2020.

logo_Jota