16780246_449592285431262_2107655130_nZrada je pokračováním napínavé trilogie s názvem Univerzita výjimečných a stejně jako u prvního dílu budete při čtení zadržovat dech, protože hrdinové budou v neustálém nebezpečí. Zradit může každý a důvěra se nemusí vyplatit.

Tehdy jsem nevěděla, jak je ten pocit štěstí vzácný. Jak svobodná jsem si přišla, ani jak rychle jsem si měla uvědomit, že nic v mém životě není tak, jak jsem si myslela. Že jsem v pasti.

Příběh se opět odehrává v budoucnosti ve Spojených státech amerických. Svět se stále vzpamatovává z války a ničivých katastrof. Půda je kontaminovaná, řeky jsou znečištěné, stavby zbořené a lidé se snaží vytvořit Zemi zase obyvatelnou. K tomu jsou určeni absolventi univerzity, protože pouze jim je dovoleno vládnout a vynalézat.

Hlavní hrdinkou je i nadále Malencia Valeová, která už v předchozím díle prokázala svoji odolnost, vynalézavost inteligenci. Ani tentokrát nemůže polevit ze své ostražitosti, ale naopak musí použít všechny své schopnosti a dovednosti, aby se udržela mezi těmi, kteří uspějí.

Zmocnila se mě hrůza. Hrůza, že jsem se rozhodla špatně. Že jsem měla hodně rychle utéct někam hodně daleko. Že mí spolužáci ze státní správy si všimnou strachu, který mi jistojistě koukal z očí. Že vynesou svůj rozsudek. Že selžu.

Všem, kteří přežili tvrdé Testování, byla vymazána paměť a na hrůzy kterým čelili, si nepamatují. Všichni bezstarostně navštěvují semináře, které je mají připravit na závěrečnou Zkoušku. Podle dosažených výsledků budou studenti univerzity rozděleni do jednoho z pěti oborů. Cia má před ostatními výhodu, než ztratila vzpomínky, namluvila vše podstatné do přenosného komunikátoru. Zprvu nechtěla věřit tomu, co slyšela. Příčilo se jí, že by její spolužáci mohli provést takové věci a že učitelé něco takového dopustili. Rozhodla se sesbírat důkazy, aby mohla odhalit pravdu. Navíc musí zvládat školu, stáž, testy i zkoušky, protože ti, co neuspějí, nadobro mizí. Hrdinka je  tedy v neustálém nebezpečí. Chyba může znamenat smrt, protože selhání se netoleruje.

Jen skutečnost, že si o něčem myslíme, že to je pravda, z toho pravdu ještě nedělá. Dojem je téměř stejně důležitý jako realita.

Zrada je opravdu napínavý dystopický příběh, plný teroru, stresových situací, nebezpečí, vědomostí a soupeření odehrávající se v univerzitním prostředí, kde se skupina dětí snaží ze všech sil zajistit si své místo na světě. Jedinou chybou v příběhu je fakt, že autorka v některých ohledech „kopíruje“ známou trilogii Hunger games.

Joelle Charbonneau je americká autorka, která ve svém volnu dává soukromé hodiny zpěvu. Její série Univerzita výjimečných se řadí mezi bestsellery New York Times. V březnu vyjde v České republice autorčina kniha Stačí jen chtít, což bude detektivní thriller v žánru young adult.

Ukázka:

Stálo to za to? Ano, mnoho životů bylo zachráněno, ale co životy těch, kteří zemřeli? Historie nás učí, že pokrok si často žádá oběti, co je to ale za pokrok, když stojí na životech těch, kterým má pomáhat? Pohlédla jsem ke slunci. Za pár hodin mělo zapadat. A ačkoli jsem se toho o Tosu za posledních pár měsíců dozvěděla hodně, neznala jsem ho dost dobře na to, abych si v jeho ulicích byla jistá v noci. Došlo mi, že pokud chci zmizet a mít nějakou šanci na útěk, musím to udělat hned.

Univerzita výjimečných – Zrada, Joelle Charbonneau. Fragment, 2017.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92