Čtete rádi příběhy o silných ženách? Pak si nenechte ujít knihu Dobré matky, jejímž autorem je americký novinář a spisovatel Alex Perry. Na základě oficiálních soudních dokumentů zpracoval příběh několika žen, které dokázaly nevídané: postavily se nejmocnější mafii světa.

Sedmnáctiletá Denise Cosco strávila se svou matkou v listopadu roku 2009 čtyři dny v Miláně. Pak otec její matku zabil a zametl po sobě veškeré stopy. Denise a její rodiče za sebou měli komplikovanou minulost. Přesto to vypadalo, že se vše v dobré obrací. Denise tehdy téměř uvěřila, že se její rodině podařilo vymanit ze spárů temnoty. Což byla obrovská chyba…

Její matka byla mafiánská princezna Lea Garofalo, její otec Carlo Cosco, pašerák kokainu (svou pozici si mezi mafiánskými klany musel vydobýt). Lea se vdávala v šestnácti, v sedmnácti porodila dceru. Jenže Lea nechtěla být součástí mafiánského světa. Chtěla svobodu.

„Chceš být svobodná? Zaplatíš životem.“

Denise vyrůstala na útěku – celých šest let se s matkou skrývala v uličkách Bergama na úpatí Alp.

„Lea z toho udělala hru: dvě holky z jihu se ukrývaly v šedo italského severu a jedna pro druhou představovaly celý svět.“

Situace se však zhoršovala, mafii se podařilo ženy najít a Lea čelila různým útokům. Nakonec se v roce 2002 rozhodla výměnou za policejní ochranu svědčit proti mafii – aby ochránila svou tehdy desetiletou dceru. Smutné na celé situace je, že stát se ani nepokusil využít Leina svědectví a nezačal Carla trestně stíhat. Nicméně až do roku 2008 žily Lea s Denise v bezpečí. Pak je však Carlovi muži našli. Lea neměla jinou možnost, než se pokusit s Carlem usmířit (na útěk ze země neměla finanční prostředky). Jenže toto rozhodnutí ji nakonec stálo život… Přece jen Carlo strávil posledních třináct let jejím pronásledováním a snahou ji zabít. Na Denise nezaútočil – naopak: dělal, že se vůbec nic nestalo. A Denise věděla, že nemá jinou možnost, než přistoupit na jeho hru a matčin osud přijmout. Protože konfrontovat otce by byla sebevražda!

„Celý rok jsem všechno ignorovala. Předstírala jsem, že se nic nestalo. Jedla jsem s těmi lidmi u stolu. Pracovala jsem v jejich pizzerii. Jela jsem s nimi na dovolenou. Hrála jsem si s jejich dětmi. Přestože jsem věděla, co udělali. Musela jsem si dávat obrovský pozor na to, co říkám. Oni tvrdili, že moje matka je naživu. Od chvíle, kdy jsem ji viděla naposledy, jim to vydrželo víc než rok. Prostě jsem předstírala, že to nevím. Ale věděla jsem to.“

Ano, Lea byla jednou z Dobrých matek. I její příběh je v knize detailně popsán. Jak je možné, že člověk jen tak zmizí? Nikdo po něm nepátrá a vrahům vše prostě projde? Jakými pravidly se řídí životy mafiánů? Proč vliv některých rodin slábne a jiných naopak zesiluje? Alex Perry vás seznámí především s organizací ′ndrangheta, která byla založena před 140 lety v italské Kalábrii a patří k nejmocnějším mafiánským organizacím na světě. Její členové pašují 70 až 80 procent veškerého kokainu a heroinu v Evropě. Okrádají italský stát a Evropskou unii o desítky miliard. Zprostředkovávají ilegální obchody se zbraněmi. Mají na svém kontě mnoho vražd. Neštítí se brutálního násilí, disponují ohromujícím bohatstvím. Mohu říct jediné: s jejími členy se rozhodně nechcete dostat do křížku…

Jak již bylo řečen, příběh vznikl na základě oficiálních soudních dokumentů (odhalení detailů zločinného spiknutí si vyžádalo dva a půl roku usilovného prohledávání archivů italské justice, shromažďování, předkládání a vyhodnocování desítek tisíc stran soudních dokumentů). Autor také vedl mnoho doplňujících rozhovorů: s akademiky, policisty, soudy, advokáty, politiky i úředníky. Jen ′ndranghetisté a jejich právní zástupci nebyli příliš sdílní – musejí dodržovat stanovená pravidla.

„Pokud nám má příběh Dobrých matek něco sdělit, pak jistě to, že definovat lidské schopnosti podle pohlaví, barvy pleti, náboženství nebo národnosti je pošetilé. Díky tomu, že malá skupina jihoitalských žen usilovala o jiný osud, než jaký jim určili ostatní, si polepšil celý svět.“

Myslím, že tato kniha dokáže zaujmout široký okruh čtenářů. Pro většinu je totiž mafiánský svět velmi vzdálený, takže je zajímavé do něj takto zprostředkovaně nahlédnout. Podíváte se do italské Kalábrie a seznámíte se s tamními obyvateli. Zjistíte, čím je tento kraj vyhlášený a jak fungují tamní organizace. Mafie, nelegální činnost, zbraně, drogy, praní špinavých peněz, vraždy… Mlčenlivost, klanová spojenectví, misogynie. To vše v knize najdete. A je tu ještě jedna důležitá postava: Alessandra Cerreti, italská protimafiánská prokurátorka. Žena, která kvůli své práci byla neustále v ohrožení života, pohybovala se ve světě mužské brutality a odhalila největší slabinu proslulé mafiánské organizace: tristní postavení žen. Muži totiž nedopřávali svým ženám téměř žádnou autoritu ani svobodu.

„Cesta, jak ′ndranghetu poslat ke dnu, vede přes osvobození jejich žen.“

Právě Alessandra přesvědčila mafiánské matky, aby odhalily ′ndranghetu před celým světem. Kdo vyjde z boje jako vítěz a kdo jako poražený? Budou všechny Dobré matky za svou odvahu postavit se organizaci zavražděny? To zjistíte, pokud se pustíte do čtení.

Ukázka:

„Bylo mi jasné, že v tu chvíli toho pro matku opravdu nemůžu moc udělat,“ řekla Denise. „Ale nesměla jsem dopustit, aby poznal, co se mi honí hlavou.“ Denise přinutila svou mysl držet se striktně ve slepé uličce minulého času. „Udělali to, co udělat museli,“ říkala si. „Vždycky bylo jasné, že to nemůže skončit jinak. Bylo to nevyhnutelné.“ A navenek si hrála na Denise, kterou byla ještě před pár minutami: vystrašenou dceru, která se snaží najít svou nezvěstnou matku. Rychlý sled událostí jí v tom pomáhal. Bylo to absurdní, až neskutečné: Denise přišla během chvilku o svou matku, nejlepší přítelkyni, jediného člověka, který ji doopravdy znal. Jen stěží se orientovala v tom, co se právě odehrávalo, to nemusela předstírat. Dokonce se jí zdálo, že když si to bude opravdu hodně přát, možná přivede Leu zpět k životu. 

V tomto stavu pročesávali otec s dcerou celý Milán. Carlo řídil jako v mrákotách a Denise se choval tak, jako by ještě existovala naděje. „Vrátili jsme se na všechna místa, kde jsem spolu předtím byly,“ řekla Denise. „Kde jsme si dávaly drink, kde jsem jedly pizzu, do hotelu, kde jsem bydlely, do parku Sempione. Zašli jsem do nejbližší kavárny, do nákupního centra, do McDonaldu, kde jsem obědvaly, i na nádraží, kde nám otec kupoval dvě jízdenky. Pro matku a pro mě. Prohledali jsem celé město. Celou dobu jsem mámě volala a posílala zprávy. A samozřejmě jsme nic nenašli. Nikoho, nic.“

Dobré matky – Alex Perry. Praha: Slovart, 2023. 

LogoSlovart