Dlouho jsem se těšila, až se budu moc pustit do románu Den, kdy jsem zahlídla lásku od Josie Silverové. Jsem ráda, že mě nezklamal a tento tip na čtení teď mohu touto formou zprostředkovat i vám.

Hlavní hrdinkou je Laurie, absolventka studijního oboru média a žurnalistika, která by se ráda uchytila v nějakém časopise, ale zatím pracuje na recepci jednoho londýnského hotelu. Bydlí v podnájmu s kamarádkou Sarou, ve které našla spřízněnou duši – tak trochu ji nahrazuje sestru, o kterou před lety přišla. Laurie těsně před Vánoci zažije jeden z osudových okamžiků: při cestě z práce domů proslulým červeným londýnským autobusem zahlédne na autobusové zastávce muže, do kterého se ihned zamiluje. Není to žádný filmový krasavec, ale má v sobě intelektuálskou neupravenost a šarm, kterým ji prostě dostane. Jejich pohledy se na chvilinku střetnou, ale ona nevystupuje a on nestihne do nacpaného autobusu nastoupit. To si Laurie později hodně vyčítá, měla tehdy drapnout příležitost za pačesy! Tak se alespoň rozhodne, že se tohoto muže pokusí najít, protože rozhodně nechce, aby jedinou vzpomínkou na takový zásadní okamžik zůstala jen uslzená historka o lásce na první pohled.

„Někdy se stane, že potkáš správného člověka v nesprávný čas.”

Jenže jak dlouho může trvat, než na neznámého muže znova narazí? Možná by měla mít i nějaký záložní plán! Vždyť její vysněný může být klidně zadaný či dokonce ženatý. Nebo už ho nikdy nepotká? Měla mít tenkrát víc kuráže, pak by neztratila rok života pouhým planým toužením po někom, koho vlastně ani nezná. Několikrát si představovala, jaké to bude, až se opět někde potkají. Ovšem skutečný scénář jí vyrazil dech! Ten záhadný muž ze zastávky se jmenuje Jack: o pouhý rok později od osudového setkání se s ním Laurie skutečně oficiálně seznámí. Sara jí ho totiž představí jako svého přítele, svou životní lásku. Tohle Laurie ani ve snu nenapadlo… A co teď?

„Říkám si, jestli někdy přijde čas, kdy budu mít pocit, že všechny kousky mého života jsou na svém místě.”

A tak bude muset Laurie nejspíš přijít na to, jak se odmilovat. Vyhýbat se Jackovi není dlouhodobě udržitelné řešení. Ovšem stejně těžké je ho stále více poznávat. Laurie patří k těm ženám, které dobře vědí, kde jsou ve vztazích hranice. Jenže by bylo tak lehké ji prostě překročit!

„Občas mi připadá, že je to hranice nakreslená křídou na trávě jako čáry o sportovním dni ve škole, a dá se snadno smazat a nakreslit znova, byť ne na stejném místě.”

Celý příběh je psaný jak z pohledu Laurie, tak z pohledu Jacka. Musím uznat, že tady jsem to opravdu ocenila, protože mě zajímalo, jak se k celé situaci staví právě Jack. Pamatuje si tu dívku z autobusu, kterou zahlédl v podstatě jen na pár vteřin? Líbila se mu? Myslela na ni někdy jako na potenciální partnerku? Pokoušel se ji najít stejně jako ona jeho? Zkrátka v hlavě mi vířila spousta otázek a toužila jsem po odpovědích. Díky formě, kterou příběh má, jsem odpovědi dostala.

„Kráčíš životem lehce, ale necháváš za sebou hluboké stopy, které ostatní jen stěží zaplní.”

Při čtení jsem si říkala, jaká je asi pravděpodobnost, že s mužem, po kterém rok marně toužíte, nakonec začne chodit vaše nejlepší kamarádka? Ano, tohle téma není zrovna originální. A zápletka je poměrně lehce odhadnutelná. Jenže kdyby se z Jacka vyklubal jakýkoli jiný muž, celé dílo by ztratilo na zajímavosti, protože zamilovanou kamarádku prostě podvádět nechcete… A tak jsem přemýšlela, proč mě román tolik bavil. A je to jednoduché: může za to způsob, kterým autorka píše. Těšila jsem se na další setkání Jacka a Laurie, užívala jsem si jejich dialogy i pohledy obou z nich na situaci, do které se nevědomky dostali. Příběh je chytlavý, stačí pár stránek a jste lapeni, chcete vědět, jak to bude dál. Je nabitý emocemi a pocity, bavilo mě, jak si hlavní hrdinové dokáží všímat maličkostí – přesně takhle by to mělo být! Chvílemi je asi příliš sentimentální, ale to si autorka prostě odpustit nemohla, když si má hlavní hrdinka nechat proklouznout mezi prsty svou životní lásku! A dalším plusem je rozhodně i to, že celý román se odehrává v delším časovém období. Lidé se mění a vztahy se různě vyvíjejí. Není to tedy prvoplánový příběh odehrávající se jen v několika dnech,  popřípadě hodinách. Vztah mezi Laurie a Jackem se formuje od roku 2008 do roku 2017!

Myslím, že všechny milovnice romantických příběhů budou z této novinky nadšené. Někdo může příběh brát jen jako další nápad na úspěšný hollywoodský film (já bych se na film dle tohoto motivu ráda podívala), jiní v něm mohou vidět i skutečný život. Ať už budete patřit do kterékoli této skupiny, čtení si užijete.

Ukázka:

„A je to tady. V našem vztahu se objevila prasklina tenká jako vlásek. Sara o ní nemá tušení, ale já musím vymyslet, jak to udělat, aby se nešířila dál a nestala se z ní propast, do které bychom se obě po hlavě zřítily. Uvědomuju si, že tohle je moje jediná, první a poslední šance kápnout božskou, jediná příležitost, kterou buď využiju, nebo ne. Ale protože se na mě Sara dívá s takovou nadějí a protože touhle dobou už ani nevím, jestli jsem si to všechno jen nevymyslela, v duchu si slíbím, že o tom navěky pomlčím.”

logo knihcentrum rodinka