Patříte i vy k fanouškům knih od autorské dvojice známé pod jménem Christina Lauren? Pak mám pro vás dobrou zprávu: nakladatelství Jota právě vydalo jejich nový román Nelíbánky!

Hlavními hrdinkami jsou sestry Amelia a Olive Torresovy. Jde o jednovaječná dvojčata, ale jejich podobnost začíná i končí výškou, tmavými vlasy a tmavě hnědýma očima. Povahou jsou obě zcela odlišné. Ami si užívá záři reflektorů, Ollie se snaží zajistit, aby mířily výhradně na její sestru. Nerada je v centru pozornosti. Ami je dítětem štěstěny a daří se jí, na co sáhne. Je optimistkou, která vše vidí v těch nejzářivějších barvách. Ollie je odjakživa smolařka a neustále čeká, kdy udeří další pohroma. V poslední době přišla o práci i o spolubydlící. Nakonec si musela najít nový podnájem, jenže kvůli tomu překročila možnosti svého rozpočtu. A nové zaměstnání se jí zatím najít nepodařilo. Snad si tedy alespoň užije svatbu své sestry. To však ještě netuší, že i tam bude muset řešit pořádný průšvih. Na svatbu je pozváno přes dvě stě hostů a všichni se budou muset vypořádat s nečekaným problémem: otravou z jídla (osudná se jim stane konzumace mořských plodů).

Tedy všichni s výjimkou dvou osob: Ollie a Ethana. Že by přece jen měla tentokrát Ollie trochu štěstí? Jak se to vezme. Ethan je starší bratr ženicha a vypadá jako okouzlující muž. Ovšem jen do doby, než otevře pusu. Na Ollie tedy vždy působil jako nepříjemný pitomec, který se neustále povyšuje nad ostatní. A to už od jejich prvního setkání uplynuly tři roky! Zkrátka jen obtížně spolu hledají společnou řeč. Jaké bude jejich překvapení, když zjistí, že právě oni dva se budou muset vydat na svatební cestu novomanželů? Ti jsou totiž stejně jako ostatní svatební hosté indisponováni a mají dost starostí se svými zdravotními potížemi. Nepřipadá tedy v úvahu, aby se právě teď vydali na líbánky na havajský ostrov Maui. A poukaz na tuto cestu je nevratný. Pokud ho nevyužijí, propadne. A tak nastal čas, aby se Ollie a Ethan začali pořádně poznávat, aby si pobyt mohli alespoň trochu užít. Navíc se budou muset chovat jako novomanželé, aby nikdo nepoznal, že na svatební cestu jedou jiné osoby než ženich a nevěsta! Naštěstí mají Ollie a Ethan totožná příjmení jako jejich sourozenci, takže nikdo nepozná, že je nahradili.

Myslím, že pokud znáte předchozí romány těchto autorek, dobře víte, co od nich očekávat. Samozřejmě ani tady nechybí romantická linka, která je založena především na špičkování hlavních hrdinů. Ethan je neskutečný mrzout, věčně naježený, ale zároveň proklatě sexy chlap s nebezpečným úsměvem! A tohoto faktu si je Ollie dobře vědoma. Takže příběh samozřejmě nepostrádá erotické jiskření. Navíc romantické prostředí havajského ostrova jim situaci příliš neulehčuje a i přes věčné boje, které spolu hlavní hrdinové vedou, budou mít čím dál větší problém držet si toho druhého od těla.

Já bych se obešla bez scén spojených s otravou jídla (respektive bez souvisejících žaludečních problémů). Své opodstatnění zde samozřejmě mají, ale nemusely být tak barvitě popsány. Přiznávám, že v této části jsem pár řádků přeskočila, protože to zkrátka bylo až příliš nechutné. Nicméně je jasné, že některým čtenářů, kteří nejsou tak citliví, podobné pasáže vadit nebudou. A jakmile Ollie a Ethan opustí místo, kde se svatební hostina odehrávala, mohla jsem si jejich hašteření začít užívat i já.

Těší mě, že jde opět o samostatný román a nikoli o dílo, které je součástí série. V poslední době mám tento typ příběhu od autorek raději. Především kvůli tomu, že nemám ráda nedořešené věci a nebaví mě netrpělivě čekat na vydání dalšího pokračování. V případě samostatného románu tyto problémy odpadají.

Líbí se mi název knihy, který trefně vystihuje celý příběh. Líbánky, které vzhledem k událostem vlastně líbánkami vůbec nejsou. I samotná obálka je velmi dobře zvolená, čtenáře zaujme.

Nelíbánky v sobě ukrývají pohodový příběh o dvou lidech, kteří si k sobě musí postupně najít cestu. A možná to bude jednodušší, než by kdokoli čekal. A protože se odehrávají v exotické destinaci, nejlépe si je vychutnáte třeba na své vlastní dovolené. A ještě si u čtení odpočinete.

Ukázka:

Potřebuju si promluvit o svatební cestě. Dane říkal, abych tam zavolal a zeptal se, jestli se to dá přesunout.“

„Nedá. Už jsem tam volala.“

„Aha.“ Ethan pomalu a dlouze vydechne a prsty si pročísne vlasy, které jsou z nějakého důvodu úžasně bujné a husté. 

„Tak pro ten případ jsem mu slíbil, že pojedu místo něj.“

Můj smích zní spíš jako vzteklý štěk. „No páni, to je od tebe vážně velkorysé.“

„Proč? Sám mi to nabídl.“

„Jenže tvoje jméno na poukazu není.“

„Ami udala jen příjmení, které mám náhodou stejné jako Dane.“

Zatraceně. „No… Ami mi vlastně navrhla totéž.“ Na žádný výlet se rozhodně nechystám, ale ať mě vezme čert, jestli pojede Ethan. Proč by si měl zrovna on myslet, že si tu cestu zaslouží?

„Tak asi bychom mohli jet oba.“

„Na jejich svatební cestu?“ ptám se nevěřícným tónem. Ethan přikývne. „Spolu?“ Další přikývnutí. „Tys něco hulil?“

„V posledních hodinách ne.“

„Ale jdi, Ethane, vždyť vedle sebe skoro nevydržíme během hodinového oběda!“

„Pokud jsem to dobře pochopil, Ami vyhrála apartmá, takže tam bude spousta místa. Nemusíme se skoro ani vidět. A k té cestě je spousta aktivit: skluz na laně, šnorchlování, túry, surfing. No tak. Deset dní se dá při troše šikovného vyhýbání zvládnout i bez hrdelního zločinu.“

Nelíbánky – Christina Lauren. Jota, 2021.
logo_Jota