FONT_by_xiruxiru [1600x1200]Vzpomenete si, kdy jste naposledy psali něco ručně? Zřejmě to bylo telefonní číslo či nákupní seznam (a i na ten je již aplikace v telefonech). Většina naší písemné komunikace probíhá přes počítače či mobily. Všichni píšeme tak nějak automaticky, zvolíme si styl písma, neboli font, jeho velikost a prostě píšeme. Jen málokoho však napadne, že tyto fonty mají také svou historii.
Zde je historie pěti nejpoužívanějších:

Monotype Corsiva
Inspirace pro tento typ písma vznikala velmi brzy. Mnohem dříve, než vznikly v devatenáctém století desky knih moderních typografů, začala pod rukama mistrů tisku vznikat Monotype Corsiva v jakési její prehistorické verzi. Tento druh písma byl velmi ovlivňován prací papežského císaře Ludovica Vicentina degli Arrighi, který byl aktivní v Itálii v době renesance. Moderní  písaři se pak snažili jeho písmo napodobit a dostali za úkol vyrobit písmo vhodné pro formální účely. Jako výsledek se zrodila Monotype Corsiva tak, jak ji známe dnes a poprvé byla spuštěna v roce 1995. Nyní je již standardně začleněna do softwaru Microsoft Office.

Garamond
Garamond používáme dnes, původní písmo Adobe Garamond však bylo navrženo v roce 1989, a vylepšená verze Adobe Garamond Pro byla spuštěna v roce 2000. Historie písma však sahá mnohem hlouběji. Jeho tvůrce, Claude Garamond , se narodil v roce 1480 v Paříži. Trénoval s řezačkou punčových zákusků, poté začal pracovat jako vydavatel a navrhnul několik typů písem. Garamondovo písmo bylo adaptováno z dřívějšího písma s názvem De Aetna  a bylo poprvé použito pro knihu s názvem Paraphrasis in Elegantiarum Libros Laurentii Vallae. Dnes je písmo použité v amerických vydáních série Harryho Pottera, stejně jako v dílech Hunger Games.

Calibri
Neustálý pokrok elektronických technologií donutil firmu Microsoft přijít v roce 2000 s unikátním softwarem pro zlepšení rozlišení a kvality zobrazení písem na každém hardwaru. S touto myšlenkou shromáždil skupinu vývojářů, kteří o dva roky později navrhli kolekci písem, které budou dostupné v široké škále jazyků. Jeden z nich, Luc de Groot, německý typograf, vyvíjel již dříve projekt písem určených pro televizní vysílání. Tento font se mu však zdál poněkud zaoblený, a tak jemné křivky tohoto písma poněkud upravil a vzniklo tak Calibri. Nyní je tento font nastaven jako výchozí pro mnoho aplikací Microsoft.

Arial
Tento font je často kritizován kvůli podobnosti s písmem Helvetica. Arial vznikl v roce 1982 a byl vyvíjen desetičlenným týmem, kdy vedoucími byli Robin Nicholas a Patricia Saunders. Je založen na dřívějším stylu Monotype Grotesque, který byl založen již v roce 1920. Přestože panuje přesvědčení, že Arial nebyl navržen pro Windows, je to jeden ze základních fontů požívaný touto společností. Půdně to však bylo písmo používané firmou IBM do jejich laserových tiskáren.

Times New Roman
Poté, co Stanley Morison, tvůrce písma Times New Roman, veřejně prohlásil, že britský deník The Times používá špatně navržené písmo, byl požádán, aby navrhl jiné a vhodné písmo. Takto vzešlo Times New Roman, které je užší než jiné fonty. Noviny si toto písmo oblíbily, neboť jim umožňovalo psát více slov na jeden řádek. Až do roku 2007 byl tento font používán jako výchozí pro téměř všechny programy Microsoft, poté ho však nahradilo Calibri. Údajně z důvodu lepší čitelnosti textu.

 

Jaký je váš oblíbený font? Podělte se s námi o vaše názory na našem Facebooku!