Máte rádi historické romány? Pak si nenechte ujít čerstvou novinku nakladatelství Jota: Knihovnice z Troublesome Creeku, jejíž autorkou je Kim Michele Richardsonová. Její příběh se odehrává ve 30. letech 20. století v odlehlé horské části Kentucky, kde tehdy vládly chudoba, zaostalost, předsudky a rasová nesnášenlivost.

Hlavní hrdinkou je devatenáctiletá Cussy Mary Carterová. Bydlí ve srubu společně s otcem a pracuje jako knihovnice v Pojízdné knihovně: rozváží knížky lidem v horách. Je to způsob, jak dostat literaturu a umění do každodenního života Kaintucku. Pro některé obyvatele hor jde vůbec o první setkání s knihami. Svou práci miluje, i svobodu a samotu, která je s ní spojená.

„Lidé chtějí knihy. Starám se o lidi, co touží po vědění. Knihy jsou nejlepší cesta ke vzdělání.“

Cussy celý svůj život čelí předsudkům. Proč? Stačí drobný projev jakýchkoli emocí (hněv, údiv, štěstí, stud…) a barva její kůže se změní na borůvkově modrou. Proto jí přezdívají Modřenka. Její kůže připomíná drobné modrofialové kvítky houstonie. Aby modří lidé unikli posměchu, přestěhovali se hlouběji do hor. Protože jejich vzhled vzbuzuje v lidech nedůvěru. Cussy však při své práci knihovnice zapomíná na to, že je jiná. Zapomíná na svou podivnost a ti, kterým přiváží knihy, nedočkavě čekají na její příjezd a vítají ji s úsměvem. Poprvé v životě si připadá nepostradatelná.

Jenže otec s jejím výběrem zaměstnání nesouhlasí. A doufá, že se mu podaří svou dceru konečně provdat. Žena má přece zůstat poblíž rodinného krbu, aby o něj mohla pečovat. Neměla by na mule či koni s brašnou plnou knih jezdit hlubokými lesy a nebezpečnými průsmyky v horách.

„Nikdo nevstoupí do manželství s nemluvnou ženou, jejíž rty a nehty jsou kobaltově modré a kůže má barvu modrých kvítků, které rostou v lesích.“

Otec na vdavkách trvá za každou cenu, nápadníkům nabízí štědré věno. Jeho dcera musí mít někoho, kdo se o ni postará, až on už na tomto světě nebude. Jenže každý z nápadníků se chová jako zlý vlk, který se vydal na lov. Všechny zajímá jen majetek, v jejich očích se odráží hamižnost. A jakmile pohlédnou na nebohou Cussy s modrou kůží, hamižnost vystřídá nenávist a opovržení. A najednou přijde den, kdy otec skutečně podepíše manželskou smlouvu. Nedbá na protesty své dcery, na její strach a obavy. Zaslíbí ji muži, který jí nahání hrůzu. V tu chvíli Cussy přichází o všechno, co ji těšilo. I o práci knihovnice. Ženy s práceschopným manželem nemohou být u Pojízdné knihovny zaměstnány. Protože manžel je hlavou a živitelem rodiny. Nikdo nečeká, že její manželství velmi rychle dospěje k nešťastnému konci. Cussy má šrámy na duši i na těle, ale opět je svobodná a může se vrátit ke své milované práci. Co všechno ji při rozvozech čeká? S jakými lidmi se potká? Nalezne konečně skutečné přátelství či dokonce pravou lásku?

Toto vyprávění v sobě spojuje tolik důležitých věcí, ze kterých bychom si měli vzít ponaučení. Autorka vytvořila odvážnou dívku, která musí zápasit s překážkami, jenž jí jsou neustále kladeny do cesty. Lidé ji odsuzují, aniž by ji poznali. Vůbec nevědí, jaká ve skutečnosti je. Vidí jen barvu její kůže. Nepřipomíná vám to něco? Mně ano…

Líbí se mi způsob, kterým nám autorka na osudu této dívky ukazuje, co přesně je v životě důležité. A věřte, že i vy budete během čtení čelit pořádné dávce emocí. Mé sympatie si hlavní hrdinka získala téměř od první stránky a v takovém případě bylo poměrně náročné sledovat, co všechno se kolem její osoby děje. Ačkoli toto není jediná kniha, která naráží na téma rasové nesnášenlivosti, já považuji její zpracování za originální.

Z románu můžete načerpat i řadu nových znalostí. Seznámíte se s projektem Pojízdných knihoven (včetně fotografické přílohy), který vznikl v roce 1935 a běžel až do roku 1943, a s onemocněním zvaném methemoglobinémie, které způsobuje zmodrání kůže. Bonusem je i rozhovor se samotnou autorkou v závěru knihy.

Knihovnice z Troublesome Creeku patří k nadčasovým vyprávěním o silných ženách, které se snaží změnit svět k lepšímu. A neodradí je ani nenávist a těžké životní zkoušky, kterým musí čelit. Autorka vycházela z historie, absolvovala důkladný výzkum i schůzky s lékaři a podrobně zkoumala život v Apalačském pohoří, aby dokázala vytvořit příběh odehrávající se na pozadí co nejpřesněji vylíčené historie. Za přečtení jistě stojí.

Ukázka:

„Dcero,“ táta vzal můj obličej do mozolnaté dlaně, „musíš mít muže a žít vlastní život. Být v bezpečí.“ Odvrátil se, přerývaně se nadechl a několikrát zakašlal. „Musíš. A já musím mít jistotu, že nezůstaneš sama, až odejdu… musím dodržet slib, který sem dal tvé mámě.“
V jeho unavených plících to zahvízdalo a znovu se rozkašlal. Uhelný důl mu kradl čas na tomto světě.
„Mám svoje knihy!“
„Máš jen hlouposti v hlavě, dcero.“ Hrdlo mu stahoval smutek. 
„Přijdu o svou cestu, o svoje čtenáře. Prosím, nesmím o ně přijít.“ Chytla jsem ho za rukáv a zatřásla jím. „Prosím, on ne.“
„Budeš mít velkou rodinu. Frazierové jsou stará rodina s příbuzenstvem po celejch horách.“
„Tatínku, prosím… mám z něj strach.“ Zašátrala jsem po kapesníku, nenašla jsem ho a utřela si nos do rukávu. 
„Pan Frazier ti dá svoje jméno a postará se, abys měla střechu nad hlavou a jídlo na stole.“
„Jméno už mám, jediný jméno, který chci. A jsem knihovnice.“

Knihovnice z Troublesome Creeku – Kim Michele Richardsonová. Brno: Jota, 2022. 

logo_Jota