Druhou knihou z edice 7lásky, kterou vydává Nakladatelský dům Grada pod svou značkou Metafora, je dílko od Érica de Kermela s názvem Knihkupectví na Bylinkovém náměstí. Pokud jste už první román z této edice četli, tak jistě víte, že se rozhodně nejedná o typické romantické příběhy ve stylu harlekýnek – jak byste možná dle názvu edice čekali. Naopak tyto romány se zatím orientují na problematiku sebepoznání a hledání sám sebe a ocení je spíše lidé, kteří se neustále zamýšlí nad vším, co právě čtou. Vlastně mohu říct, že přemýšlení tyto romány přímo vyžadují – už proto, že i po samotném přečtení ve vás budou nějakou dobu rezonovat.

Hlavní hrdinkou je žena jménem Natálie: Pařížanka, profesorka franzouzské literatury. Natálie stojí na životním rozcestí. Potřebuje změnu, aby neustále neměla pocit, že jí dochází dech. A tak se s manželem přestěhují do městečka Uzès, ve kterém je shodou náhod zrovna na prodej jedno útulné knihkupectví. Natálie vždy milovala knihy, což je hlavní důvod, proč se zrovna ona stane jeho novou majitelkou. Díky knihkupectví poznává nejen sama sebe, ale také další ženy a muže – zkrátka návštěníky svého krámku.

„Bylo jednou devět postav, které něco hledaly. A nevěděly co. Tento příběh vypráví o tom, co se jim přihodilo, jakmile otevřely svou knihu.”

S devíti ze svých návštěvníků vás Natálie seznámí. Potkáte zapálenou čtenářku Cloé, která díky Natálii najde svou cestu literaturou a vymaní se z matčina vlivu. Poutníka Jacquese, který musel kvůli bolavé noze na dlouhé tři týdny přerušit svou pouť. A získaný čas hodlá věnovat čtení. Cestovatele Filipa, jenž rád vypráví o svých cestách a v Natálině krámku vždy najde ten pravý cestopis. Severoafričanku Leïlu, která se s Natáliinou pomocí naučí číst. Tajemného muže Bastiena, který se až příliš odcizil se svým otcem. Vojáka francouzské legie Tarika, kterému knihy připomenou, že stojí za to žít. Sestru Veroniku, díky níž najde Natálie tolik potřebné útočiště. Mladého listonoše Arthura, který konečně nachází odvahu vydat se za svým snem. A nakonec se seznámíte se ženou jménem Solange, která upřednostňuje potřeby všech (hlavně svého tyranského manžela) před těmi svými. Dokáže změnit svůj pohled na život a vymanit se z manželova vlivu?

V knize se tedy nachází hned několik příběhů. Líbí se mi, jakou formu jim autor dokázal dát. Hlavní dějovou linku tvoří příběh Natálie a právě tato linka je postupně protkána seznamováním s dalšími (výše zmíněnými) osobami. Natálie dokáže svým zákazníkům pomoci a poradit, mění jejich pohled na život a jakmile je pozná, vždy sáhne po té správné knize. A navíc: její zakazníci jsou pro ni insprací i při řešení svých vlastních problémů.

„Když máte knihkupectví, nakonec se o svých zákaznících dozvíte spoustu věcí. Snažím se vyvarovat jakýchkoli indiskrétních otázek, protože už toho vím i tak dost, když znám jejich čtenářské záliby. Možná je každý knihkupec nakonec trochu voyeur. Knihy jsou zrcadlovým sklem, pomocí kterého může objevovat sobě podobné osoby.”

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí je nádherné a podmanivé vyprávění, které ocení zejména čtenáři s pozitivním vztahem ke knihám. Hlavní tématikou je totiž láska k nim a také to, jaký vliv na nás knihy vlastně mají. Každý z nás může vnímat stejný příběh úplně jinak a prožívat při čtení různé emoce. Je to dané tím, že i naše životy jsou odlišné. Každý prožíváme jiné bolístky, zklamání i radosti. A to všechno se v nás odráží i při samotném čtení.

„Když o knize mluvíme, nemluvíme jen o tom, co jsme přečetli, ale i sami o sobě.”

Prostřednictvím čtení dostáváme několik nepřeberných možností, jak poznávat svět. Jen opravdový knihomol chápe, jak je důležité vybrat si vhodnou knihu pro rozpoložení, ve kterém se právě nacházíme. Jen opravdový knihomol chápe, jak krásně knihy voní a jaký význam samotné čtení vlastně má.

„Udělat si čas na čtení neznamená jenom otáčet stránku za stránkou, ale udělat si také čas na samotná slova. Čas zastavit se, žvýkat slova jako divokou trávu, kterou člověk sebere na procházce a potom si ji vloží do pusy. Být schopný nechat slova ležet chvíli stranou, jako se nechává uležet těsto na palačinky, a potom se knim zase vrátit.”

Příběh, který v knize najdete, je plný metafor. I témata, kterými se autor zabývá, jsou velmi pestrá (stejně tak jako charaktery osob, se kterými se seznámíte): literatura, antropologie, cestování, militarismus, mezilidské vztahy, spiritualita a to vše je protkané pořádnou dávkou humanismu a úvahami o životě. Opět musím zdůraznit, že pro některé čtenáře to nebude jednoduché čtení. Na druhou stranu samotný příběh je opravdu krásný: láska ke knihám z něj doslova prýští a najdete v něm obrovské množství citátů, které stojí za označení. Tohle je sen každého knihomola. Zároveň je to ale také důvod, proč celou tuto edici doporučuji spíše náročnějším čtenářům, kteří ji dokáži mnohem více ocenit.

Ukázka:

Ještě téhož večera, aniž jsem Nathanovi dopřála čas odložit si aktovku, jsem to na něho jako potřeštěná puberťačka vybalila: „Knihkupectví na Bylinkovém náměstí je na prodej!”

„No a?”

„Chci být novou majitelkou.”

„To je nápad! A co tvoje učení, tvoje kariéra?”

„Dobře víš, že profesor žádnou kariéru nemá. jeho jediný vývoj představují služební léta. A potom ani nevím, kde získám místo. Může to být klidně na druhém konci departementu Gard!”

„Ale to ti zabere fůru času. Máš představu, co takové knihkupectví obnáší? Je to v první řadě obchodní záležitost, dokonce i malý obchůdek! Určitě budeš vydělávat míň než profesorka!”

„Na to kašlu! A nakonec, času mám hromadu, protože jsem pořád sama. Potřebuji mít nějaký pořádný plán, jinak ze mě bude neurotička.”

„Proti takovým argumentům dlouho vzdorovat nedokážu.”

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí – Éric de Kermel. GRADA Publishing, a. s. (Metafora), 2019.

logo