Kdo by to byl řekl, že dostat se na knižní veletrh bude tak komplikované. Nejprve se musíme prosoukat kolem svatebního veletrhu. Davy lidí a číhající hostesky, které nám okamžitě podávají letáčky, slevové kupóny a pozvánky. Uf, ještě že tohle už máme za sebou. Druhé patro, vlevo ještě veletrh cestovního ruchu a vpravo už konečně vidíme knihy. Dnes jsem si dala za cíl najít knížku, kterou bude můj manžel ochotný přečíst. Od letadélka Káněte zvládl údajně jen jakýsi výtah nejznámější světové literatury jakožto přípravu k maturitní zkoušce. Je na čase to změnit. Samozřejmě nezapomínám ani na sebe a už u prvního stánku koukám po nějaké napínavé detektivce.

20160305_120255

Rozmanitost žánrů a druhů tady rozhodně nechybí. Proplouváme kolem cestopisné literatury a poměrně rychle míjíme i stánky s knížkami pro děti, protože to se nás ještě netýká. Nicméně maminek s kočárky je zde poměrně dost a například u stánku nakladatelství Aksjomat nebo rodinné firmy Betexa se vedou diskuse nejen o poučných publikacích, ale i o zajímavých stolních hrách, které mají přispívat k správnému rozvoji malých hlaviček.

Konečně stánek se známými bestsellery od nakladatelství Domino. Propagace se soustřeďuje hlavně na Dánskou dívku. Mě však zaujímá trilogie o Jasonu Bourneovi. To by mohlo manžela zaujmout, vždyť filmové zpracování ho nadchlo natolik, že každý díl viděl už nejméně desetkrát. Navíc paní vystavovatelka mě ujišťuje, že se jedná o klasiku, mnohem lepší než hollywoodská verze senzacechtivých Američanů. Manžel však jen hlasitě polkne a od stánku utíká. Co se stalo? No, tak trochu se zalekl tloušťky těch knih. Přece jen, necelých sedm set stran není pro každého, a pro začátečníka už vůbec ne!

20160305_120226

Další zastávku máme u velice podivínského pána, který zrovna vášnivě debatuje s jednou návštěvnicí o svém velice originálním díle Na počátku bylo bahno. Kniha psaná vlastním písmem, v ruční sazbě a na švédský papír. Tím vším se pyšní Ivan van Chrasten svou pověstí o vzniku světa.

U nakladatelství Kniha Zlín si za velice příjemnou cenu konečně nakupuji něco pro své večerní čtení od jednoho ze svých oblíbených autorů Joa Nesbø, Krev na sněhu II. První část mise tedy splněna.

Díky stánku ComicsCity si na chvíli připadáme jako v seriálu Teorie velkého třesku. Prolítneme pár komiksů o superhrdinech a superpadouších, ale vše tam necháváme mladším generacím.

Odbornou literaturu skoro až obloukem obcházíme a stejně tak i křesťanskou vzdělávací literaturu. Tohle opravdu není náš šálek kávy. Chvilku se jen zdržím u stánku s fantasy. Prolistuju několik vystavených knih, tomuto žánrů chci dát v budoucnu šanci, bohužel dneska mi do oka nic nepadlo.


A vzápětí zjišťuji, že se mi manžel zapomněl u nakladatelství Jana Vašuta, kde se mačká spousta lidí. Je to asi tím, že žádná z jeho knih nestojí více jak 99 Kč. Stoupám si tedy opodál, kde se očividně chystá nějaká beseda. Vedle ještě rozdávají autogramy dětští moderátoři pořadu Wifina a na pódiu se připravuje několik spisovatelů. Lydie Romanská, Jana Richterová, Břetislav Uhlář, Miroslav Sehnal a další. Každý z nich je postupně představen a poté sám předčítá úryvky ze svých děl. Většina z nich opravdu baví komorní publikum. Přestože je nás v hledišti snad pouze kolem deseti, obdivuji jejich odvahu, přečíst svou vlastní práci nahlas před veřejností, před svými čtenáři, kteří jsou přeci jen zároveň i jejich kritiky.

20160305_114231

Samozřejmě knižní veletrh skýtá i řadu dalších vystavovatelů, za zmínku ještě například stojí spolek Celé Česko čte dětem, kde má každý návštěvník možnost přispět této obecně prospěšné věci a dozvědět se více o jejich aktivitách.

Akci určitě doporučuji rodinám s dětmi jakéhokoliv věku, jenž chtějí vést své ratolesti k literatuře a četbě. Za mě se jedná o velice příjemně strávené sobotní dopoledne.

P. S. nakonec můj manžel veletrh opouští se šesti díly Zvládněte to jako profík!, publikace pro kutily s radami a návody od betonování základů po opravu střechy. Jeden kus za 49 Kč.