Jakmile jsem poprvé narazila na knihu Šepot papíru a inkoustu od autorky Lindsay Harrelové, věděla jsem, že přesně tohle bude to pravé čtení pro mě. A jsem nesmírně ráda, že mě má intuice nezklamala. Protože tento příběh má naprosto vše, co jako milovník knih vyhledávám u románů, které mě tzv. pohladí po duši a zároveň se dotknou mého srdce.

Opět jde o dílko, ve kterém vystupuje více hlavních hrdinek. Sophie Barrettová pracuje už osm let jako profesionální terapeutka. Z toho pět let v poradně pro ženy LifeSong. Zmírňuje utrpení, kterým si některé ženy z různých důvodů musí projít. Nebo se o to alespoň snažila, než potakala Davida. Muže, který byl na první pohled jejím vysněným princem. Ovšem na druhý pohled se změnil v něco úplně jiného: manipulátora, emočního vyděrače a chorobného žárlivce. A tak se Sophie stala obětí domácího násilí. Nejprve ji „pouze” ponižoval, až její sebevědomí kleslo na samé dno. A pak ji uhodil. Jen jednou. Víckrát to naštěstí nestihl, protože se sám stal obětí autonehody.

I když Sophie absolvovala studium psychologie a pracovala jako terapeutka, nedokázala se s vlastní situací vypořádat. I když znala všechna varovná znamená a dobře věděla, kam to celé může vést. Po Davidově smrti se v ní prala řada emocí: obrovská úleva s neutěšitelným zármutkem. Nakonec se z toho všeho nervově zhroutila. Následovala několikaměsíční nucená dovolená. A když už si Sophie myslela, že se zvládne vrátit do práce, ukázalo se, že se se svými problémy stále ještě nevypořádala. A aby mohla pomáhat jiným ženám, musí si nejprve dát do pořádku svůj vlastní život.

„Občas je zkrátka jednodušší odejít než čelit svým emocím.”

A tak se rozhodne opustit místo, které jí Davida až příliš připomíná. A pronajme si malý byteček v Cornwallu s nízkým nájmem a možností vypomáhat v knihkupectví. To je ideální příležitost pro Sophii, protože knihy miluje. Knihkupectví pro ni vždy byla útočištěm a ráda utíkala k příběhům jiných, když toho na ni ve vlastním životě bylo moc. Navíc Cornwall byl pro mnoha spisovatelů místem inspirace. Možná i ona zde zvládne sepsat svůj příběh plný bolesti, zmatku a viny. Ačkoli nikdy neměla spisovatelské ambice, možná by jí to mohlo pomoci restartovat život. Může se ze svých pocitů vypsat. Neschovávat se před nimi. Nelhat sama sobě do očí.

„Vše, co v životě máme, jsou naše volby. Musíme se rozhodovat tak, abychom s tím dokázali žít – a také zemřít, když přijde čas.”

Druhou hlavní hrdinkou je Ginny Roseová. Majitelka knihkupectví U růžového poupěte. I Ginny momentálně řeší několik problémů. Opustil ji manžel. Prý potřeboval pauzu. Vyzkoušet si, jaké by bylo žít bez ní. A tak vybral polovinu peněz ze společného účtu a zmizel. Ginny stále doufá, že se vrátí. A postupně se dostává do stále větších finančních problémů. Snaží se udržet si knihkupectví, jehož otevření bylo především snem jejího manžela. Proč na něm tedy tolik lpí a zbytečně si komplikuje život? Má přece své vlastní sny! Raději než ke knihám utíká do kuchyně k pečení, to miluje.

„Měla by ses věnovat něčemu, co ti přinese do života radost. Nespokoj se se snem někoho jiného. Najdi si svůj vlastní a uskutečni ho.”

Nezbývá než doufat, že budoucnost přinese nějakou příznivou změnu, protože banka jí peníze na provoz knihkupectví nepůjčí. Má pár marketingových plánů, ale netuší, zda to bude stačit. Navíc vše vyžaduje čas. Jednu věc ale může udělat hned: pronajme byt nad knihkupectvím. Se sníženým nájmem, pokud bude dotyčný pomáhat v obchodě. A Ginny alespoň ušetří za brigádníky.

„Nebylo jisté, jestli se jí podaří uspět. Ale bylo lepší o něco se pokusit, než aby nedělala nic.”

A tak se cesty Ginny a Sophie propojí. Ačkoli Sophie si přijela do Cornwallu vyřešit své vlastní problémy, terapeutické pudy se v ní nezapřou. Dobře vidí, že i když se Ginny snaží vystupovat jako sebevědomá a statečná žena, uvnitř trpí. Dokáží obě ženy vyřešit všechny své problémy? A jak se popasují s tajemstvím, které v sobě ukrývá jeden zapomenutý zápisník ve skladu knihkupectví?

Prostřednictvím zápisníku nabírá příběh na obrátkách. Zápisník je spojen s další ženou. Emily Fairfaxovou. Žena, která žila ve „špatné” době. Žena, která v sobě měla obrovské ambice a bořila tehdejší společenské konvence. Milovala knihy i samotné psaní. Jenže aby se tehdy dokázala prosadit, nesmělo by tolik záležet na pohlaví a společenském postavení. Ona se však nehodlala vzdát. Půjde si za svým snem a ve svém úsilí vytrvá! Kdo je Emily a je její příběh skutečností nebo fikce? Právě tajemství deníkových záznamů se bude snažit Sophie s pomocí svých nových přátel odhalit.

Moc mě bavil styl, kterým je vyprávění sepsané. Je emotivní, osudy hlavních hrdinek vás zasáhnou. Je o přátelství, odvaze, tajemstvích, ale i o touze najít své místo v životě a hlavně plnit si své sny. Vše je navíc protkáno láskou ke knihám. Díky tomu má dílo úžasnou a nezapomenutelnou atmosféru (alespoň pro mě). Každá z postav má svůj vlastní prostor. Všechny tři ženy mají čtenářům co nabídnout. Linka spojená s Emily je zpočátku spíše v pozadí. Ale nemusíte se bát, ve správný čas se dozvíte, jakou má Emily v příběhu úlohu. Prostřednictvím těchto žen dále můžeme rozlišit dějovou linku přítomnosti a minulosti. Minulost zastupuje Emily, jejíž zápisky jsou datovány do poloviny devatenáctého století, přítomnost Sohpie a Ginny.

Líbí se mi, že autorka navíc do svého díla zapojila i vážnější témata: postavení žen, snahu prosadit se a také domácí násilí. V tom vidím obrovský přínos. Ani si netroufám hádat, kolik žen musí prožívat něco podobného, o čem je tu psáno. A jaké z toho pro ně plynou následky. Možná, že díky tomuto příběhu tyto ženy pocítí naději na normální život.

„Každý z nás se může stát obětí. Není to nic, co by si člověk sám vybral.”

K tomu, aby se vám toto vyprávění zalíbilo, stačí jediná podmínka: musíte milovat knihy. Vůni jejich ohmataných stránek, knižních hřbetů, inkoustu, vůni vypovězených i zamlčených příběhů o moudrosti, lásce, vášni, stárnutí… I já mám mnoho společného s hlavními hrdinkami. I já unikám do příběhů od reálného života. I já v nich často nacházím útočiště. Pokud jste na tom stejně, je tohle to pravé čtení i pro vás.

Ukázka:

Sophie hleděla před sebe a lapala po dechu. Objala dlaněmi svůj kelímek. „Vážně jsem myslela, že jsem připravená. Ale teď si říkám, jestli vůbec někdy budu. Co by asi mí klienti řekli na to, že jim radí oběť domácího násilí? Vždyť je to děsně pokrytecké.” Samozřejmě že pro všechny Davidovy činy mívala vždycky omluvu. Zavírala oči před faktem, že ji zneužívá, namlouvala si, že se nic takového neděje. Chtěla věřit, že jediná skutečná věc je láska, kterou k sobě vzájemně cítí. 

„Sophie. Ty se z toho dostaneš. Vyjdeš z toho silnější a bohatší o tolik moudrosti a sympatie, že z tebe bude ta nejlepší terapeutka, jakou kdy svět poznal. Ale do té doby bys možná mohla ještě jednou zvážit to, co jsem ti už jednou navrhovala. Sepiš celý svůj příběh.”

Šepot papíru a inkoustu – Lindsay Harrelová. Fortuna Libri, Praha 2020.

logo DK