Dnes bych vám ráda představila dílo, které by mohlo zaujmout především teenagery. Nakladatelství CooBoo zabývající se literaturou pro děti a mládež nedávno vydalo knihu Tohle všechno je pravdaAutorka Lygia Day Peñaflor stvořila příběh, který by mohl být blízký všem mladým knihomolům.

Hlavních hrdinů je zde hned několik. Tři dívky a jeden chlapec. Miri, Soleil, Penny, Jonah. Jde o partu čtyř teenagerů, kteří si oblíbili knihu Spodní proudy, jejíž autorkou je třiadvacetiletá Fatima Ro. Právě Fatima se pro ně stala určitým symbolem. Je to pro ně žena, která je dokázala změnit – hloubkou svého textu a také poselstvím, které je v něm ukryté. Stala se jejich spřízněnou duší. Asi si dokážete představit, jaké to je, když se parta mladých lidí tak moc zahledí do nějakého autora. A co teprve, když se jim naskytne možnost se s Fatimou setkat? Neuvěřitelně lákavé, všichni se moc těší. A mají plán. Rádi by se s Fatimou více spřátelili. A povede se jim to. Fatima si partu kamarádů pustí až nebezpečně blízko k tělu.

Kdo na takovém přátelství ale vydělá? A kdo má nekalé postranní úmysly? Fatima Ro chce napsat další příběh. Ráda by ho zasadila do prostředí soukromé střední školy. A chtěla by, aby byl její příběh autentický. A pak její nová kniha skutečně vznikne. Rozhřešení Bradyho Stevensona je o klukovi z elitní školy, který před svou přítelkyní skrývá temné tajemství. Byla to jen náhoda?

„Krásná spisovatelka vytáhla z teenagerů jejich špinavá tajemství.

Kdo je v takové situaci obětí? Kdo koho využil? A jaké to všechno bude mít následky? Mohu vám prozradit, že nečekané… Je Fatima Ro tak zvrácená? Nebo má jen otevřené srdce i mysl a oceňuje různé perspektivy? Možná, že prostě jen chtěla poskytnout pomocnou ruku. Každý z party přátel to vidí trochu jinak. Všichni však mají potřebu zveřejnit svou verzi pravdy. Já vám doporučím jedinou věc: nepřemýšlejte a čtěte. Čekají vás odhalení, která byste nečekali. Zejména závěr je brilantní, určitě jen zalapáte po dechu.

„Je legrační, že když o něčem nechceme mluvit, je to buď proto, že to není důležité, nebo naopak proto, že to je důležité až příliš.”

Čím je tento příběh jedinečný? O životě skutečných hrdinů se dozvídáte zprostředkovaně prostřednictvím ukázek z knihy Fatimy Ro. A naopak skupina teenagerů, které Fatima odhaluje ve své knize, zveřejňují svůj pohled na samotnou Fatimu.

Měla plné právo tu knihu napsat. Tohle jsou Spojené státy americké. Nemůžete diktovat umělci, jaký předmět tvorby si má zvolit. Inspirace přichází z těch nejrůznějších míst. To, že jsme Fatimu inspirovali zrovna my, ještě zdaleka neznamená, že náš vztah nebyl autentický. Lidi píšou v jednom kuse písničky o svých holkách, manželech a milenkách, a nikdo se nad tím nepozastavuje. V čem je Fatima jiná?

Přestože se kniha řadí k těm objemnějším (přece jen má přes čtyři sta stránek), vůbec se toho nemusíte bát. Primárně je určena právě mládeži, takže této cílové kategorii je vše přizpůsobeno – především jednoduchý jazyk a neobvyklá forma, která mladé zaujme. Celý příběh je složen z přepisů televizních rozhovorů pořadu Holá pravda, ze zápisků v deníku uveřejněných magazínem New York City a pak také ze samotných ukázek z knihy Fatimy Ro Rozhořčení Bradyho Stevensona. Přečtení vám tedy vůbec nezabere tolik času, kolik byste očekávali.

Občas je těžké nalákat teenagery k tomu, aby trávili svůj volný čas právě čtením. Nicméně tohle je dílo, které by cílovou věkovou kategorii skutečně mohlo zajmout už na první pohled. V poslední době se nakladatelství snaží pracovat i s ořízkou knih. Tady se odvedená práce opravdu povedla, protože právě na ořízce se skrývají dva texty, které jsou samozřejmě dokonale sladěny s obsahem příběhu. A myslím, že právě tohle mladé čtenáře upoutá na první dobrou.

Ukázka: 

Stála jsem tam s tuctem růžových a modrých balonků a říkala jí: „Hlavně nešil, jo? Fatima by ti nikdy neublížila. Určitě to je jen fikce.” Čím jsem ale byla klidnější, tím větší nabírala Soleil obrátky. Začala slušně hysterčit. „Pošlu ti odkaz. Ta holka nás všechny podrazila! To proto se vypařila z města. Neměli jsme jí věřit. Teď má svůj příběh a nás nepotřebuje. Za chvilku to vydá, aby si o nás mohli přečíst úplně všichni!”

Tohle všechno je pravda – Lygia Day Peñaflor. CooBoo, 2019. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92