carsonDnes je tomu čtyřicet sedm let, co zemřela tato kontroverzní autorka.

Ač byl život Carson McCullerové krátký a seznam jejich děl čítal jen několik románů, vyvolávala tato autorka opravdu značné reakce.

Ještě než se Carson narodila, její matka Marguerite vykládala každému o tom, jak dítě bude světově uznávaným umělcem. Byla přesvědčená, že budoucnost její nenarozené dcerky se nachází v hudbě. Jak by ne, když malá Carson prý plakala ve stupnici! Své představy Marguerite nenechávala jen tak a nutila dceru do lekcí klavírů, na které musela docházet pravidelně několikrát v týdnu.

V sedmnácti letech se Carson vydala do New Yorku, aby zde studovala hudbu. Její rodina ji s sebou dala velké jmění na studia. Mladá dívka však všechny peníze ztratila v metru při cestě na univerzitu. Její hudební kariéra tak skončila dřív, než mohla začít. Mladá McCullerová se proto zapsala na hodiny tvůrčího psaní, aby mohla školu splácet.

O několik let později Carson přijala pozvání svého přítele, bývalého redaktora časopisu Harpers Bazaar, aby se přestěhovala do brooklynského domu. Dům je možná silné slovo, spíše se jednalo o ruinu. Toto polorozpadlé stavení hostilo řadu výstředních návštěvníků. Jedním z mnoha byl i Salvador Dalí. Tato společnost zřejmě Carson prospívala, neboť právě tady začala pracovat na dvou svých románech – Svatebčanka a Balada o smutné kavárně.

Psal se rok 1945 a autorka se podruhé vdala za svého prvního muže, se kterým se před několika lety rozvedla. Ten však byl ještě bláznivější než dřív. Byl posedlý společnou sebevraždou, a když ji Carson rázně odmítla, rozhodl se do toho jít bez ní a v roce 1953 se předávkoval barbituráty. Ještě horší však pro Carson McCullerovou byla smrt její matky. Autorka se přes toto těžké životní období nikdy nepřeklenula a upadla do depresí. Navíc jí po mozkové mrtvici zůstala ochrnutá polovina těla a lékaři ji zjistili rakovinu prsu. Tyto všechny její nemoci ji značně omezovaly její literární tvorbu. Ke konci života dokázala psát jen jednou rukou a stránku ji trvalo napsat celý jeden den. Nakonec dostala další záchvat, jehož následkem upadla do kóma trvajícího téměř padesát dnů. Zemřela 29. září 1967.

Zdroj: Tajné životy slavných spisovatelů

Foto: wikipedia.org