Drobky v peřinách
Populárně naučné knihy obvykle nepatří mezi ty, které bych na pultech knihkupectví vyhledávala. Přesto bych vám ráda nyní představila dílko z produkce nakladatelství Jota, které do tohoto žánru patří. Jde o Drobky v peřinách od autorek Petry Varaďové a Marie Maderové.
„Sedím v peřinách a ukusuju tvarohovou buchtu. Drobky vzpomínek na malebné minulé a vysněné budoucí se kupí na vyšívaném polštářku. Míchám pampeliškový čaj a olizuju lžičku medu. Broukám si tu mou oblíbenou…“
Čím vás kniha může zaujmout? Odpověď je jednoduchá: úplně vším. Řekněte sami: dokázali byste odolat knize s takovým názvem? Je neuvěřitelně chytlavý, úžasná hra se slovy. Na první dobrou sice nejspíš nebudete vědět, co od obsahu vlastně máte čekat. Stačí však přečíst první stránku a budete mít jasno. A jakmile knihu vezmete do ruky a prolistujete, už ji nebudete chtít odložit. Zpracování je totiž velmi povedené! Graficky je laděna do jemných tónů bílé, růžové a zelené barvy, které pouhým pohledem vnášejí klid do čtenářovy duše. Bonusem jsou krásné fotografie i poučné citáty. A to jsem se stále ještě nedostala k samotnému obsahu!
Po krátkém úvodu a představení obou autorek následuje krátká kapitola zaměřená na historický vývoj venkova. Nemusíte se bát velkých podrobností, vše je stručné, jasné, výstižné. Autorky si však dobře uvědomují, že právě s tím souvisejí všechny tradice, zvyky a rituály, na které se soustředí ve zbytku své knihy. Tímto způsobem s vámi projdou celý kalendářní rok. Tříkrálová obchůzka, Masopust, Velikonoce, filipojakubská noc, dožínky, posvícení, Vánoce. Některé ze zvyků jsou notoricky známé: svatomartinská husa s knedlíkem a zelím či barborky, na jejichž květ dívky čekají. Ale věřte, že se dozvíte i spoustu zajímavostí, o kterých jste neměli tušení. Víte např. jaké pověry se tradují v souvislosti s narozením dítěte, uzavřením sňatku či úmrtím? S čím je spojen svátek sv. Ondřeje – 30. listopadu? Proč nám nosí Mikuláš dárečky? A co ve skutečnosti znamená zkratka KMB, která je součástí tříkrálového požehnání? Pokud si myslíte, že jsou to počáteční písmena jmen, pletete se…
„Tradice jsou jako paměť: Pokud ji neustále netrénujeme, má sklony mizet.“
V knize nechybí ani řada rozhovorů s výjimečnými lidmi, rčení, pořekadla, pranostiky, recepty a návody. Třeba návod na výrobu letního věnce na dveře, dřevěných chůd pro děti, recept na Řepánky či Sedmikráskové želé. Nebo návod na dětskou hru s míčem, kterou i já jsem jako malá hrávala na sídlišti před domem se svými kamarády. Část obsahu je zaměřena i na tradiční řemesla a rukodělné činnosti: výrobky ze dřeva, hrnčířské výrobky, pletení…
Autorky by tímto svým dílem rády vrátily do našich životů klid, pohodu, spokojenost, rovnováhu a obnovily spojení s přírodou. Dobře si uvědomují, že žijeme v uspěchané době, kdy na nic nemáme čas a přestáváme se zajímat o věci, které byly tak důležité pro naše předky. Svým způsobem je to samozřejmě zcela normální vývoj, který současná doba vyžaduje. Ale není to škoda? Zapomínat na tradice a zvyky? Nutno podotknout, že i ty se s postupem času mění. Tak se zastavte a přečtěte si, jaké bylo „bohatství“ našich předků. Možná si díky této knize zavzpomínáte i na své dětství. A třeba se zamyslíte i nad svými vlastními hodnotami a sami si dopřejte nějaký ten rituál, který vás bude dělat šťastnými. Nemusíte se bát, že by vás autorky k něčemu nutily. Jejich povídání je nenásilné, klidné. Pokud patříte k lidem, kteří se zajímají o tradice a folklor, rozhodně by tato kniha neměla ve vaší knihovničce chybět.
Drobky v peřinách – Petra Varaďová, Marie Maderová. Brno: Jota, 2021.
Napsat komentář