„Být rodičem je tak trochu jako jíst polévku rukama, není to snadné.”

Myslíte si, že se lze na mateřství připravit? V podstatě ne. V těhotenství si představujete, jak to všechno bude úžasné. Jak budete skvělá máma. Těšíte se a věříte, že právě ten váš drobeček bude tím nejhodnějším, nejvychovanějším a vůbec nejlepším na světě. Protože vy to prostě všechno s grácií zvládnete. Tento přístup je samozřejmě zcela normální. Jenže pak se dostává ke slovu realita. A takovou srážku s realitou zažijeme dříve či později všechny. Spousta z nás nečeká, že se náš život změní od naprostých základů. Najednou jsme věčně unavené, nevyspalé a v jednom kuse nás překvapuje, co to naše dítko zase vymyslelo. Ale nebojte, nejste v tom samy. Jsem si jistá, že každá unavená maminka velmi ráda sáhne po novince nakladatelství Jota Drobeček aneb Deník nepřipravené matky od Nathalie Jomardové. Jste-li zrovna na mateřské dovolené, je to pro vás naprosto ideální čtení. A to hned z několika důvodů! (A pokud zatím žádné dítko nemáte, tak to určitě nevadí. Myslím, že o to více se nad knihou pobavíte, protože jste zatím ušetřeny reality. A budete alespoň vědět, co všechno vás později čeká.)

„Drobeček je konečně venku. Oddechli jsme si, je krásný, přímo nádherný. Zdá se, že má správný počet prstíků a velmi rychle pochopil, kdo je tady šéf: on… jak jinak.”

Autorka dobře ví, že na mateřské dovolené není čas téměř na nic. Respektive snad každá maminka má opravdu málo volného času. A když se pak pár volných minutek naskytne, o to víc si je užíváte. Přečtení tohoto dílka vám zabere jenom chviličku. Zhltnete ho, než se ten váš drobeček po obídku vyspinká. Ideální, že?

Nečekejte žádný náročný příběh. Naopak! Potřebujete se odreagovat? Nemáte myšlenky ani sílu na složité věty a stránky plné textu? Opět další důvod, proč sáhnout právě po Drobečkovi. Nathalie Jomardová je skvělá ilustrátorka a tuhle svou přednost v knize plně využila. Textu je zde opravdu maličko, vlastně jen pár doprovodných slov. Ilustrace ovšem najdete na každé stránce. Všechny obrázky jsou povedené, tento autorčin styl mi sedl a moc mě bavil. A víte, co je vůbec nejlepší? Jako matka se ve spoustě situací poznávám. Sama jsem si tedy odnesla velmi důležitý poznatek: většina maminek prožívá naprosto stejné okamžiky. A i když jsme často vyčerpané, stejně bychom toho našeho drobečka za nic na světě nevyměnily.

Autorka vše bere pěkně postupně, takže příběh je rozdělen do pěti částí (předdrobečkovské období, drobečkovo vylodění, drobečkem nadrobený chaos, drobečkovské rodičovství, drobeček a společnost). Nejprve se zaměří na samotné těhotenství, které je také velmi bohaté na spoustu život zpestřujících okamžiků. Však uvidíte. A pak už následuje život s miminkem/batoletem. Bonusem jsou rady tety Naty v závěru každé části.

Drobeček aneb deník nepřipravené matky patří přesně k těm knihám, které vám vykouzlí úsměv na rtech. Mně osobně i vlila novou energii do žil. Je totiž plná humorných situací, jež jsou součástí každodenního života s dítětem. Samozřejmě nechybí ani ironie či sarkasmus, ovšem to je jen znamením toho, jak reálně je vše zachyceno. Ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem při čtení/prohlížení vyprskla smíchy. Drobečka rozhodně ani nebudu zařazovat do knihovničky, aby byl hned po ruce. Máte právě několik minutek sama pro sebe? Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Drobeček: deník nepřipravené matky – Nathalie Jomardová. Jota, 2019. 

logo_Jota