Mezi čtenáři jsou aktuálně velmi oblíbené psychothrillery odehrávající se v rodinném prostředí. A právě na tuto tématiku vsadila i autorka Michelle Sacksová se svou knihou V dobrém i zlém. A zdá se, že to byla dobrá volba.

Ze samotného názvu je patrné, že hlavní roli zde bude mít manželský pár. Kdo jiný by měl společně zvládnout vše v dobrém i ve zlém? Především manželé. Někdy se však stává, že se mezi manžele připlétají další osoby, které jejich vztah neustále komplikují. A narušují. A pokud nebude mít manželství dost pevné základy, začne se hroutit jako domeček z karet. Co myslíte, bude to právě tento případ?

„Láska. Co jiného je láska než předzvěst zrady?”

Merry a Sam se před rokem přestěhovali z New Yorku do Švédska. Mezi tím se jejich rodina rozrostla o dalšího člena. Narodil se jim syn Conor. Na první pohled samozřejmě tito tři vypadají jako šťastná a spokojená rodinka. Šťastné tváře, samý úsměv, dokonalá rodinka žijící dokonalým životem prozářeným světlem a splněnými sny. Nic by nemohlo být lepší, všichni jsou spokojení a bezstarostní, nelitují svého přesunu z Ameriky do Evropy, na vše si zvykli. Sam, který byl docentem antropologie na Kolumbijské univerzitě, našel své zalíbení v dokumentárních filmech a snaží se v této oblasti prorazit. Merry, která pracovala jako scénografka, se nyní věnuje jen svému manželovi a synovi. A všem to takto vyhovuje.

„Pozor na to, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit.”

Asi je vám jasné, že život této rodiny není tak idylický, jak se nejprve může zdát. Tohle je přesně ten typ příběhu, který vás k sobě připoutá od první stránky. A vy s napětím čekáte, kdy se něco zvrtne. Protože víte, že něco se prostě zvrtnou musí. A hádáte, co se vlastně zvrtne. Kdo je ten špatný? Sam? Merry? Věřte mi, takhle otázka mi vrtala hlavou opravdu dlouho. Většinou to totiž bývá tak, že každý má nějakého toho kostlivce ve skříni. Nějaké tajemství, které se snaží ukrýt před světem. Velmi brzy zjistíte, že odchod této rodiny z New Yorku do Švédska nebyl vlastně vůbec tak nečekaný. Doufali, že všechna tajemství a hanby nechají právě tam. Ale znáte to, nakonec vše vždy nějakým způsobem vypluje na povrch.

„Lež je jako sněhová koule, varovala mě vždycky matka. Čím déle ji kutálíš, tím je větší a větší.”

Čtenářova nejistota začne vyprchávat ve chvíli, kdy se na scéně objeví kamarádka Merry. Ta se totiž chce přesvědčit, zda je Merry opravdu tak spokojená, jak se všem zdá. A věřte, že jde o typ ženy, která vždy vidí mnohem víc, než by měla. A než by bylo ostatním milé. Právě její příjezd do Švédska je pro čtenáře klíčem k odhalování toho, co se v manželství Merry a Sama ve skutečnosti děje.

Jednu věc této knize opravdu nemohu upřít: je napsána velmi čtivě. Kdybych neměla jiné povinnosti, přečetla bych ji za jedno odpoledne. Bavilo mě, že jednotlivé kapitoly jsou psány ze tří pohledů (Sam, Merry a její kamarádka), takže tak získáte dokonalý vhled do situace očima všech důležitých postav. Všechny tyto postavy jsou zároveň zahaleny závojem tajemství a autorka postupně odkrývá, co a jak ve skutečnosti je. A tohle pro mě bylo hnacím motorem, chtěla jsem vědět víc a nedokázala jsem přestat číst. To bylo způsobeno i tím, že v celém příběhu hraje důležitou roli i poměrně malé dítě – ani ne roční Conor. Právě tohle malé a bezbranné dítě si rychle získá vaše sympatie. A najednou budete naprosto ponořeni v tom, co se v knize děje.

Samotný příběh je velmi dobře vystavěný, postavy zajímavé, kapitoly logicky rozvržené, ale jedna věc mi vadila: absence přímé řeči. Proč prostě nemůže být přímá řeč psaná tak, jak se má správně psát? Příběh je tak chytlavý, že i bez ní sice pochopíte, kdo a co říká, ale osobně tohle vidím jako bezdůvodný nešvar. Nicméně naštěstí mi to čtenářský zážitek nezkazilo.

Pokud máte chuť na vyprávění, od kterého se nebudete moci odtrhnout a které je plné tajemství a nečekaných zvratů, je pro vás V dobrém i zlém tou pravou volbou.

Ukázka:

Tohle děláme často, že srovnáváme život předtím a potom, nový svět se starým. A Švédsko pokaždé zvítězí. O tom ani není třeba moc debatovat. Švédsko je takový Samův dárek pro mě, pro nás všechny. Je to odpověď na všechno, je to všelék na to, co nás dřív trápilo. Hotový ráj, říkává Sam, a čeká, až mu to odkývám. 

A já to pokaždé udělám. Jak by taky ne. 

V dobrém i zlém – Michelle Sacksová. Grada, 2018.

logo knihcentrum rodinka