Benjamin_D._Maxham_-_Henry_David_Thoreau_-_RestoredHenry David Thoreau se narodil 12. července 1817 v Massachusetts a byl jedním z největších odpíračů. Po celý svůj život odmítal všechno možné – zaplatit poplatek, aby dostal svůj vysokoškolský diplom, udělovat tělesné tresty či platit jednodolarovou daň. Nejslavnější je však zřejmě odmítnutí jeho vlastního jména. Narodil se jako David Henry, ale trval na vyměnění pořadí svých křestních jmen.

Tato věčná opozice byla zřejmě dědičná. Henryho dědeček Asa Dunbar byl vůdce rebelů při Velké máslové vzpouře, kdy studenti nebyli spokojeni s kvalitou jídla v jídelně, a tak Asa zorganizoval tuto studentskou vzpouru. Přestože mise příliš úspěšná nebyla (univerzita za trest podmínečně vyloučila polovinu studentů), stala se kolébkou pro další harvardské protesty proti kvalitě jídla.

Abychom jen nekritizovali – Henry měl jednu velmi kladnou vlastnost a to, že si skutečně stál za svými názory a neměnil je. Jeho vášní byl duchovní kontakt s přírodou, psaní dlouhých traktátů nebo sjíždění řek na člunu. Přátele jej považovali za roztomilého podivína a jeden z nich jej dokonce jeho celý život podporoval. Henry za to dělal ochránce jeho ženě a dětem. Chodil s nimi na výpravy, kde je učil rozpoznávat rostliny i zvířata.

Díla Henryho Thoreaua se za jeho života příliš neprodávala a dnes ho považujeme za jednoho z méně významných spisovatelů. Když ale vyšla jeho  kniha Týden na Concordu, tak jeho dům obcházely děti, aby viděly toho podivína, který napsal knihu, z níž se neprodal ani jediný kus. Henryho nakladatel byl nucen psát autorovi, co má dělat s neprodanými výtisky, jež se mu hromadí v kanceláři. Thoreau se nakonec rozhodl vzít si všech 700 výtisků k sobě domů. Snažil se je pak prodávat každému, kdo jej navštívil se slovy: ,,Mám knihovnu s téměř devíti sty výtisky. A sedm set jsem jich sám napsal.“ Naopak jeho nejznámější knihou byla Walden a esej Občanská neposlušnost, kterou dokonce jmenovaly slavné osobnosti jako Gándhí, Tolstoj a Martin Luther King mladší jako zdroj své inspirace.

Henry David Thoreau byl údajně velmi mužný a okouzlující. On sám však svůj vzhled a hygienu naprosto zanedbával. Henry se myl skutečně jen sporadicky, s česáním svých kadeří se ani neobtěžoval a své šaty si měnil zřídkakdy. Příbor neměl také příliš v lásce, raději jedl rukama. Lidem zřejmě jeho neohrabanost nevadila. Známá spisovatelka Luisa May Alcotová  se i přes jeho poněkud osobitý styl do něj zamilovala a prohlásila, že pod jeho nedostatky jsou patrné ušlechtilé rysy, které mohou sloužit jako model pro dokonalého muže.

 

 

Zdroj: Tajné životy slavných spisovatelů

Foto: wikipedie.cz