Deset nejkrásnějších knihkupectví světa
Vůně nové knihy je prostě to nejlepší. A co teprve vůně několika stovek nových knih při procházení knihkupectví. Přinášíme vám deset těch nejkrásnějších na světě podle serveru BBC.
El Ateneo, Buenos Aires
Návštěvníci tohoto knihkupectví mohou obdivovat strop zdobený freskami, vyřezávané ornamenty červené záclony vyrobené z plyše. Stavba byla totiž v roce 1919 původně divadlem, o deset let později se z ní stalo kino a nyní již plní funkci knihkupectví.
Polar, Maastricht
Původně kostel ze 13. století byl v roce 2006 přestavěn na knihkupectví. Přestože je zařazeno mezi 10 nejkrásnějších, v únoru vyhlásilo bankrot. Dnes je sice otevřené pod názvem,, Knihkupectví dominikánů“ , ale zaměstnanci zahájili kampaň, aby zabránili jeho uzavření. Doufejme, že se jim to podaří.
Libreria Acqua Alta, Benátky
Toto knihkupectví, ve kterém volně proudící voda není nic výjimečného, znamená zejména pro zaměstnance poměrně obtížnou práci. Musí totiž při častých a pravidelných záplavách umisťovat knihy do vyšších polic nebo speciálních vaniček. Dokonce když se při povodních v roce 2013 lidé brodili hlubokou vodou z důvodu uzavření dopravy, toto knihkupectví zůstalo otevřené.
Librairie Avant-Garde, Nanjing
Nazývá se nejkrásnější čínské knihkupectví a bylo postaveno místo původního vládního parkoviště, které sloužilo také jako protiletecký kryt. Abyste se dostali do tohoto obřího knihkupectví měřícího 4000 čtverečních metrů, následujte dvě žluté čáry. Prozradí vám totiž cestu.
Livraria Lello, Porto
Tato portugalská památka je přestavěná knihovna z 19. století. Jeho secesnímu prostoru dominuje točité schodiště s dřevěnými řezbami. Návštěvník může rovněž obdivovat vitráže s rostlinnými motivy a střešní okno zobrazující monogramy zakladatele obchodu (JL – José Lello).
El Péndulo, Mexico City
Tato pobočka knihkupectví Péndulo nabízí možnost, jak utéct při vedrech z Mexico City. Zákazníci si v této zelené oáze mohou listovat knihami nacházejících se ve dvou podlažích nebo posedět v kavárně při poslechu živé hudby. V roce 2013 oslavilo knihkupectví 20. výročí, a to poněkud netradičním způsobem – 1000 knih orazítkovalo zprávou ,,Tato kniha je zdarma. Přečtěte si ji a vraťte na některé veřejné místo“.
Bart Books, Kalifornie
Toto venkovní knihkupectví bylo otevřeno už v roce 1964 Richardem Bartinsdalem. Ten začínal prodávat za drobné peníze na ulici knihy, které již nechtěl. Samo sebe knihkupectví nazývá nazývá jako ,,nejlepší venkovní knihkupectví světa“.
Shakespeare & Company, Paříž
Toto legendární knihkupectví bylo otevřeno v roce 1951 Američanem Georgem Whitmanem a stalo se poutním místem pro členy beatové generace. Již od začátku Whitman dovoloval cestujícím umělcům a spisovatelům se ubytovat v jeho obchodě, který slouží zároveň jako knihovna.
Corso Como, Milán
Knihkupectví skryté za nenápadnou fasádou bylo založeno roku 1991 šéfredaktorem časopisu Vogue. Objekt je kombinací knihkupectví, designových obchodů, hotelu a střešní zahrady. Mísí se zde umění, architektura, módní tituly a designový nábytek.
Honesty bookshop, Hay-on-Wye
Malé welshké městečko Hay-On-Wye je stěžejním bodem pro knihomoly. Na poměrně malém kousku se zde nachází 30 knihkupectví. Ovšem nejzajímavější je sada polic v areálu městského normanského hradu. Zákazníci mohou obdivovat rozpadající se středověké zdivo, zatímco budou listovat knihami z druhé ruky. Knihkupectví se jmenuje v překladu ,,Poctivé“ – nikdo vás totiž nehlídá, knihu si prostě vezmete a peníze hodíte do kasičky umístěné na zdi. Veškeré výnosy jdou na restaurování hradu.
Zdroj: BBC.com, wikipedia.org
Napsat komentář