_files_catalog_catalog_30413376.jpg_1024_768Knihy ke čtení si vybírám buď podle anotace, nebo podle autora, jehož předešlá díla se mi líbila. O autorce Sarah Pinborough jsem slyšela poprvé, a proto je Ví o tobě tím prvním případem. ,,Nevěřte této knize, nevěřte tomuto příběhu, nevěřte ani sami sobě.“ Anotace, jejíž slova mě přesvědčila, že si knihu musím prostě přečíst.

Musím se přiznat, že při čtení knihy jsem si říkala, že je anotace dost přemrštěná. Jak by taky ne, děj směřuje celou dobu vcelku přímočaře k cíli a už po několika stránkách je víceméně jasné, kdo je dobrý a kdo ten zlý. Avšak konec… Konec je naprosto nečekaný a nepředvídatelný a garantuji vám, že vás při čtení ani nenapadne, jak to vše skončí. A ani to, jak co celé vlastně bylo. Po přečtení knihy musím tedy s anotací naprosto souhlasit – nevěřte vůbec ničemu. Jakmile jsem otočila poslední stránku, zůstala jsem několik dlouhých minut sedět a nad celým dějem jsem přemýšlela. A pak, když už jsem věděla, jak to celé je, tak jsem se prostě pustila do čtení znova, hezky od začátku. Jen s úplně jiným pohledem.

Adele, Louise a David – tři hlavní hrdinové našeho děje tvořící vzorový manželský trojúhelník. David s Adele mají poněkud zvláštní manželství a Louise prochází bolestivým obdobím, kdy ji opustil manžel kvůli jiné. Není divu, že Louise s Davidem si v práci padnou do oka a začnou se spolu scházet. Jenže krátce na to se Louise seznámí s Adele a stanou se z nich nerozlučné kamarádky. Postupem času zjistíme, že Adele o jejich milostném poměru ví, a tak jen čekáme, co se bude dít. Ač chvílemi kniha připomíná klasický americký béčkový thriller, (kdy zhrzená manželka, zde v podání Adele, plánuje pro svou sokyni i manžela pomstu) autorka velmi dobře ví, co dělá a dostane vás tam, kde potřebuje, jen aby vám na konci ukázala, že vlastně nic není tak, jak se jeví.

Jo, a málem bych zapomněla na Roba. Chlapec, se kterým se Adele před mnoha lety setká v léčebně, kde se vzpamatovává z tragické smrti rodičů. Rob nijak významně nezasahuje do děje, jen nám pomocí svého deníku dovoluje lépe poznat Adele. Vlastně – že neovlivňuje děj? I zde platí to, co v celé knize – nevěřte tomu.

Vykreslení všech postav je skvělé, autorka s nimi čtenáře seznamuje buď přes vševědoucího vypravěče, nebo přímo z pohledu jednotlivých aktérů. Získáváme tak lepší pohled na každého z nich. Také jsou nám předkládány různé střípky, kterým nebudete věnovat moc pozornosti (občas na mě působily i trošku rušivým dojmem), avšak na konci zjistíte, jak tyto střípky a nepatrné náznaky byly důležité. Kdyby jen důležité – je to totiž právě ono, co pak celý děj naprosto převrátí.

Ví o tobě je jedinou knihou Sarah Pinborough, která vyšla u nás, přestože je autorka ve své rodné Anglii poměrně slavnou a na svém kontě má již knih mnoho. Jedná se o úžasně čtivý thriller s prvky romantiky, a i když neholdujete ani jednomu z těchto dvou žánru, tak knihu rozhodně doporučuji přečíst. Už jenom kvůli fenomenálnímu konci, který obrací vše vzhůru nohama, a vy tak budete chtít přečíst knihu znova – teď však jen naprosto jinýma očima.

Ukázka:

,,Možná bychom měli na pár týdnů odjet, “ navrhne. Má pokleslá ramena a zírá na podlahu. Je unavený. Hrozně unavený. Ze všeho. Ze mě.
,,To nemůžeme, “ opáčím. A upřímně, opravdu nemůžeme. To do mých plánů vůbec nezapadá. ,,Jsi v práci teprve pár týdnů. Jak by to vypadalo? Prostě Louise – svou pacientku – předej někomu jinému, jako jsi to udělal s tím chlapcem.“
,,Tak možná jen na několik dnů Abychom si mohli pořádně promluvit.“ Podívá se na mě. Podezíravě. Nervózně. V tom krátkém pohledu je všechno. ,,Rozhodni se, co budeme dělat.“

logo