Podzim je pro mě takzimni_lideovým sychravým, zamlženým a temným ročním obdobím. Kdy jindy než právě teď sáhnout po nějaké knize, která já plná duchařiny? Já jsem zvolila novinku nakladatelství Omega Zimní lidé od Jennifer McMahon. Pokud bych ji měla stručně charakterizovat, řekla bych, že je to příběh v příběhu. Dějově je opravdu velmi bohatá a obsahuje toho tolik, že vlastně nevím, kde mám začít. Vezmu to tedy pěkně postupně. Ve vyprávění existují dvě linie: jedna sahá hluboko do minulosti a druhá samozřejmě představuje současnost.

Základem díla jsou deníkové zápisky Sáry Harrisonové Sheaové. O této ženě se tvrdí, že byla v zimě roku 1908 brutálně zavražděna, tehdy jí bylo třicet devět let. Její tělo bylo nalezeno v tak nechutném stavu, který si jen těžko dovedete představit: byla stažená z kůže. Alespoň tak to praví legendy, ovšem znáte to. Ne vše, co se o něčem léta traduje, nutně musí být pravda. Nicméně po Sářině smrti byly v jejím domě na různých místech objeveny deníkové zápisky, které by mohly změnit pohledy lidí na život a na smrt. Věděla o něčem, co by lidé mohli jednoduše zneužít. Znala totiž návod na to, jak přivést mrtvého člověku zpět mezi živé.

„Kdysi dávno mě tetička naučila, že smrtí nic nekončí, ale naopak vše začíná. Že mrtví po smrti přechází do světa duchů, ale jsou i nadále všude kolem nás.”

Důležitou hrdinkou linie sahající do minulosti je tedy Sára Harrisonová. O svou matku přišla krátce po porodu, takže společně s dalšími sourozenci ji vychovával otec. A tetička. Tetička byla velmi zvláštní žena. Některými byla nazývána dokonce čarodějnicí – pravděpodobně znala nějaká kouzla a čáry. Lidé z města se této ženy báli. Ale když už lidem nebylo pomoci, byla to právě ona, na koho se kvůli jejím léčitelským schopnostem obraceli. I když by to třeba nikdy nebyli ochotní přiznat. A právě tetička věřila na náměsíčníky (přezdíváni také jako zimní lidé). Náměsíčník je někdo, kdo se pohybuje mezi dvěma světy. Není živý, ale ani mrtvý. A všechno, co tetička o náměsíčnících věděla, sepsala pro dívku, kterou vychovávala jako vlastní dceru. Pro Sáru. Sára tehdy neměla nejmenší tušení, jak se jí budou později tetiččiny znalosti hodit. Třeba v okamžiku, kdy jí smrt vzala vlastní dceru Gertie. A tím se dostáváme k dalšímu příběhu, který se v knize odehrává: příběh malé mrtvé holčičky Gertie, kterou její matka natolik milovala, že nebyla ochotná vzdát se jí. Tak se prostě rozhodla, že ji přivede pátky mezi živé. Jenže svět, do kterého se její dcera vrátila, už nebyl takový jako dříve. Změnil se. A stejně tak Gertie.

„Někdy lidé nechtějí, aby je někdo našel. A mají k tomu zatraceně dobrý důvod.”

Jak jsem naznačila hned v úvodu, dějová linka sahající do minulosti je doplněna současností. V té se setkáme s rodinou, do niž patří dvě dívky: sestry Ruthie a Fawn. Žijí společně s matkou, která však jednoho dne beze stopy zmizí. Obě dívky po své matce okamžitě začnou pátrat, nemají však odvahu k tomu, aby zavolali policii. Při svém pátraní v jedné skrýši jejich matky narazí na knihu, kterou je právě tajný deník Sáry Harrisonové. Tušíte správně, že tento deník je pojítkem mezi jednotlivými dějovými linkami. Sestry brzy přijdou na to, jaké legendy jsou s touto ženou spojeny. Odhalí jedno velmi důležité rodinné tajemství, jedno tajemné místo a dozví se i to, že Sára tenkrát žila ve stejném domě jako ony. A tím se roztáčí kolotoč děsivých událostí.

„Všichni se snažíme dělat to, co považujeme za nejlepší. Někdy to dopadne dobře a jindy zase ne. Někdy se to ani nedozvíme a nezbyde nám než doufat.”

Už teď sami vidíte, že dějově je kniha velmi obsáhlá. Nemusíte se však bát, že byste se v ději ztratili. Možná budete tápat na několika prvních stránkách, než pochopíte, kdo je kdo. Postupně však do vyprávění dokonale zapadnete. Vzhledem k tomu, že díla s duchařskou tématikou moc nečtu, byl to pro mě zase nový zážitek. Opravdu jde o mrazivý thriller, který se čte jedním dechem. Nechybí v něm tragédie, tajemství, nemrtví, hrůzné vraždy, lži a odhalení. Během čtení vás bude napadat velké množství otázek, na které budete chtít znát odpověď. Potěšující je (alespoň pro mě), že já jsem na všechny své otázky odpovědi dostala. A často velmi překvapivé.

Ukázka:

Má nejdražší Sáro,

slíbila jsem, že Ti o náměsíčnících řeknu všechno, co vím. Než však budeš pokračovat, musíš pochopit, že se jedná o velice mocná kouzla. Využij je, jen pokud si budeš naprosto jistá. Jakmile to uděláš, už to nelze vzít zpátky.

Až se náměsíčník probudí, přijde za Tebou. Nelze říct, jak dlouho to bude trvat. Někteří přijdou během několika hodin, některým to trvá i dny. Jakmile se náměsíčník jednou probudí, zůstane s Tebou přesně sedm dní. Poté z našeho světa zmizí jednou provždy. Nemůžeš jednoho náměsíčníka probudit dvakrát. To vskutku nelze a není to ani dovoleno.

Jsi-li připravená, postupuj podle těchto pokynů.

Zimní lidé – Jennifer McMahon. Omega, 2017.