16790715_1463300533682524_500533228_nLewis Caroll vytvořil nesmrtelný příběh o malé blonďaté holčičce, která se králičí dírou dostane do tajemné Říše Divů, kde se setká s mnoha zvláštními postavami, se kterými prožije nejedno dobrodružství. Tato dětská pohádka se stala po celém světě tak populární, že ji zná snad každý malý i velký čtenář a pro velkou část spisovatelů byla určitou formou inspirace. Vznikala tak poté díla, která se buď Alenčiným příběhem pouze z části inspirovala nebo vznikly u čtenářů oblíbené retellingy.

A právě jedním takovým příběhem, který je pro každého milovníka Alenky, je i nová kniha Gregoryho Maguirea Po Alence. Autor se v knize pouští do příběhu, do kterého kromě samotné Alenky vkládá i novou dívčí postavu Adu. Ada je Alenčina kamarádka, která se ji po jejím zmizení snaží najít, a tak se dostane ke králičí noře, kterou se i ona dostává do Říše Divů. Je tedy jasné, že více jak s Alenkou se v příběhu setkáme s Adou. Díky ní se do budeme moci opět podívat do Říše Divů a na celé okolí se v tomto příběhu dívat z jejího úhlu pohledu.

Nečekejte ale pouze pohádkovou náplň příběhu. Sice se příběh odehrává na pozadí Říše Divů, ovšem tady nahoře ve světě lidí je skutečnost trochu jiná. Jednak se setkáme s tehdejší dobou, která byla velmi konzervativní a mladé dívky jako Alenka nebo Ada musely mít dobré vychování (což jak víme Alenka nenáviděla), a také například správné držení těla (kterému se autor bude věnovat trochu více). Je tu ale i rodina, která po zmizelé Alence zbyla. Člověk by čekal, že se budou o mladou dívku strachovat, ale opak je pravdou. Všichni jsou jakoby zvyklí, že Alenka (zase) zmizela a oni se chovají skoro jako by se nic nestalo.

16780565_1463300563682521_500566417_n

Jelikož jsou v příběhu dva paralelní světy, máme tu také více vypravěčů. Díky Adě můžeme vědět, co se děje v Říši Divů, kam se dostala a ve světě lidí se naším vypravěčem stává Lydia, starší sestra Alenky a další postava příběhu. Gregory Maguire příběh velmi příjemně došperkoval všemi postavami, které do Alenčina a Adina příběhu zakomponoval, takže jsme se mohli dobře vžít do zdejší doby a konkrétně i do Alenčiny rodiny.

A v neposlední řadě musím zmínit vizuální stránku knihy. Obálku zdobí krásný obal z průhledného papíru, který zdobí obrazce postav Alenky, kloboučníka, kočky Šklíby a Bílého králíka a i uvnitř knihy najdeme ilustrace, které celý příběh ozvláštňují. Jelikož mám Alenku v Říši Divů velmi ráda, na tuto knihu jsem se těšila, a i když mohl být příběh ještě trochu lépe propracován, celkově se mi kniha líbila. Mohli jsme se na verzi známé pohádky podívat z jiného úhlu pohledu a díky novým postavám jsme se také pobavili. Pokud i vám Carollova Alenka učarovala, po knize Po Alence se určitě podívejte

Ukázka:

„Ada, která nebyla zrovna dítě oplývající závratnou představivostí, věřila tomu, že krávy budou vůči obrácení na víru pomocí hymnů docela rezistentní. Proto neodpověděla.

„Pokud tě budou mít k tomu, aby sis dala čaj, neodmítej to.“

Adě připadalo dost nepravděpodobné, že by ji krávy pozvaly na odpolední čaj. Jenom zamrkala, aby se k tomu nemusela vyjadřovat. Máma si povzdechla a pokračovala dál.

„Ado. Musíš se víc účastnit. U Clowdových by ses měla trochu uklidnit. Snaž se být nápomocná při všem možném. Třeba si zkus hrát s Alenkou.“

Po Alence – Gregory Maguire. XYZ, 2016.

logo 3