Čím blíže je podzim, tím větší chuť mám opustit romány a sáhnout po nějaké detektivce či thrilleru. Své čtenářské chutě se mi aktuálně podařilo uspokojit novinkou Jedna velká lež, kterou napsala Joanna Schaffhausen. Jde už o třetí pokračování série s hlavní hrdinkou Ellery Hathawayovou. Jednotlivé díly na sebe volně navazují, takže doporučuji začít prvním (Noc, kdy zmizela Bea Nesbitová). Jinak je třeba počítat s tím, že si vyzradíte předchozí zápletky.

Hlavním hrdinou je agent FBI Reed Markham, který již úspěšně vyřešil několik komplikovaných případů. V tomto příběhu však Reed bude čelit vyšetřování, jenž je tím nejdůležitějším v jeho životě. Na vyřešení totiž bude mít osobní zájem. Bude se zabývat více jak čtyřicet let starou vraždou, kterou zatím nikdo nedokázal objasnit. Nebo nechtěl? Obětí se tehdy stala Camilla Floresová. Byla ubodána ve svém bytě. V době vraždy navíc spal ve vedlejším pokoji její čtyřměsíční chlapeček. A tím chlapečkem nebyl nikdo jiný než sám Reed Markham.

Reed chce tedy znát pravdu: kdo tenkrát vraždil? Co se tehdy v bytě skutečně stalo? Jaký měl vrah motiv? A proč je on tím, kdo přežil? Policisté dávají od případu ruce pryč. A dokonce to vypadá, že tenkrát vyšetřování neprobíhalo úplně tak, jak mělo. Nebo jen policisté tehdy vše špatně vyhodnotili? Snažil se někdo něco ukrýt? Tyto pochybnosti se Reedovi samozřejmě nelíbí, protože on sám patří k čestným mužům, kteří vždy hrají podle pravidel.

Možná se ptáte, proč se Reed do pátrání pouští právě teď, po tolika letech. Co bylo spouštěčem? Reed totiž prakticky celý svůj život vyrůstal v adoptivní rodině a věděl o tom. Teď však pouhou náhodou zjistil, kdo je jeho biologickým otcem. A tak se pouští do odhalování celé své utajované minulosti. Tajemství, která se v ní skrývají, jsou jako časovaná bomba. V několik desítek let starém případu panuje pořádný chaos a obklopuje ho více otázek než odpovědí. Najde Reed odpověď alespoň na některé ze svých otázek, nebo to celé bude jen krutá hra osudu s jedním zoufalým mužem?

„Celý život jsem si myslel, že ho znám. A že znám sám sebe. Přitom to všechno byla jedna velká lež. Chci vědět, proč mi nikdy neřekl pravdu. A chci vědět, jestli to mohl udělat on.”

První osobou, které se Reed se svou situací svěří, není nikdo jiný než Ellery Hathawayová – strážnice, která momentálně kvůli událostem z předchozích dílů stojí mimo službu. Otázkou ovšem je, zda se vůbec ke své práci bude moci ještě vrátit. Neměla by raději přemýšlet o jiném zaměstnání? A tak není divu, že Reeda okamžitě podpoří a oba se společně vydávají do Las Vegas. Navíc právě Ellery je tou, která nemusí hrát podle pravidel, protože není ve službě. To se bude Reedovi hodit.

„Ať už tenhle případ vede kamkoli, na jeho konci byla osoba schopna bez milosti zmasakrovat jinou lidskou bytost.”

Už z názvu knihy je zřejmé, že příběh bude plný lží. Musím říct, že se mi moc líbilo, že některá (a to poměrně zásadní) tajemství byla odhalena už po pár stránkách. To se příliš často nestává, bylo to osvěžující a originální. Autorka se tak vyhnula pomalému rozjezdu a celkově neměla potřebu nic zbytečně protahovat, jen neustále navazovala na zjištěné události dalšími a dalšími rozuzleními.

Bavili mě i oba hlavní hrdinové. Reed a Ellery se znají už z předchozích dílů. Ellery čelí velmi bolestivé minulosti, která ji pronásleduje na každém kroku. A svou roli v ní hraje i Reed, který jí kdysi zachránil život. A ona jemu také. Pojí je zajímavý vztah, který se jen těžko popisuje. Dokonale ho pochopíte tehdy, když si celou sérii přečtete. Asi tušíte, že vztah těchto dvou hrdinů má i milostný přesah, ale tím se vše jen více komplikuje. Jejich dějové linky jsou propojeny nejen z hlediska profesního, ale i soukromého. Oba čelí různým problémům, oba trápí případy, do kterých se v minulosti zapletli. A oba mají celou řadu rodinných problémů, které se nedají jen tak přehlížet.

Myslím, že celá tato série má čtenářům detektivek co nabídnout. Já jsem v ní našla vše, co mám v tomto literárním žánru ráda. Zajímavé postavy, dobře sestavený děj, napětí a několik nečekaných zvratů, kdy se některá z postav ocitne v nebezpečí. Zároveň je to jedna z mála knih, která je opravdu orientovaná na pátrání a vyšetřování a není zbytečně morbidní. Rozhodně ji tedy ocení i citlivější čtenáři, kteří nemají v oblibě krváky.

Ukázka: 

„Nemusíš se do toho pouštět, Reede.”

„Musím. Nikdo jiný to za mě neudělá.”

„Já vím. Chceš to napravit, jako vždycky všechno.” Odmlčela se a usmála. „Věř mi, zrovna já bych to měla vědět. Lítáš po celém světě ve snaze udělat z něj lepší místo a uznávám, že je to jedna z tvých nejúžasnějších vlastností.” Reed se na ni podíval, jestli náhodou neobrací oči v sloup, ale vypadala, že to myslí upřímně. „Ale tohle dělat nemusíš,” pokračovala tiše. „Ne… ne, pokud ti to ublíží. Byl jsi jen dítě, když se to stalo, a nebyla to tvoje chyba.”

„Musím zjistit pravdu,” pronesl tiše. „Ať už je jakákoli.”

Ellery se upřeně zadívala do jeho odhodlané tváře a pak neochotně přikývla. „Tak fajn. Víš, že ti budu krýt záda, ať se stane cokoliv.”

Jedna velká lež – Joanna Schaffhausen. Metafora, Praha 2020. 

logo