Najít ideální čtení na léto může být docela těžký úkol. Třeba na dovolené obvykle člověk nechce číst nic příliš náročeného a depresivního. K mým základním požadavkům však zároveň patří i to, aby kniha byla dějově bohatá, zajímavá a aby z ní sálala letní atmosféra. V takovém případě si ji totiž mohu na letní dovolené pořádně užít. A právě tohle všechno dokonale splnil příběh z pera Sue Moorcroftové Léto v Itálii.

Hlavní hrdinkou je jednatřicetiletá Sofia. Většinu svého života se starala o nemocného otce, takže neměla příliš příležitostí k tomu, aby si užívala tak jako její vrstevníci. Její otec si tohle velmi dobře uvědomoval a tak ji v posledních dnech svého života donutil k několika slibům: nesmutni, chovej se jako mladá nezadaná žena, navštiv Montelibertá, dej květiny na hrob prarodičů, vyhledej svého strýce a předej mu vzkaz. A hlavně: buď šťastná!

A tak začíná Sofiino velkolepé dobrodružství: většinu svého života prožila v Anglii, aby však mohla dostát svým slibům, musí se vydat do italského městečka Montelibertá. Právě tady se její otec narodil a možná by mohla mít šanci konečně poznat tu část rodiny, o které s ním nikdy nemluvila. Otec se tomuto tématu vždy úspěšně vyhýbal. Sofie netušila, co se stalo mezi otcem, jeho bratrem a jejich rodiči. Akorát věděla, že před dvatřiceti lety je opustil a odešel do Anglie, aby si mohl vzít Sofiinu matku.

V době, kdy byl její otec nemocný, byla až příliš závislá na internetu a virtuální komunikaci. Teď se proto hodlá zaměřit na realitu a lidi z masa a kostí. Je nejvyšší čas, aby pořádně začala objevovat svět. Chce se nadechnout a být volná. V Montelibertá nejprve pracuje jako servírka a díky tomu se více seznamuje se svou kolegyní – dívkou jménem Amy. Přestože je mezi nimi poměrně velký věkový rozdíl (Sofie bere Amy jako svou mladší sestru, kterou musí chránit), od samého začátku si spolu rozumí.

„Nepřijela do Montelibertá, aby se stala ochranitelkou osmnáctileté dívky, ale nikdo, kdo má kouska srdce v těle, by nemohl nechat Amy, aby se o sebe postrala sama. Mladší dívka stála na rozcestí a Sofia má schopnost a znalosti, aby fungovala jako laskavá navigace.”

A právě Amy je také další důležitou postavou tohoto příběhu. Pokud si myslíte, že jediná osoba, na kterou se autorka ve svém vyprávění zaměřuje, je právě Sofie, jste na omylu. I Amy má důležitou roli. V pouhých osmnácti letech utekla od své rodiny a z Německa se vydala na letní brigádu až do Itálie. Z předchozí věty by vám mělo být jasné, že i Amy má své kostlivce ve skříni… Připadá si ztracená a v životě ji chybí opěrný bod.

A třetí důležitou postavou je Levi Gunn. Pohledný motorkář a přitažlivý muž, který se zabývá vývojem internetových stránek. Drsňák s nevšedním koníčkem: rád maluje.

„Malování bylo nekomplikované. Povrch papíru byl rovný a pouze štětci a barvou vytvářel iluzi rozměrů. Skutečný život takto nefungoval. Někdy se zdá, že to, co si člověk myslí, že vidí, nemá s realitou nic společného.”

Od začátku mi vrtalo hlavou, kde se tento muž v příběhu vzal. Tak nějak se prostě bez bližších detailů objevil v pravý čas na správném místě. Ale nebojte se, autorka vám jeho úlohu v ten správný okamžik vysvětlí. Mně se tak postarala o velké překvapení a pokud v souvislosti s touto postavou očekáváte jen romantickou dějovou linku, tak se nenechte zmást. Je to totiž zakázaný objekt. Tuto postavu má autorka pěkně promyšlenou a je pojítkem všech zbývajících důležitých postav.

Jen těžko bych mohla popsat, co se mi na knize Léto v Itálii líbilo nejvíce. Bavil mě styl, kterým autorka píše: dokáže do vyprávění zapojit i vážnější témata, ale přesto na vás příběh nebude působit depresivně. I když má některý z hlavních hrdinů pocit, že dál svůj život nezvládne, zůstává silný a bojuje. Nevzdává se. Autorka vás navíc zavede do malebného italského městečka, které je plné letní a dovolenkové atmosféry – hned má člověk chuť se tam vydat. Zároveň dochází v příběhu k odhalování rodinných tajemství, což já mám moc ráda. Je to takové pátraní po tom, kdo je kdo. Tentokrát je však do odhalování zapojeno více postav, než je tomu v románech pro ženy obvyklé, takže i rodinných dramat je více. Původně jsem nečekala, že se tak detailně seznámím i se životem Amy a Leviho, ale byl to od autorky velmi dobrý tah: seznámení se všemi postavami je nenásilné a jejich osudy jsou pěkně propletené, takže budete chtít vědět, jak to všechno dopadne. Samozřejmě se dočkáte i nějaké té romantiky, která k létu také prostě patří. Třešničkou na dortu představují nedorozumění, k nimž zejména mezi dvěma hlavními postavami celkem často dochází. Právě tato nedorozumění totiž udávají směr, jímž se některé z postav dále vydají. Zkrátka zjistíte, že nic z toho, co se v příběhu odehraje, nemohla být náhoda…

Pokud máte rádi propracované romány, které nejsou zaměřené na jedinou osobu a ve kterých najdete zajímavé dobrodružství s pořádnou dávkou rodinných tajemství a špetkou romantiky, tak si tento příběh rozhodně nenechte ujít.

Ukázka:

„To je pozoruhodné,” řekl. „V kolik hodin vám končí služba?”

Úsměv jí pohasl. „Musím se už věnovat hostům.” Otočila se a odešla.

Sledoval, jak odplula k dalšímu stolu a začala sklízet nádobí, a uvědomil si, že jeho otázku považovala za předehru k návrhu na setkání na konci pračovní doby. Když zvedl sklenici s pivem, zkroušene se usmál. Její náhlý odchod ho zpražil.

Léto v Itálii – Sue Moorcroftová. Fortuna Libri, Praha 2019.

logo DK