17439887_10203134902130325_1013866105_nV knize Případ ukradeného zubu nás William Ritter už podruhé nechává nahlédnout do paranormálního světa detektiva Jackabyho. Opět nás zavádí do Nové Anglie roku 1892. Jde o pokračování prvního dílu s prostým názvem Jackaby, který jsem přečetla na začátku minulého roku. A protože se mi tenkrát opravdu líbil, byla jsem zvědavá na další příběh.

Už v prvním díle jsem si oblíbila obě hlavní postavy – detektiva Jackabyho i jeho asistentku Abigail Rookovou. Přestože Jackaby je poněkud zvláštní detektiv (i přes své schopnosti je tak trochu popleta), mé sympatie si jednoznačně získal. Specializuje se totiž na ,,nezvyklé“ věci – zabývá se nadpřirozenem. Je skvělý v řešení paranormálních záležitostí, ale naprosto ztracený v běžných a normálních věcech. Právě proto má po ruce svou zvídavou a cílevědomou asistentku Abigail, pro kterou je vlastně čest pracovat s pravděpodobně jediným detektivem zabývajícím se nadpřirozenem. Alespoň, že Abigail zatím dokáže stát nohama pevně na zemi… Podle Abigail je Jackaby tak trochu šílený – neustále nosí dlouhý a už docela ošoupaný kabát hnědé barvy, který je plný různých cetek a nástrojů, jež využívá pro svou práci. V kombinaci s absurdně dlouhou šálou a pletenou čepicí pak může působit jako výstřední šílenec. Ale nenechme se zmást vnější charakteristikou, abyste Jackabyho pořádně poznali, musíte si příběhy s ním zkrátka přečíst.

„Kdybychom trvali na tom, co je obvyklé a obyčejné, nikdy bychom nemohli být skutečně neobyčejní.“

I tentokrát se Jackaby společně se svou asistentkou pouští do vyšetřování nového případu souvisejícího s paranormálními jevy – snad jen Jackaby dokáže přijít na to, jak se z kočky stane ryba. Ano, ačkoli to zní divně, opravdu to myslím vážně. Jde totiž o kožoměnce – ten se dokáže proměnit ve tvora, kterým se živí. A když v souvislosti s těmito zvířátky dojde k několika vraždám, je to přesně případ pro Jackabyho a Abigail, protože záhady, které tahle dvojka řeší, rozhodně nepatří k těm, jež by dokázal rozlousknout obyčejný vyšetřovatel. Tentokrát musí zbavit New Fiddleham hrozby záludného a divokého predátora.

„Jediná cesta, kterou se nemůžete vydat, je ta, kterou si sama zahradíte – takže nedovolte, aby vám obava z nezdaru zabránila něco zkusit. Nezdar není opakem úspěchu – je jeho součástí.“

Celý příběh nám vypráví Abigail. V detektivní zápletce nechybí napětí ani humorné situace, u kterých se od srdce zasmějete. Je třeba podotknout, že autor má svůj vlastní jazyk – v tomto případě opravdu nezávidím práci překladatelům, je obdivuhodné, jaká slova autora a následně překladatele vůbec napadají. V tomto směru dílo dokonale rozvíjí vaší fantazii, protože je jen na vás, jak si představíte malajského démona, východoevropskou strigu nebo filipínského aswanga.

„Jazyk je občas podivuhodně rafinované umění.“

Znáte nějakého jiného detektiva, který by se zabýval paranormálními jevy? Já jsem se zatím s žádným takovým nesetkala, takže William Ritter přišel s opravdu originálním nápadem a zpracováním, což v dnešním rozsáhlém knižním světě opravdu oceňuji. Dále se mi líbí, že autor dokázal dle mého názoru velmi dobře propojit několik různých žánrů – prvky detektivky, fantasy i románu. Co je ještě typické pro jeho díla? Nadpřirozeno, tajemno a detektivní zápletka.

Vzácný dinosaurus, ukradené fosilie, nevyřešené vraždy – s tímhle vším se v knize můžete setkat a vše je provázané jako roztřepená vlákna jediného lana. Měli by obyvatelé města znovu začít panikařit kvůli nějakému monstru? Jackabyho a Abigail tantokrát čeká vyšetřování jedné záhady, úžasný prehistorický objev a Abigail také setkání s moc milým chlapcem… Na závěr musím podotknout, že ne vše bude v tomto díle vyřešeno, takže já napnutě čekám na další pokračování, které si určitě nenechám ujít.

Ukázka:

Některé dívky pracují v obchodě nebo prodávají květiny. Některé dívky si najdou manžela a starají se o domácnost. Já dělám asistentku potrhlému detektivovi a pomáhám při vyšetřování nevysvětlených jevů – jako jsou třeba ryby, které by měly být kočkami, ale podle všeho zapomněly, jak na to. Jmenuji se Abigail Rooková a taková už je moje práce.

Případ ukradeného zubu – William Ritter. Host, 2017.

 

logo DK