Shakespeare_Cobbe_portrait_detailWilliam Shakespeare
– bezesporu jeden z největších umělců, kteří kdy žili. Není nikoho, ať dospělého či dítěte, který by jej neznal. Víme, kde se narodil, čím byli jeho rodiče, jak žil, známe většinu jeho her… Ale jsou tady fakta, která zná málokdo. Jsou to věci, které vám ve škole určitě neřekli.

 

1) Shakespeare je druhý nejvíce citovaný autor. Hned po Bibli.

2) Jeho slovní zásoba se odhaduje na 17 000 až 29000 slov. Je to více než dvojnásobek jiných vypravěčů.

3) Byl považován za velice kontroverzního, když si vzal starší ženu, navíc v té době již těhotnou. Mu bylo 18, jí 26 let.

4) Sám Shakespeare nikdy nezveřejňoval své hry. Ty vyšly až posmrtně díky jeho hereckým kolegům.

5) Mimo psaní her a skládání sonetů byl William také hercem. Hrál v mnoha svých hrách.

6) Měsíce planety Uran jsou pojmenovány podle shakespearovských postav.

7) Na rozdíl od většiny umělců té doby, zemřel Shakespeare velmi bohatý a se spoustou nemovitostí.

8) Shakespeare umístil na svůj hrob v kostele Nejsvětější trojice prokletí ve formě básně leptané na jeho náhrobním kameni.

9) Ačkoli je nyní Shakespeare považován za jednoho z největších spisovatelů všech dob, jeho současníci měli úplně jiný názor. Dokonce byl nazván ,,povýšenou vránou, zkrášlující se naším peřím.“

10) Existuje více než 80 variant zaznamenaných při psaní Shakespearova jména. Ovšem pod jménem, jak ho známe dnes – William Shakespeare, nejsou žádné záznamy.

11) Nikdo neví, kdy se přesně vlastně Shakespeare narodil. Tvrdí se sice, že narozeniny slaví 23. dubna, nicméně je to jen proto, že jeho křest byl 26. 4. 1564 a předpokládá se, že se tedy narodil tři dny před ním.

12) Royal Shakespeare Company prodává ročně více než půl miliónu vstupenek na Shakespearovy inscenace v divadlech nacházejících se ve Stratfordu nad Avonem, Londýně a Newcastlu.