Dnes potěším fanoušky společenským románů, kteří si čas od času rádi přečtou náročnější příběh. Pokud mezi takové čtenáře patříte i vy, nenechte si ujít dramatické vyprávění Kde číhá vlk z pera Ajelet Gundar-Gošenové. Přiznám se, že já jsem tuto autorku vůbec neznala, ačkoli má na svém kontě už více knih. Nakladatelství Garamond vydalo kromě této novinky třeba i její román Probudit lvy.

Ajelet Gundar-Gošenová se narodila v roce 1982 v Izraeli, vystudovala klinickou psychologii, pracovala pro izraelské hnutí za občanská práva a je oceňovanou spisovatelkou a scenáristkou. Patří k výrazným hlasům mladé izraelské generace.

Ve své novince Kde číhá vlk vás zavede do Silicon Valley v Kalifornii. Seznámí vás s Lilach a její rodinou. Lilach působí jako žena, které absolutně nic nechybí. Má skvělou rodinu (dospívajícího syna Adama a úspěšného manžela Michaela) a společně vybudovali krásný domov. Ačkoli Lilach pochází z Izraele, v USA už žije dost dlouho na to, aby tuto zemi považovala za svůj domov. Jenže pak dojde k útoku na synagogu. A pocit bezpečí pomalu mizí… Lidé, kteří se cítí ohroženi, mění své zvyky a snaží se přizpůsobit situaci – což je případ i této na první pohled šťastné rodiny, která žije svůj americký sen. Dochází k událostem, které zcela změní nejen jejich pohled na svět, ale i je samotné.

Ajelet Gundar-Gošenová vytvořila příběh plný důležitých témat: střet kultur, rasové napětí, antisemitské nálady, násilí, smrt, životní pochybení, život přistěhovalců. Těchto pár slov dokonale vystihuje autorčino vyprávění. I když si člověk myslí, že je na dobré cestě, nikdy nevíte, kdy z ní sejde… Jenže následky si s sebou ponese po zbytek života. Můžete se těšit na mnoho vypjatých okamžiků, které ve vás vyvolají řadu emocí. Myslím, že především rodičům by příběh mohl v ledasčem otevřít oči. Myšlenkové pochody Lilach jako matky jsou opravdu naprosto výstižné. Pokud děti nemáte, možná pro vás některá z jejích rozhodnutí budou nepochopitelná. Rodiče naopak stejně jako Lilach budou přemýšlet o tom, zda skutečně vědí, co dělají jejich děti ve chvílích, kdy s nimi nejsou… Uvidíte, jak důležitá je v mezilidských vztazích komunikace: i mezi rodiči i dětmi! Snad si z toho někteří vezmou ponaučení… Dalším námětem k zamyšlení pak je, co všechny lidé dokáží skrývat – třeba i bez větších výčitek svědomí!

Chválím autorku za témata, která v knize zpracovala. Naprosto si mě získala i postavami, které vytvořila. Jejich charaktery, chováním i názory… Nechybí napínavé okamžiky a příběh krásně graduje. Prostě skvěle napsaná kniha! Jedinou výtku mám k závěru: na jednu stranu je fajn mít prostor pro vlastní zamyšlení, ale myslím, že by knize tentokrát prospělo, kdyby byl závěr jasnější…

Máte rádi romány, které ve vás ještě nějakou dobu po dočtení rezonují? Pak si Kde číhá vlk určitě nenechte ujít!

Ukázka:

Dívám se na drobounké prstíky čerstvě narozeného miminka a snažím se pochopit, jak je možné, že jsou to budou ruce vraha. Mrtvý kluk se jmenuje Džamál Jones. Na fotografii v novinách má sametově černé oči. Můj syn se jmenuje Adam Schuster. Jeho oči mají barvu telavivského moře. Říkají o něm, že Džamála zabil. Ale není to pravda. 

Kde číhá vlk – Ajelet Gundar-Gošenová. Praha: Garamond, 2024. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92